Pondelok, 20. marec, 2023 | Meniny má Víťazoslav

Je treba rozvíjať to, čo je v nás dobré Starostka obce Kúty Ing. Mária Macejková má silné motivácie

Kúty, pomerne veľká prihraničná obec na severe Borskej nížiny, ležia na sútoku riek Moravy a Myjavy. Širokému okoliu sú známe ako železničný uzol Záhoria a tiež ako spojnica medzi Slovenskom a Českou republikou. Poloha obce spolu s historickými tradíciami

Pohľad do histórie
Praobyvatelia Kútov sa na území širšieho územia obce nachádzali už v dobe kamennej a dobe bronzovej, čoho dôkazom sú nálezy historických predmetov v pieskových dunách. Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1468 pod názvom Kwth, od roku 1498 ako Kwthi. Pôvod názvu je odvodený asi od slova kút, v tomto význame vzdialená lokalita v ohybe ciest alebo ramena riek. V stredoveku obec patrila k panstvu hradu Ostrý Kameň, neskôr k šaštínskemu panstvu Czoborovcov. Kúty vďačili za svoj rozvoj prosperite mlynárstva. Najstarší mlyn Dopjerovcov dostal v roku 1678 Pavol Dopjera od grófa Adama Czobora. Rieky Morava a Myjava zásobovali obyvateľstvo obce a široké okolie rybami, ktoré spolu s výnosmi poľnohospodárskej výroby boli hlavným zdrojom živobytia. Rozvíjali sa tiež remeslá ako košikárstvo, tkáčstvo a lisovanie konopného oleja. Obec mala vďaka kňazovi a národovcovi Dr. Andrejovi Radlinskému jarmočné právo a na šiestich výročných jarmokoch mohla predávať svoje výrobky. V roku 1831 postihla Kúty epidémia cholery, obete choroby boli pochovávané na „Hladíkových vŕšku“ na Drahách. V roku 1892 bola postavená železničná stanica v Kútoch a od roku 1898 začala fungovať železničná trať Kúty – Trnava. Jej otvorenie znamenalo pre obec a jej široké okolie nielen prepojenie s okolitým svetom, ale aj citeľný hospodársky rozmach.
Súčasná obec je dynamická a moderná
Kúty dnešného pohľadu zaujmú návštevníka hneď z viacerých uhlov. Na jednej strane veľká obec, kde žije rôznorodá skladba obyvateľstva, na druhej miesto, kde príležitosti častokrát predbiehajú realitu. Kúty vďaka svoje polohe blízko hraníc s Rakúskom a Českou republikou dostali niekoľko významných ponúk zo strany zahraničných investorov, z ktorých niektoré sa realizovali. Takisto v okolí asi 30 kilometrov leží niekoľko priemyselných parkov (Senica, Skalica, Česká republika). Nezamestnanosť v obci preto nedosahuje ani 10 percent, čo je potešiteľný fakt.
V Kútoch už tradične žije tradícia textilnej výroby. Po bývalých Bavlnárskych závodoch v objekte vznikla firma Kufner textil s.r.o., ktorá zamestnáva čoraz viac ľudí z obce a z okolia. Od roku 1998 expanduje prijímanie pracovníkov, v súčasnosti v Kútoch pracuje 214 zamestnancov v tkáčovni a prevíjarni. Dodávky z Kútov smerujú do 85 krajín na troch kontinentoch, v ktorých sú textíliami zásobovaní zákazníci zvučných mien ako Hugo Boss, Giorgio Armani, Max Mara.
