Koncom mesiaca apríl sa v Gbeloch konalo stretnutie darcov krvi, ktoré pravidelne organizuje mesto Gbely – sociálna komisia pri mestskom zastupiteľstve v Gbeloch ako poďakovanie darcom krvi.
„Vážim si každej zložky a organizácie, ktorá tu v Gbeloch funguje a je k prospechu ľudí, no najviac zo všetkého si vážim vás – darcov krvi, ktorí zachraňujete životy ľudí, ktorých nepoznáte,“ prihovoril sa pozvaný hosť - primátor mesta Gbely Ing Jozef Hazlinger.
„Krv je jediná nenahraditeľná tekutina a najvzácnejší dar, aký sa dá poskytnúť. Jediný dar na svete, ktorý môže zachrániť život. Dar vychádzajúci zo srdca darcu a z jeho vlastného spontánneho rozhodnutia,“ skonštatovala v príhovore riaditeľka SUS SČK v Senici Veronika Kopúnková.
Pozvanie ďalej prijali: prednostka mestského úradu Ing. Nataša Londarevová, zástupkyňa primátora mesta a zároveň predsedníčka sociálnej komisie Ing. Dana Vaňková, MUDr. Zina Šnircová, predsedníčka ZO SČK Gbely a v neposlednej rade väčšina dobrovoľných darcov krvi.
Toto stretnutie je v Gbeloch jedinečné tým, že sám primátor mesta kladie dôraz na túto skupinu ľudí a organizuje pre nich pravidelne stretnutie, čo veľmi kladne hodnotí aj vedenie Červeného kríža, ktoré nemá finančné prostriedky na to, aby darcom odplatilo tak vzácny dar. Primátor venoval každému darcovi darček s fľašou kvalitného červeného vína a vitamínmi od zdravotnej poisťovne Apollo.
Za tento šľachetný čin vycestovali prednedávnom dvaja z darcov – Ivan Karas a Pavel Kaiser do švajčiarskej Ženevy, aby si vyzdvihli zlatú Janského plaketu.
Popri darcoch krvi, ktorí pravidelne darujú svoju krv a plazmu, nezabúdame ani na tých, ktorí životy ľudí zachraňujú aj darovaním vlastnej kostnej drene.
V Gbeloch je už viacero darcov, ktorí sa môžu popýšiť zlatou plaketou Jána Janskeho, ktorý ako prvý správne rozdelil ľudskú krv do štyroch základných skupín. V roku 1907 publikoval výsledky skúmania vlastností krvi u psychiatrických pacientov a skupiny označil rímskymi číslicami I, II, III, IV.
Krv môže darovať každý človek, ktorý má viac ako 18 rokov a menej ako 60. Do 20 rokov veku a po 55 roku sa odporúča darovať krv dva razy ročne, medzitým môžu ženy darovať krv najviac trikrát ročne a muži štyrikrát za rok. Pre darovanie plazmy a jednotlivých druhov krviniek (špecializované odbery) platia iné pravidlá.
Pre mnohých našich pacientov, spoluobčanov, by život bez krvi (a prípravkov z nej) nebol možný. Darovať krv môžu len ľudia.
„Myslime aj my všetci na tých, ktorí to práve potrebujú, lebo nikdy nevieme, či dnes - zajtra neochorieme my, alebo sa nezraní niekto z našich príbuzných.“ SlavoBrutovský