Sobota, 27. november, 2021 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky

Je treba rozvíjať to, čo je v nás dobré Starostka obce Kúty Ing. Mária Macejková má silné motivácie

Kúty, pomerne veľká prihraničná obec na severe Borskej nížiny, ležia na sútoku riek Moravy a Myjavy. Širokému okoliu sú známe ako železničný uzol Záhoria a tiež ako spojnica medzi Slovenskom a Českou republikou. Poloha obce spolu s historickými tradíciami

Pohľad do histórie
Praobyvatelia Kútov sa na území širšieho územia obce nachádzali už v dobe kamennej a dobe bronzovej, čoho dôkazom sú nálezy historických predmetov v pieskových dunách. Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1468 pod názvom Kwth, od roku 1498 ako Kwthi. Pôvod názvu je odvodený asi od slova kút, v tomto význame vzdialená lokalita v ohybe ciest alebo ramena riek. V stredoveku obec patrila k panstvu hradu Ostrý Kameň, neskôr k šaštínskemu panstvu Czoborovcov. Kúty vďačili za svoj rozvoj prosperite mlynárstva. Najstarší mlyn Dopjerovcov dostal v roku 1678 Pavol Dopjera od grófa Adama Czobora. Rieky Morava a Myjava zásobovali obyvateľstvo obce a široké okolie rybami, ktoré spolu s výnosmi poľnohospodárskej výroby boli hlavným zdrojom živobytia. Rozvíjali sa tiež remeslá ako košikárstvo, tkáčstvo a lisovanie konopného oleja. Obec mala vďaka kňazovi a národovcovi Dr. Andrejovi Radlinskému jarmočné právo a na šiestich výročných jarmokoch mohla predávať svoje výrobky. V roku 1831 postihla Kúty epidémia cholery, obete choroby boli pochovávané na „Hladíkových vŕšku“ na Drahách. V roku 1892 bola postavená železničná stanica v Kútoch a od roku 1898 začala fungovať železničná trať Kúty – Trnava. Jej otvorenie znamenalo pre obec a jej široké okolie nielen prepojenie s okolitým svetom, ale aj citeľný hospodársky rozmach.
Súčasná obec je dynamická a moderná
Kúty dnešného pohľadu zaujmú návštevníka hneď z viacerých uhlov. Na jednej strane veľká obec, kde žije rôznorodá skladba obyvateľstva, na druhej miesto, kde príležitosti častokrát predbiehajú realitu. Kúty vďaka svoje polohe blízko hraníc s Rakúskom a Českou republikou dostali niekoľko významných ponúk zo strany zahraničných investorov, z ktorých niektoré sa realizovali. Takisto v okolí asi 30 kilometrov leží niekoľko priemyselných parkov (Senica, Skalica, Česká republika). Nezamestnanosť v obci preto nedosahuje ani 10 percent, čo je potešiteľný fakt.
V Kútoch už tradične žije tradícia textilnej výroby. Po bývalých Bavlnárskych závodoch v objekte vznikla firma Kufner textil s.r.o., ktorá zamestnáva čoraz viac ľudí z obce a z okolia. Od roku 1998 expanduje prijímanie pracovníkov, v súčasnosti v Kútoch pracuje 214 zamestnancov v tkáčovni a prevíjarni. Dodávky z Kútov smerujú do 85 krajín na troch kontinentoch, v ktorých sú textíliami zásobovaní zákazníci zvučných mien ako Hugo Boss, Giorgio Armani, Max Mara.
Nielen aktívne pracujúcich, ale aj mladých a starších obyvateľov Kútov sa týka vývoj obce. Znížená tendencia pôrodnosti na Slovensku sa odzrkadľuje aj na obsadenosti predškolských zariadení. Obecné zastupiteľstvo v Kútoch sa preto rozhodlo v pavilóne materskej školy zriadiť zariadenie Domova sociálnych služieb pre starších občanov. V roku 2005 sa začali rekonštrukčné práce a po dokončení by tu mali vzniknúť priestory pre 18 obyvateľov, ktorým sa poskytne celodenná strava, ubytovanie a lekársky dozor. Ak plány obce vyjdú, 1. augusta by zariadenie malo fungovať. Celá rekonštrukcia bude stáť 4,5 milióna Sk, čo sa však obci zúročí v kvalitnej starostlivosti o tých, ktorí si to zaslúžia.
Život detí v obci podstatne ovplyvňujú aktivity Základnej školy A. Radlinského, ktoré sú naozaj bohaté. Práve odtiaľto pozná záhorácky región množstvo úspešných olympionikov vo vedomostných súťažiach, recitátorov, tanečníkov a v neposlednom rade aj Detský divadelný súbor Radosť, ktorý pracuje pri Obecnom úrade Kúty.
Nielen nedávnymi rokmi je verejnosť živá