Nielen aktívne pracujúcich, ale aj mladých a starších obyvateľov Kútov sa týka vývoj obce. Znížená tendencia pôrodnosti na Slovensku sa odzrkadľuje aj na obsadenosti predškolských zariadení. Obecné zastupiteľstvo v Kútoch sa preto rozhodlo v pavilóne materskej školy zriadiť zariadenie Domova sociálnych služieb pre starších občanov. V roku 2005 sa začali rekonštrukčné práce a po dokončení by tu mali vzniknúť priestory pre 18 obyvateľov, ktorým sa poskytne celodenná strava, ubytovanie a lekársky dozor. Ak plány obce vyjdú, 1. augusta by zariadenie malo fungovať. Celá rekonštrukcia bude stáť 4,5 milióna Sk, čo sa však obci zúročí v kvalitnej starostlivosti o tých, ktorí si to zaslúžia.
Život detí v obci podstatne ovplyvňujú aktivity Základnej školy A. Radlinského, ktoré sú naozaj bohaté. Práve odtiaľto pozná záhorácky región množstvo úspešných olympionikov vo vedomostných súťažiach, recitátorov, tanečníkov a v neposlednom rade aj Detský divadelný súbor Radosť, ktorý pracuje pri Obecnom úrade Kúty.
Nielen nedávnymi rokmi je verejnosť živá
Starostka Mária Macejková vo svojom druhom funkčnom období má čo bilancovať. V obci sa od roku 1989 mnoho zmenilo, Kúty sa stávajú nie dedinou, ale prakticky malým mestečkom. V roku 2004 bolo obecné zastupiteľstvo vo svojich investíciách zamerané hlavne na zlepšenie kvality miestnych komunikácií a likvidáciu čiernych skládok v katastri obce. Taktiež bolo treba doriešiť havarijný stav čerpadiel na prečerpávacích staniciach a čistiarni odpadových vôd. V roku 2005 sa obecné zastupiteľstvo na čele so starostkou podujali zabezpečiť, aby sa Kúty stali príjemným domovom spokojných občanov. K tomu, aby sa tieto ciele naplnili, bolo treba znovu zapracovať na skvalitnení miestnych komunikácií a zaistiť výkup pozemkov za účelom výstavby 29 plánovaných rodinných domov v novom stavebnom obvode na ulici Dr. Štefana Heska, a tiež vybudovanie elektrickej siete NN v tomto obvode. Z ďalších aktivít treba spomenúť rekonštrukciu miestneho rozhlasu a telefónnej ústredne, vybudovanie svetelnej signalizácie na priechode pre chodcov pri ZŠ, investície do základnej a materskej školy. A pretože aj kultúrou je občan živý, bolo zrealizované vydanie monografie obce Kúty a pridelený finančný príspevok na rekonštrukciu organu v Kostole sv. Jozefa. Ako povedala starostka obce, bez podpory, pochopenia, aktivity a spoluúčasti všetkých občanov, by pre ich spokojnosť dokázalo obecné predstavenstvo urobiť len veľmi málo.
Začiatkom tohto roka znepríjemnili občanom život najprv záľahy snehu a sťažené podmienky na miestnych komunikáciách, po jeho roztopení to zase boli záplavy, ktoré poriadne preverili stav pripravenosti dobrovoľných aj profesionálnych hasičov. Aj napriek tomu prebiehajú úpravy v materskej škole, aby tam už v lete mohli dôstojne bývať starí občania obce.
Plány a perspektívy starostky obce
Ing. Mária Macejková je prototypom energickej a cieľavedomej predstaviteľky obce, ktorej záleží na budúcnosti a kvalite života svojich spoluobčanov. Veľmi dobre si uvedomuje problematiku súčasného vývoja v obci, kde tak ako v všade na Slovensku pociťujú úbytok najmladšej generácie a naopak prírastok staršieho obyvateľstva. Plánovaný Domov sociálnych služieb pre 18 obyvateľov už dnes nepostačuje, preto je pre obecné zastupiteľstvo dôležité rozšírenie jeho kapacity. Obci sa podarilo získať ďalšiu nehnuteľnosť – bývalú žandársku stanicu na Štefánikovej ulici, v ktorej taktiež plánujú rekonštrukciu na priestory pre dôchodcov.
Po dokončení kanalizácie v roku 2002 sú v obci zlé stavy chodníkov aj miestnych komunikácií. V blízkej budúcnosti starostka obce chce získať príspevok zo štrukturálnych fondov. Ak sa tento príspevok pre obec nepodarí získať, opravy plánuje uskutočniť z prostriedkov obce, čo však bude trvať oveľa dlhšie. Rovnako treba riešiť problematiku kvality štátnych ciest, ktorú narušujú ťažké nákladné vozidlá prechádzajúce obcou. Rozvoj priemyslu v Kútoch a okolí spôsobil znásobenie prejazdu kamiónov obcou, čo zle vplýva nielen na stav vozoviek, ale aj na kvalitu života. Časté sú tu dopravné nehody, narušenie nehnuteľností. Riešením by bolo vybudovanie južného obchvatu obce, ktorý by odbremenil Štefánikovu a Bratislavskú ulicu. V projekte komunikácií je zakomponovaný aj projekt riešenia odvedenia dažďovej vody, ktorá spôsobuje značné problémy.
V tomto roku uplynie 45 rokov od založenia základnej školy v Kútoch. Nevyhnutné investície do budovy takisto musí zabezpečiť obec, a to výmenu okien, fasády, rekonštrukciu kotolne. Plánované je aj vysporiadanie pozemkov pod základnou školou.
Kúty majú všeobecne výhodnú polohu pre domácich aj zahraničných investorov. Podľa starostky je treba túto výhodu čo najskôr využiť. V územnom pláne je vyčlenená zóna na priemyselný rozvoj, horšie je to však s pozemkami. Obec nie je ich vlastníkom a pri záujme o výkup naráža obecné predstavenstvo na neochotu majiteľov odpredať ich. Pritom by všetci mali pochopiť dôležitosť verejného prospechu pre obec a budúcu zamestnanosť v nej. Nemožnosť získania pozemkov rovnako brzdí výstavbu nájomných bytov v Kútoch, ktoré by určite privítali mnohí mladí občania túžiaci po samostatnom bývaní.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Realita a budúcnosť plánov starostky Márie Macejkovej spočívajú najmä na dôkladnom poznaní problematiky obce a jej obyvateľov. Preto záleží na pochopení a spolupráci všetkých, ktorých sa jej snahy dotýkajú.
Andrea Engelová

Najčítanejšie na My Záhorie

Inzercia - Tlačové správy

 1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
 2. Katka so vzácnym ochorením: Rozhodla som sa, že deti mať nebudem
 3. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zľavy z odvodov, zmrazená cena potravín
 4. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
 5. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
 6. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach
 7. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť
 8. Tipuj dedinský futbal online a vyhraj zájazd na Ligu majstrov
 1. Bývanie, ktoré má všetkých "5P"
 2. Nový e-book od BaseLinker Kompletný sprievodca po marketplacoch
 3. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
 4. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
 5. Pulirio.sk - upratovacia firma, ktorá vznikla z nuly
 6. Kedy s dieťaťom prvýkrát k zubárovi? Odpoveď vás prekvapí
 7. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach
 8. Najlepšie spotrebiče do malých bytov podľa odborníkov
 1. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 13 426
 2. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 12 412
 3. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zmrazená cena potravín 10 799
 4. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach 8 752
 5. Jednoznačný recept na úspech? Buďte pripravení prispôsobiť sa 7 698
 6. Aké sú NAJ slovenské chute? Prezradili ich známi výrobcovia 5 517
 7. Získajte peniaze pre zelený projekt. K dispozícii je 250-tisíc 3 049
 8. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 200

Blogy SME

 1. INESS: Zdravotnícke zákony majú 603 novelizácií
 2. Ján Lopušek: O hrobároch Slovenskej politiky.
 3. František Srnka: MYŠLIENKY Z ANTIKY 1.
 4. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými Kalváriami - Dolná Ždaňa
 5. Peter Krivda Soliwarski: Túlačky XCVI - Revište hrad
 6. Milan Buno: Vydržte, nevzdávajte sa, zdolávajte svoje limity...a zažijete zázraky! | 7 knižných tipov
 7. Michael Achberger: Ako detox môže poškodiť váš organizmus: Varovanie pred nebezpečnými účinkami detoxikácie
 8. Ján Serbák: Lanzarote - ostrov večnej jari, nevšednej prírody a jedinečnej architektúry
 1. Matúš Baňas: Reforma vzdelávania na Slovensku - poďme spáliť aj posledné zvyšky toho dobrého, čo v slovenskom školstve ostalo 6 637
 2. Magdaléna Cifrová: Konečne potrestaný pedagóg na VŠVU a aké dôležité je ospravedlniť sa 6 385
 3. Radovan Čipka: Ako Záborská znesvätila tému pomoci ženám 6 289
 4. Michael Achberger: Chudni rýchlo: Tieto cviky ti pomôžu spaľovať tuky efektívne! 4 400
 5. Miroslav Žiak: Drogy ako biznis pre vyvolených na Slovensku? 3 285
 6. Ján Valchár: Lúza znova útočí alebo Ako Prigožin kandidoval za prezidenta 2 679
 7. Michal Uherčík: Veľké riešenie alebo veľké fiasko. Parkovacie domy v Martine. 2 440
 8. Viktor Pamula: Spolky v Spišskej Novej Vsi II 2 289
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
 8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Záhorie - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Záhorie

Aktuálne vydanie je už v predaji.


4 h
Trofej pre víťaza Ligy majstrov. Kto uspeje vo finále?

Výhra v súťaži záleží od tvojej šikovnosti a schopností.


16. mar
MY | TOP správy z regiónov

Pozrite si výber TOP správ z regiónov.


18. mar
Ilustračná fotografia.

Odlúčenie manželov alebo partnerov často sprevádzajú negatívne emócie, ktoré môžu vyústiť až do celoživotných sporov. Koniec vzťahu sa však dá zvládnuť aj slušne.


17. mar

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Pri obnove historického mesta by mohla pomôcť aj Európska únia.


21 h

Tréner Nitry v piatok hráčov sfúkol, v sobotu im poďakoval.


16 h

Cineama v Nižnej má za sebou výnimočný ročník.


a 2 ďalší 16. mar

Veľkú časť jedného z najstarších kaštieľov na Slovensku zbúrali v roku 2002.


18. mar

Blogy SME

 1. INESS: Zdravotnícke zákony majú 603 novelizácií
 2. Ján Lopušek: O hrobároch Slovenskej politiky.
 3. František Srnka: MYŠLIENKY Z ANTIKY 1.
 4. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými Kalváriami - Dolná Ždaňa
 5. Peter Krivda Soliwarski: Túlačky XCVI - Revište hrad
 6. Milan Buno: Vydržte, nevzdávajte sa, zdolávajte svoje limity...a zažijete zázraky! | 7 knižných tipov
 7. Michael Achberger: Ako detox môže poškodiť váš organizmus: Varovanie pred nebezpečnými účinkami detoxikácie
 8. Ján Serbák: Lanzarote - ostrov večnej jari, nevšednej prírody a jedinečnej architektúry
 1. Matúš Baňas: Reforma vzdelávania na Slovensku - poďme spáliť aj posledné zvyšky toho dobrého, čo v slovenskom školstve ostalo 6 637
 2. Magdaléna Cifrová: Konečne potrestaný pedagóg na VŠVU a aké dôležité je ospravedlniť sa 6 385
 3. Radovan Čipka: Ako Záborská znesvätila tému pomoci ženám 6 289
 4. Michael Achberger: Chudni rýchlo: Tieto cviky ti pomôžu spaľovať tuky efektívne! 4 400
 5. Miroslav Žiak: Drogy ako biznis pre vyvolených na Slovensku? 3 285
 6. Ján Valchár: Lúza znova útočí alebo Ako Prigožin kandidoval za prezidenta 2 679
 7. Michal Uherčík: Veľké riešenie alebo veľké fiasko. Parkovacie domy v Martine. 2 440
 8. Viktor Pamula: Spolky v Spišskej Novej Vsi II 2 289
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
 8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu