Štvrtok, 8. jún, 2023 | Meniny má Medard

Život v obci je dobrý vtedy, keď sú dobrí ľudia

Starostka Prietrže Ing.Dana Blažková má prácu jednoducho rada Na hranici Trnavského a Trenčianskeho kraja, sedem kilometrov od Senice, leží neveľká členitá obec Prietrž. Obklopená vŕškami a lesíkmi pôsobí na návštevníka ako podhorská oáza. Jej dominantou

Pohľad do histórie
Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1262. Vtedajšia osada Petrus patrila hradnému panstvu Holíč, neskôr hradu Branč. Jej rozvoj výrazne ovplyvnilo susedstvo s Moravou. Po roku 1415 územie okolo Senice bolo v kontakte s husitským hnutím a husitské vojská niekoľkokrát tadiaľ prechádzali z Čiech na Slovensko a späť. Po porážke českých stavov na Bielej hore v roku 1621 začalo prenasledovanie protestantov v Čechách a na Morave a mnohí z nich sa dostali až do ťažko prístupného chotára, čo prinieslo so sebou nielen protestantizmus, ale aj rozvoj remesiel. Túto vieru prijali aj niektorí zemepáni, napríklad Nyariovci a Amádiovci, ktorých panstvo sa rozkladalo aj v chotári Prietrže. Vtedajšiu situáciu sťažovali aj turecké nájazdy, jeden z najhorších bol v roku 1663. Rôzne ľudové povesti sa vzťahujú práve k udalostiam na „Mukači“ či na návrší u Černekov.
Vzdelanie a kultúra sa odnepamäti spájali s pôsobením kňazov a učiteľov. Dejiny cirkvi v Prietrži boli búrlivé, od 16. do 18. storočia kolísali medzi protestantizmom a katolicizmom. 31. januára 1773 bol starý prietržský kostol odovzdaný rímsko-katolíckej cirkvi, až napokon ukončil svoju históriu. Súčasne zanikla aj cirkevná škola. Zásluhou zemianskeho rodu Jesenákovcov bol v priebehu šiestich mesiacov na neschodnom mieste postavený evanjelický artikulárny chrám, čím sa začali púte evanjelikov od Moravy a Váhu na bohoslužby do Prietrže.
V revolučnom období meruôsmych rokov Prietržania aktívne spolupracovali s národnými buditeľmi, J.M. Hurban dokonca v obci niekoľkokrát hľadal úkryt pred maďarskými žandármi. Občianske postoje Prietržanov inklinovali k revolte i v neskoršom období, čo sa prejavilo v období Slovenského štátu, ako aj počas 2. svetovej vojny. V roku 1944 sa v obci začalo organizovať hnutie na podporu partizánov. Občania poskytovali na kopaniciach úkryty aj zásobovanie potravinami. V osade U Rehušov sa zdržiavala partizánska skupina Jána Reptu. Boje si vyžiadali životy mnohých obyvateľov obce a spôsobili veľké škody. Na počesť obetí stojí v katastri obce nápadný pamätník.
Súčasnosť obce

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Rozvoj Prietrže v povojnových časoch úzko súvisel s okolitými obcami a mestami, čiže s možnosťami pracovných príležitostí. Miestni obyvatelia sa prevažne zaoberali poľnohospodárstvom, v obci sa nachádzalo aj niekoľko družstevných spolkov a prevádzok.
Prietrž je svojím spôsobom špecifická svojou geografickou polohou. K samotnej obci patrí 12 osád: Podhorie, Dolné Paseky, Horné Paseky, Dolný Deberník, Horný Deberník, Zuzčíci, Rehuši, U Slaných, Ploština, Buláni, Varáková, Macalka. Práve spojenie „centra“ s osadami robí starosti občanom aj obecnému zastupiteľstvu. V zime je tu veľmi náročná zimná údržba, spriechodnenie komunikácií častokrát môže zabezpečiť len traktor. Obec nedávno zakúpila silnejší ako bol predchádzajúci, ktorý už nestačil. Kvôli obyvateľom osád bolo treba tiež zakúpiť sedemmiestne auto, ktoré v čase, keď do osád nepremáva verejná doprava, zabezpečuje najnutnejšie spojenie a tiež zváža deti do a zo školy. Obecné zastupiteľstvo na čele so starostkou Ing. Danou Blažkovou starostlivo zvažuje každú investíciu tak, aby obec zbytočne nezadlžili, ale aby maximálne poslúžili občanom. Vďaka tomu sa v Prietrži môžu pochváliť vkusne a účelne zrekonštruovaným Domom kultúry. Nefunkčnú plochú strechu prebudovali na sedlovú, vďaka čomu sa zlepšili aj vnútorné priestory. Drevené obloženie a niekoľko menších stavebných úprav zmenilo „kulturák“ na nepoznanie a občania, ktorí ho v maximálnej miere využívajú pri rôznych činnostiach, sú spokojní. Podobne sa zlepšil vzhľad hasičskej zbrojnice, ktorá už neznechucuje príchodzích do Prietrže, ale pôsobí elegantne a funkčne.
Veľa úsilia sa v obci venuje školskej budove, ktorá patrí obci a je viac – menej polyfunkčná. Okrem výučby 16 žiakov v málotriednej organizácii sa tu nachádza telocvičňa, ktorá slúži aj športovým klubom, počítačová učebňa je v každý piatok k dispozícii verejnosti. V jednej z tried zriadili knižnicu. Z bývalého učiteľského bytu vznikla účelná ubytovňa, ktorú využívajú napríklad krátkodobí pracovníci v obci alebo občania pre svojich návštevníkov počas rodinných osláv. O údržbu priestorov sa starajú občania vykonávajúci aktivačné práce v obci.
Starostka obce spoločne so zastupiteľstvom robí všetko preto, aby v Prietrži zostala škola. Postarali sa o vybudovanie sociálnych zariadení, výmenu okien, vymaľovanie tried a telocvične, nové PVC v triedach. Podmienky detí sa vďaka tomu značne zlepšili.
Svoj vzhľad zlepšili v nedávnom období aj evanjelický kostol, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou, a tiež budova obecného úradu osadením nových okien. V obci pribudlo pri príležitosti predstavenia erbu v roku 2005 vkusné drevené pódium využívané odvtedy pri rôznych kultúrnych podujatiach. V Prietrži ich je pomerne veľa vďaka niekoľkým aktívnym spoločenským organizáciám a kultúrnym združeniam. Stačí spomenúť cirkevný spevokol vystupujúci aj so svetským repertoárom. V súčasnosti pripravuje vlastné CD v spolupráci s heligónkarmi.
Vďaka iniciatíve občanov a Kontu Orange bola vybudovaná dvojkilometrová cesta – spojnica z osady Podhorie na Podbranč. Dovtedy museli obyvatelia osady kvôli neexistencii schodnej cesty prejsť zhruba 25 kilometrov cez Senicu a Sobotište.
Fungovanie obce je nezlučiteľne späté s plánovanými aj existujúcimi projektami. Život obyvateľov zlepšilo zosilnenie signálu Orange, napojenie obce na senický mestský vodovod a zapojenie sa do združení a mikroregiónov. Mikroregión Biela Hora priniesol webové stránky pre samosprávu a organizácie DISAM, mikroregión Branč vydanie propagačnej brožúrky v projekte Okná k susedom a aktivitu Kultúrne leto. V tomto roku sa rozbiehajú ďalšie zaujímavé projekty: Podporné dokumenty – program hospodársko-sociálneho rozvoja, kultúrna a spoločenská aktivita Okná na Moravu a Štúdia na koreňovú čistiareň odpadových vôd. Všetky sú zamerané na skvalitňovanie života v obci a nové príležitosti pre jej občanov.

SkryťVypnúť reklamu

Starostka
chce pokračovať
v začatej práci

Ing. Dana Blažková vo svojom prvom funkčnom období rozbehla množstvo aktivít smerujúcich k občanom. Jej prvoradou snahou je vytvoriť z Prietrže nielen miesto na prespávanie obyvateľov, ale aj lokalitu, ktorá priťahuje návštevníkov. To, čo začala, by rada v budúcnosti dokončila aj rozšírila. Nová fasáda školy, Obecného úradu aj Domu kultúry sú v pláne, dúfa tiež, že v blízkej budúcnosti vyjde projekt rekreačného zariadenia Prietrž – Podhorie. Okrem majiteľov chát a chalúp by takto mohli obec navštevovať aj tí, ktorí tu nevlastnia nehnuteľnosti. Krásna príroda a zaujímavé lokality v okolí by si to zaslúžili. Starostka oplývajúca optimizmom a chuťou do ďalšej práce, ktorú má rada, je odhodlaná pustiť sa aj do ďalších aktivít, ak si ich vyžiadajú okolnosti alebo „jej“ občania.
Andrea Engelová