Starostka Mária Macejková vo svojom druhom funkčnom období má čo bilancovať. V obci sa od roku 1989 mnoho zmenilo, Kúty sa stávajú nie dedinou, ale prakticky malým mestečkom. V roku 2004 bolo obecné zastupiteľstvo vo svojich investíciách zamerané hlavne na zlepšenie kvality miestnych komunikácií a likvidáciu čiernych skládok v katastri obce. Taktiež bolo treba doriešiť havarijný stav čerpadiel na prečerpávacích staniciach a čistiarni odpadových vôd. V roku 2005 sa obecné zastupiteľstvo na čele so starostkou podujali zabezpečiť, aby sa Kúty stali príjemným domovom spokojných občanov. K tomu, aby sa tieto ciele naplnili, bolo treba znovu zapracovať na skvalitnení miestnych komunikácií a zaistiť výkup pozemkov za účelom výstavby 29 plánovaných rodinných domov v novom stavebnom obvode na ulici Dr. Štefana Heska, a tiež vybudovanie elektrickej siete NN v tomto obvode. Z ďalších aktivít treba spomenúť rekonštrukciu miestneho rozhlasu a telefónnej ústredne, vybudovanie svetelnej signalizácie na priechode pre chodcov pri ZŠ, investície do základnej a materskej školy. A pretože aj kultúrou je občan živý, bolo zrealizované vydanie monografie obce Kúty a pridelený finančný príspevok na rekonštrukciu organu v Kostole sv. Jozefa. Ako povedala starostka obce, bez podpory, pochopenia, aktivity a spoluúčasti všetkých občanov, by pre ich spokojnosť dokázalo obecné predstavenstvo urobiť len veľmi málo.
Začiatkom tohto roka znepríjemnili občanom život najprv záľahy snehu a sťažené podmienky na miestnych komunikáciách, po jeho roztopení to zase boli záplavy, ktoré poriadne preverili stav pripravenosti dobrovoľných aj profesionálnych hasičov. Aj napriek tomu prebiehajú úpravy v materskej škole, aby tam už v lete mohli dôstojne bývať starí občania obce.
Plány a perspektívy starostky obce
Ing. Mária Macejková je prototypom energickej a cieľavedomej predstaviteľky obce, ktorej záleží na budúcnosti a kvalite života svojich spoluobčanov. Veľmi dobre si uvedomuje problematiku súčasného vývoja v obci, kde tak ako v všade na Slovensku pociťujú úbytok najmladšej generácie a naopak prírastok staršieho obyvateľstva. Plánovaný Domov sociálnych služieb pre 18 obyvateľov už dnes nepostačuje, preto je pre obecné zastupiteľstvo dôležité rozšírenie jeho kapacity. Obci sa podarilo získať ďalšiu nehnuteľnosť – bývalú žandársku stanicu na Štefánikovej ulici, v ktorej taktiež plánujú rekonštrukciu na priestory pre dôchodcov.
Po dokončení kanalizácie v roku 2002 sú v obci zlé stavy chodníkov aj miestnych komunikácií. V blízkej budúcnosti starostka obce chce získať príspevok zo štrukturálnych fondov. Ak sa tento príspevok pre obec nepodarí získať, opravy plánuje uskutočniť z prostriedkov obce, čo však bude trvať oveľa dlhšie. Rovnako treba riešiť problematiku kvality štátnych ciest, ktorú narušujú ťažké nákladné vozidlá prechádzajúce obcou. Rozvoj priemyslu v Kútoch a okolí spôsobil znásobenie prejazdu kamiónov obcou, čo zle vplýva nielen na stav vozoviek, ale aj na kvalitu života. Časté sú tu dopravné nehody, narušenie nehnuteľností. Riešením by bolo vybudovanie južného obchvatu obce, ktorý by odbremenil Štefánikovu a Bratislavskú ulicu. V projekte komunikácií je zakomponovaný aj projekt riešenia odvedenia dažďovej vody, ktorá spôsobuje značné problémy.
V tomto roku uplynie 45 rokov od založenia základnej školy v Kútoch. Nevyhnutné investície do budovy takisto musí zabezpečiť obec, a to výmenu okien, fasády, rekonštrukciu kotolne. Plánované je aj vysporiadanie pozemkov pod základnou školou.
Kúty majú všeobecne výhodnú polohu pre domácich aj zahraničných investorov. Podľa starostky je treba túto výhodu čo najskôr využiť. V územnom pláne je vyčlenená zóna na priemyselný rozvoj, horšie je to však s pozemkami. Obec nie je ich vlastníkom a pri záujme o výkup naráža obecné predstavenstvo na neochotu majiteľov odpredať ich. Pritom by všetci mali pochopiť dôležitosť verejného prospechu pre obec a budúcu zamestnanosť v nej. Nemožnosť získania pozemkov rovnako brzdí výstavbu nájomných bytov v Kútoch, ktoré by určite privítali mnohí mladí občania túžiaci po samostatnom bývaní.

