Minister životného prostredia László Miklós navštívil minulý týždeň v pondelok osem miest a obcí Trnavského kraja. Vybral si lokality, ktoré najviac postihli tohtoročné záplavy. Primátori a starostovia zdôraznili, že protipovodňové opatrenia sú v súčasnosti na bode mrazu. Peňazí na preventívne akcie je málo a to aj napriek tomu, že podľa ministra financií dosiahnu tohtoročné výdavky na protipovodňovú ochranu takmer 680 miliónov korún.
Cesta ministra Láslóa Miklósa viedla trasou najviac postihnutých obcí. Minister si prezrel škody v obciach Oreské, Podbranč, zastavil sa aj na Bielej hore a po prestávke v Trnave si prezrel obce Kráľov Brod, Trstice, Jahodná a cestu ukončil v Dunajskej Strede.
Témou pracovných rokovaní na jednotlivých zastávkach v kraji boli protipovodňové opatrenia, popovodňové opatrenia, skúmanie vplyvu na životné prostredie, sanácia starých ekologických záťaží TTSK, budúcnosť kraja z pohľadu ďalšieho rozvoja infraštruktúry, krajinotvorba a energetika.
Tohtoročné škody v TTSK sa odhadujú na takmer 90 miliónov. Obciam chýbajú najmä poldre. Absenciu takzvanej suchej nádrže, ktorá sa vodou naplní len počas povodní, pocítili aj občania Podbranča. Rozvodnená Myjava zaliala polia, časť obce a strhla most. Vodohospodári plánujú, že dedinu v budúcnosti ochráni protipovodňová stavba, takzvaný polder. Postavia ho tesne za obcou.
Program protipovodňovej ochrany, ktorý vláda prijala pred šiestimi rokmi, počíta s vybudovaním desiatok poldrov. Jeden z nich slúži už trištvrte roka obci Oreské. Podľa slov Tibora Mikuša, predsedu TTSK sa ukázalo, že polder už tento rok prinajmenšom dve obce ochránil od povodní.
Do roku 2010 by podľa programu protipovodňovej ochrany malo do preventívnych akcií odísť zo štátnej pokladnice 21 miliárd korún. Pravdepodobne však táto suma bude oveľa nižšia. Zatiaľ sa plánované investície plnia iba na 30 percent.
IvanKrajčovič