Zbraňová amnestia bola vyhlásená 14. apríla 2005 novelou zákona o zbraniach a strelive. Prvé dva týždne ešte ľudia váhali s odovzdávaním nelegálne držaných zbraní. No na základe informácií a neustálym vysvetľovaním sa polícii podarilo presvedčiť, že ide o dobrú vec a tak začali zbrane odovzdávať. Počty odovzdaných zbraní v jednotlivých týždňoch boli rôzne. Pohybovali sa od 30 do 100. „Najviac sme ich prijali krátko pred skončením zbraňovej amnestia v štrnástom týždni tohto roku v počte 348,“ hovorí hovorca Prezídia PZ SR Martin Korch.
Aké najkurióznejšie prípady polícia pri preberaní zbraní zaregistrovala?
V priebehu zbraňovej amnestie jedna osoba v okrese Lučenec odovzdala dohromady 68 kusov zbraní. Občan z okresu Martin odovzdal 33 ruských skorodovaných dlhých zbraní. , ktoré havarovalo 9. 10. 1944 v Gerlachu vo Vysokých Tatrách s československými a ruskými výsadkármi.
Ako prebiehalo odovzdávanie zbraní, koľko ľudí hneď aj požiadalo o zaevidovanie doposiaľ neprihlásenej zbrane? Ako dlho tento proces „legalizácie“ trvá?
Novela zákona stanovila, ako treba postupovať. Občan, ktorý polícii odovzdal nelegálne držanú zbraň dostal o tom potvrdenie. Zbraň následne prevzali experti Kriminalisticko expertízneho ústavu Policajného zboru, ktorí ju skúmali. Ak experti zistili, že zbraňou nebol spáchaný trestný čin, písomne sme informovali občana ktorý ju odovzdal. Zároveň sme ho informovali o tom, že má možnosť v lehote do dvoch mesiacov požiadať o zaevidovanie tejto zbrane. Ak tak v tejto lehote neurobí, zbraň potom pripadne do vlastníctva štátu.
Koľko zbrojných pasov, resp. legálne držaných zbraní je momentálne na Slovensku „v obehu“? A čo nelegálne zbrane?
K 31. decembru 2005 bolo vydaných 132982 zbrojných preukazov. Počet evidovaných strelných zbraní je cez 212 tisíc.
Nedá sa odhadnúť, koľko nelegálnych zbraní ešte občania vlastnia. Treba brať do úvahy aj históriu ( I. svetová vojna, II. Svetová vojna, konflikt na Balkáne a s tým spojený možný pohyb zbraní atď.)
Koľko zbraní bolo na políciu odovzdaných a o aké typy išlo, koľko z nich už prešlo expertízou a či sa vyskytla zbraň, ktorá bola použitá pri trestnej činnosti.
Policajný zbor prijal v rámci zbraňovej amnestie od občanov cez 2700 dlhých, krátkych, brokových a guľových zbraní. Policajní experti doteraz preskúmali viac ako deväťsto zbraní. Zistili, že žiadnou z doteraz preskúmaných zbraní nebol spáchaný trestný čin. Z tohto počtu preskúmaných zbraní pri viac ako päťsto zbraniach požiadali občania o ich zaevidovanie.
Najviac bolo v rámci Slovenska odovzdaných dlhých guľových zbraní rôzneho typu. Tieto prevažovali vo väčšine krajov Slovenska, iba v Bratislavskom kraji bolo najviac odovzdaných krátkych guľových zbraní (pištole, revolvery...)
Zbraňová amnestia sa po dvanástich mesiacoch síce skončila 13. apríla, nekončí však práca Policajného zboru. Policajní experti predpokladajú, že do konca roku 2006 dokážu preskúmať všetky odovzdané zbrane. Samozrejme, že v práci budú pokračovať i oddelenia správnych služieb jednotlivých Okresných riaditeľstiev Policajného zboru. Pracovníci týchto oddelení na základe výsledkov expertíz zasielajú informácie občanom a taktiež plnia úlohy v prípadoch, kedy občania v zákonnej lehote požiadajú o zaevidovanie takýchto zbraní.
- mk -