Senica – Rieka Myjava sa vrátila späť do koryta. Na Záhorí však obyvateľov uplynulý týždeň stále ohrozovala rozvodnená rieka Morava. Najhoršie na tom boli obce pod ústím rieky Dyje do Moravy, z nich obec Malé Leváre, ktorú ohrozovali aj dva miestne potoky Rudava a Lakšársky potok.
„Máme tu vodu, akú sme v živote nemali. Rudava má bežne 50 centimetrov, dnes je v potoku približne dva metre vody,“ povedal v pondelok 3. apríla na margo vzniknutej situácie starosta obce Milan Pernecký.
Hrádza pri potoku meria približne 220 centimetrov. V priebehu týždňa ju zvyšovali vrecami s pieskom dobrovoľní hasiči z obce, ale aj z Malaciek a Gajár. Do Malých Levár prišli pomáhať aj vojaci útvaru Čestnej stráže prezidenta SR. Tridsať profesionálnych vojakov sa striedalo v nočných a denných zmenách. Na hrádzi Lakšárskeho potoka, ktorý vteká do Rudavy sa objavili priesaky. Hrozilo, že ak sa pretrhne hrádza, voda zatopí časť obce. „Problém nám spôsobí aj rieka Morava, ktorá v prípade pretrhnutia hrádze sa bude tlačiť k nám,“ dodal Pernecký.
Profesionálni i dobrovoľní hasiči v utorok prekopávali koryto Rudavy v blízkosti rekreačnej oblasti, čím sa im podarilo odviesť prebytočné vody do priľahlých lesov. Podľa veliteľa zásahu Štefana Kubaláka bezprostredné nebezpečenstvo nehrozí, no aj napriek tomu obyvatelia prežívajú tieto dni s nemalým strachom.
Na rakúskej strane Moravy sa v pondelok pretrhla hrádza v úseku prihraničných obcí Záhorská Ves - Angern. Povodňová vlna vytopila najmä obyvateľov rakúskej obce Dürnkrut približne 15 km severne od Angernu. Podľa starostu Záhorskej Vsi Borisa Šimkoviča bola situácia na rakúskej strane kritická. Hrádze pozdĺž slovenskej strany Moravy sú spevnené a dosiaľ bezpečné. Starosta sa domnieva, že pretrhnutá hrádza na rakúskej strane je dôsledkom aktivít rakúskych ochranárskych združení, ktoré si na rozdiel od Slovenska presadili zákaz zvyšovania a spevňovania hrádzí na rieke Morava.
Na slovenskom brehu Moravy v tomto úseku leží oproti obec Gajary. Podľa starostu obce Petra Tydlitáta spevnené a zvýšené hrádze odolávali rozvodnenej rieke. K ich naplneniu po korunu chýbalo ešte vyše jedného metra vody. Väčšie obavy im však spôsobovala Rudava, ktorá sa rozlievala predovšetkým po denudačných pásmach a okolitých poliach. Do spevňovania hrádzí sa preto v pondelok 3. apríla zapojilo 27 dobrovoľníkov z Gajár. Na pomoc prišli príslušníci Hasičskej záchrannej brigády a ďalších 22 dobrovoľníkov, ktorých poskytlo mesto Malacky.
Približne 200 evakuovaných ľudí, ktorí v stredu 29. marca pred možnou povodňou opustili ohrozené časti obce Brodské, sa do svojich domov nedostali ani začiatkom uplynulého týždňa. Podľa starostky Jozefy Šimkovičovej evakuáciu ani v pondelok nemohli zrušiť, lebo hladina rieky Morava znova stúpla o približne 15 cm a nebola záruka, že nepriaznivá situácia sa zmení.
Po prvýkrát od štvrtka 30. marca nemala v noci z utorka na stredu na Obecnom úrade v Kopčanoch službu povodňová pohotovosť. Hladina Moravy v ten deň klesla pri obci na úroveň 478 centimetrov a tak boli z brehu odvolané hliadky hasičov, ktoré spevňovali počas uplynulého týždňa hrádzu. Situáciu však naďalej monitorovali vodohospodári, všetky ostatné zložky ostali pripravené zasiahnuť.
Pri Moravskom Svätom Jáne bola podľa informácie vedúceho odboru krízového riadenia na Obvodnom úrade v Senici Igora Janšáka hladina Moravy počas dňa na 607, 610, 609 a 611 cm, o 18. hodine dosiahla 612 cm. Je to o meter viac, než akú mala Morava pri povodniach v roku 2002. „Okrem malých priesakov nie sú už problémy, hrádza by mala vydržať,“ povedal. Tretí stupeň povodňovej aktivity možno v Moravskom Svätom Jáne odvolať, ak bude rieka na úrovni 520 cm.
Hladina rieky Morava však za posledných 24 hodín stúpla na 717 centimetrov. Ako informoval technický námestník Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) v Bratislave Peter Minárik, vodohospodári v utorok večer požiadali českých kolegov o pomalšie vypúšťanie hrádzí, Morava by teda prudko stúpať nemala. „Prispieva k tomu aj to, že Dunaj na bratislavskom úseku prudko klesol a lepšie odvádza vodu z Moravy,“ povedal v stredu dopoludnia Peter Minárik. - onda, sita-