Skryť Vypnúť reklamu

Realita a budúcnosť plánov starostky Márie Macejkovej spočívajú najmä na dôkladnom poznaní problematiky obce a jej obyvateľov. Preto záleží na pochopení a spolupráci všetkých, ktorých sa jej snahy dotýkajú.
Andrea Engelová

Najčítanejšie na My Záhorie

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom?
 2. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 3. inFEEnity posilní Samuel Oriňák
 4. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť
 5. Ani najlepšia mama nevie, čo sa deje v tele jej dieťatka
 6. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije?
 7. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model
 8. Firmám sa vyplatí poznať uhlíkovú stopu vlastných výrobkov
 9. Dôchodkové sporenie s rešpektom k budúcnosti
 10. Pomáhajú firmám zarábať viac. Polepšili si aj živnostníci
 1. Mačka, ktorá žerie ľudí, kakajúce polienko, pavúky na stromčeku
 2. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 3. Dopyt po bytoch stúpa, ponuka bytov sa neustále zmenšuje
 4. Tatranský buk je Stromom roka 2021
 5. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 6. BLACK FRIDAY: Nakupujte výhodne prírodné produkty
 7. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 8. Trojica prestížnych fotografov hovorí o svojich tajomstvách
 9. Spoločnosť v Lipt. Mikuláši dodáva námorný informačný systém
 10. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť
 1. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 27 046
 2. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 8 950
 3. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 7 525
 4. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 4 118
 5. Neapolu odpustíte chaos, decentné Sorrento je únikom do pohody 3 336
 6. Rekonštruujete? Pozor na romantické predstavy o vykurovaní 2 970
 7. Ako ušetriť náklady v sklade? Máme pre vás 9 tipov 2 671
 8. Obľúbená kozmetika, lieky a doplnky stravy so zľavou až 50% 2 344
 9. TIP: Úspech zakódovaný v DNA? Potvrdil to zlatý hattrick 1 860
 10. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model 1 773

