V tomto roku bol dlhšie sneh, mali sme aj povodne, ale napriek tomu už ľudia vychádzajú upratovať do záhrad, prípadne sa vyberú na výlet do prírody a robia si ohníčky. Občania často riešia jarné upratovanie v záhrade či na poli vypaľovaním. Nielenže to zákon zakazuje a zemi, prípadne živočíchom, žijúcim v nej oheň neprospieva, ale stačí, aby zafúkal vietor a tragédia je hotová. Neraz zhorí nielen odložené náradie, ale oheň sa rozšíri aj na dom, les, prípadne sú i obete na životoch.
O nevyspytateľnosti počasia a ľudí sa hasiči presvedčili aj 10. apríla v Kútoch, kedy požiar suchej trávy a trstiny na Hurbanovej ulici spôsobilo práve nezodpovedné vypaľovanie. Vďaka včasnému zásahu s cisternovou technikou sa oheň nerozšíril a nedošlo ani k hmotným škodám.
Minuloročné štatistiky Hasičského a záchranného zboru poukazujú na to, že zo všetkých požiarov boli najčastejšie práve požiare trávnatých porastov a úhorov (v apríli 2005 až 1851 požiarov). Zo štatistík tiež vyplynulo, že najviac požiarov v prírodnom prostredí vzniklo počas aprílových sobotných večerov.
Vypaľovanie tráv zákon zakazuje a jeho porušenie môže stáť občana až 5-tisíc korún, pri opakovanom zistení dokonca až 10-tisíc korún. Ak by sa však takéhoto priestupku dopustila právnická osoba, pokuta môže dosiahnuť až pol milióna korún, prípadne pri opakovanom zistení dokonca až 1 milión korún.
Občania nemajú zakázané spaľovanie odpadu, ale musia dodržať niektoré bezpečnostné pravidlá. Podnikatelia si však musia na spaľovanie odpadu vyžiadať súhlas na príslušnom okresnom riaditeľstve Hasičského a záchranného zboru.
- r -