Najčítanejšie na My Záhorie

Inzercia - Tlačové správy

  1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
  2. Aj vaše dieťa sa môže veľmi jednoducho nakaziť parazitmi.
  3. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
  4. Viac kusov hydiny do každej rodiny
  5. Ako znížiť vysoký cholesterol?
  6. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
  7. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
  8. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
  1. Ostré videnie vďaka špeciálnym biometrickým šošovkám
  2. Viac kusov hydiny do každej rodiny
  3. Super zábava, super deň
  4. Špecialisti na úspory vám bezplatne poradia
  5. Ako znížiť vysoký cholesterol?
  6. Čo priznali rodičia?
  7. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
  8. Špecialisti na úspory vám bezplatne poradia
  1. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie 15 372
  2. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 12 156
  3. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody 6 748
  4. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 5 861
  5. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 5 382
  6. Ak si teraz predplatíte mesačník INDEX, získate knihu zadarmo 5 147
  7. Dovolenkový raj kúsok za hranicami 5 145
  8. Tesco v Levoči otvára jedinečnú predajňu 3 854

Blogy SME

  1. Irena Šimuneková: Tajchy Štiavnických hôr 2.
  2. Martin Turčan: Krstný otec IV, človek minulosti Fico.
  3. Julius Kravjar: Ako hlboko v dejinách majú korene integrita, etika a etiketa?
  4. Ján Valchár: Ako zničiť nepriateľský John Deere (a útok prežiť)
  5. Martin Zachar: Stále slabšie (každoročné) Majstrovstvá Sveta v hokeji?
  6. Miroslav Tokarčík: Školy čelia ďalšej výzve. Príspevky na nákup učebníc ministerstvo znížilo na polovicu
  7. Aleš Tvrdý: Cesta z Botswany do Namíbie
  8. Martin Majer: Nastavenie systému pomoci obetiam domáceho násilia na Slovensku
  1. Vlasta Sedláková: Ruský štandard 12 384
  2. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 11 000
  3. Martin Sukupčák: Barbari na Slovensku 8 972
  4. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 405
  5. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 7 635
  6. Lukáš Fedor: Medická nie je pre medikov alebo ako sa štát správa k budúcim lekárom 6 868
  7. Ján Šeďo: Západ nejaví záujem o dianie na Slovensku a odchádzajú aj veľkí investori. 5 020
  8. Adriana Boysová: Ako sa z paláca volá, tak sa z Ameriky ozýva 4 858
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Záhorie - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Záhorie

Lovec hradov Lukáš maleček na hrade Kreuzenstein v Rakúsku.

Navštívte pamiatky v blízkom okolí Slovenska.


2 h
Polícia už páchateľa zadržala.

Polícia prípad naďalej vyšetruje.


a 1 ďalší 4 h
Slavomír Buraj bol konateľom zasklievacej firmy, zákazníkov obral o približne 300 000 eur.

Podnikateľ mal v čase vzatia do väzby podmienku.


5 h

Určite ste už boli na nejakom teambuildingu, kde sa vám buď páčilo alebo veľmi nie. Záleží to od viacerých faktorov, ktoré musia do seba zapadnúť.


11 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Medzi Kriváňom a Mýtnou je aktuálne najviac stavebnej techniky na Slovensku.


7. jún

Pri čine ho prichytil príslušník SBS služby.


6. jún

Z mesta uviedli, že na "túto iniciatívu skupiny občanov" nebudú reagovať.


TASR 8 h

Udalosť bude riešiť zásahový tím.


7. jún

Blogy SME

  1. Irena Šimuneková: Tajchy Štiavnických hôr 2.
  2. Martin Turčan: Krstný otec IV, človek minulosti Fico.
  3. Julius Kravjar: Ako hlboko v dejinách majú korene integrita, etika a etiketa?
  4. Ján Valchár: Ako zničiť nepriateľský John Deere (a útok prežiť)
  5. Martin Zachar: Stále slabšie (každoročné) Majstrovstvá Sveta v hokeji?
  6. Miroslav Tokarčík: Školy čelia ďalšej výzve. Príspevky na nákup učebníc ministerstvo znížilo na polovicu
  7. Aleš Tvrdý: Cesta z Botswany do Namíbie
  8. Martin Majer: Nastavenie systému pomoci obetiam domáceho násilia na Slovensku
  1. Vlasta Sedláková: Ruský štandard 12 384
  2. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 11 000
  3. Martin Sukupčák: Barbari na Slovensku 8 972
  4. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 405
  5. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 7 635
  6. Lukáš Fedor: Medická nie je pre medikov alebo ako sa štát správa k budúcim lekárom 6 868
  7. Ján Šeďo: Západ nejaví záujem o dianie na Slovensku a odchádzajú aj veľkí investori. 5 020
  8. Adriana Boysová: Ako sa z paláca volá, tak sa z Ameriky ozýva 4 858
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu