Osud niekomu pridal, niekomu ubral. Práve to si pomyslí návštevník ktoréhokoľvek domova sociálnych služieb pri pohľade na klientov zariadenia. Bez výnimky sú to ľudia, ktorým príroda niečo odoprela. Niekomu chôdzu, inému zmysly alebo mentálne napredovanie. Takmer všetci však vnímajú krásu. Po svojom, častokrát veľmi zjednodušene, ale cítia, že predmety alebo obrázky ich oslovujú, niečo v nich vzbudzujú. A po vnímaní nasleduje potreba tvoriť, rovnako ako u zdravého jednotlivca, Zrodí sa jeden neumelý predmet, druhý, tretí, ich kvalita sa stále zlepšuje, až nadobudne úroveň takmer nerozpoznateľnú od výtvoru nepostihnutého človeka. Pravdaže, tento proces trvá dlho, častokrát veľa rokov, ale výsledok sa vyplatí – už pre krásny pocit handicapovaného klienta či jeho blízkych a terapeutov.
O tom, že z rúk telesne a mentálne postihnutých malých i veľkých ľudí vyšli príťažlivé obrázky, výšivky či keramické dielka, sa mohli presvedčiť návštevníci výstavy zameranej na propagáciu a predaj výtvarných prác klientov domovov sociálnych služieb senického a skalického regiónu. 10. mája sa v senickom Dome kultúry na vernisáži výstavy stretli primátor mesta a zároveň garant výstavy Ľubomír Parízek, prednostka Mestského úradu v Senici Katarína Vrlová a riaditeľka DSS Rohov Monika Knezovičová so zástupcami ostatných vystavujúcich domovov sociálnych služieb a verejnosťou zaujímajúcou sa o túto stránku života a spoločnosti. Všetkých prítomných privítala verejnosti dobre známa klientka DSS Rohov Dominika prednesom dojímavého príbehu o pánovi Aurelovi hľadajúcom šťastie. M. Knezovičová a primátor mesta vzájomne zhodnotili prínos spolupráce oboch subjektov a vyslovili nádej, že úspechy v podobe výstav či koncertov klientov jednotlivých domovov sociálnych služieb budú v budúcnosti pravidlom.
Okrem už spomínaného Domova sociálnych služieb Rohov sa so svojimi prácami zúčastnili klienti DSS Bojková, DSS Borský Sv. Jur, DSS Holíč, DSS Moravský Sv. Ján, DSS Senica a DSS Zelený dom Skalica. „Rohovčania“ sa prezentovali maľbami na skle, na nerozoznanie od tvorby profesionálnych umelcov. Naaranžované na jarnom stromčeku pútali pozornosť všetkých, ktorí výstavu navštívili. Podobne ako keramické výrobky, popolníčky a vázičky, ktoré by mohli potešiť srdce hociktorého milovníka krásnych predmetov.
„Je to hlavne zásluha našich pedagógov a terapeutov, ktorí klientom venujú obrovské množstvo času, energie a trpezlivosti,“ povedala nám riaditeľka DSS Holíč Daniela Vacová pri expozícii „svojho“ zariadenia. Keramické výrobky a textilné aplikácie sálali starostlivosťou a láskou vloženou do vzdelávania klientov. Trpezlivé vedenie k vnímaniu estetiky spojené s tréningom manuálnych zručností urobilo v dobrom slova zmysle svoje. Nielen materiálne, ale aj v zlepšení stavu handicapovaných ľudí.
„V minulosti bývalo trendom zatvárať mentálne a telesne postihnutých do izolácie, aby neprichádzali na oči zdravej populácii. Dnes je situácia iná, treba zviditeľniť všetkých, ktorí si to zaslúžia, bez ohľadu na ich telesné či duševné zdravie,“ povedala J. Fajčíková z odboru sociálnych služieb Trnavského samosprávneho kraja. „Bola by som rada, keby sa akcie tohto rázu konali vo väčšej miere. Je mi však smutno z prístupu mnohých potenciálnych sponzorov, ktorí zo zásady podporujú len rôzne hviezdičky, celebrity a šport. Vysoko si vážim tých, ktorí podporujú aj postihnutých umelcov,“ dodala na záver.
Záujem hostí vernisáže o vystavené exponáty bol značný. Nakoľko výstava bola aj predajná, najvydarenejšie dielka si našli cestu k tým, ktorých očarili svojím posolstvom. To totiž znie: Rozdávaj lásku a krásu, a nezáleží na tom, akým spôsobom sa ti to podarí. Andrea Engelová