Blogy SME

 1. Tomáš Tenczer: Pár vecí, čo mať na pamäti, keď US akcie padajú o 1.000 bodov
 2. Jozef Drahovský: Zákon o bočnom odstupe medzi vozidlom a cyklistom dopadol ako na Slovensku
 3. Martin Sukupčák: Matovič a Kollár darujú svoj majetok štátu
 4. Igor Borišek: Island - časť 3. Geotermálne zóny
 5. Peter Krivda Soliwarski: Túlačky XC - Šimonovany Vodný hrad
 6. Marek Mačuha: Škodí viac Fico alebo Matovič?
 7. Věra Tepličková: Je prauda, že s poctyvostú zájdeš najdalej?
 8. David Talian: Igor Fico
 1. Monika Nagyova: Poďte bližšie, staré dievky nehryzú. 8 061
 2. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 7 083
 3. Lucia Nicholsonová: Otvorený list ministrovi Krajniakovi 6 397
 4. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 6 246
 5. Martin Greguš: Robert Fico a jeho 2 tváre... DNES: "Povinné očkovanie je nechutný fašistický nápad". Čo myslíte, čo "hovoril" SMER v roku 2014? 5 753
 6. Ján Marton: Prezidentka žije v krajine, ktorej nerozumie a ja nerozumiem jej. 4 951
 7. Monika Vojčíkova: Len vydržte dezoláti, len vydržte! 4 592
 8. Věra Tepličková: Ako chutí moc alebo Ak budeme dobrí, dostaneme limetku 3 813
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 3. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 4. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 7. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
 8. Valentína Sedileková: Komentujete vzhľad druhých ľudí? Ubližujete im viac, ako si uvedomujete
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Záhorie - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Záhorie

Viacero udalostí spojených s bytmi a domami riešili v uplynulých dvoch dňoch hasiči z útvarov v Trnavskom kraji.


TASR 6 h
Od 15. novembra zabezpečuje prímestskú autobusovú dopravu v Bratislavskom samosprávnom kraji Arriva.

Situáciu má v najbližších mesiacoch pomôcť vyriešiť aj nábor vodičov z Ukrajiny.


7 h
Výsadba stromov v Senici.

Vznikajú aleje moruší, ovocných stromov a gaštanov.


11 h

V kraji zistili viacero priestupkov, akých?


TASR 11 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Policajti a hygienici riešia aj jednotlivcov pre rúška a karanténu.


25. nov

Príčina úmrtia 77-ročného muža zatiaľ nie je známa.


24. nov

Zrážku s osobným autom v piatok v skorých ranných hodinách v Prievidzi neprežila 55-ročná chodkyňa a jej pes.


TASR 12 h

Mnoho ľudí opustilo toto oddelenie, pretože nechceli opäť zažiť podobné situácie, ako v predošlých vlnách, hovorí primár Tomáš Šulík. V článku nájdete aj video a fotky z covidového ARO v trenčianskej nemocnici.


14 h

Blogy SME

 1. Tomáš Tenczer: Pár vecí, čo mať na pamäti, keď US akcie padajú o 1.000 bodov
 2. Jozef Drahovský: Zákon o bočnom odstupe medzi vozidlom a cyklistom dopadol ako na Slovensku
 3. Martin Sukupčák: Matovič a Kollár darujú svoj majetok štátu
 4. Igor Borišek: Island - časť 3. Geotermálne zóny
 5. Peter Krivda Soliwarski: Túlačky XC - Šimonovany Vodný hrad
 6. Marek Mačuha: Škodí viac Fico alebo Matovič?
 7. Věra Tepličková: Je prauda, že s poctyvostú zájdeš najdalej?
 8. David Talian: Igor Fico
 1. Monika Nagyova: Poďte bližšie, staré dievky nehryzú. 8 061
 2. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 7 083
 3. Lucia Nicholsonová: Otvorený list ministrovi Krajniakovi 6 397
 4. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 6 246
 5. Martin Greguš: Robert Fico a jeho 2 tváre... DNES: "Povinné očkovanie je nechutný fašistický nápad". Čo myslíte, čo "hovoril" SMER v roku 2014? 5 753
 6. Ján Marton: Prezidentka žije v krajine, ktorej nerozumie a ja nerozumiem jej. 4 951
 7. Monika Vojčíkova: Len vydržte dezoláti, len vydržte! 4 592
 8. Věra Tepličková: Ako chutí moc alebo Ak budeme dobrí, dostaneme limetku 3 813
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 3. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 4. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 7. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
 8. Valentína Sedileková: Komentujete vzhľad druhých ľudí? Ubližujete im viac, ako si uvedomujete

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu