Cenu primátora mesta Brezová pod Bradlom si za prítomnosti rodinných príslušníkov, kolegov a známych prevzala Jana Kazičková, Elena Libjaková, Ivan Nosko, Viera Mosná a Oľga Kovačičová-Húsková.
Mgr. Jana Kazičková
- Je uznávanou pedagogičkou a výtvarníčkou. Po štúdiách na FFUPJŠ v Prešove, kde absolvovala pedagogický odbor slovenský jazyk a výtvarná výchova, pracovala v Ľudovej škole umenia v Holíči a od roku 1978 v ĽŠU, neskôr v Základnej umeleckej škole Brezová pod Bradlom, ktorej je od roku 1991 riaditeľkou.
Popri svojej riadiacej práci sa aktívne venuje výtvarnému umeniu, prezentuje sa na rôznych amatérskych prehliadkach regionálneho i celoslovenského významu, kde získala viacero umeleckých ocenení. Trikrát sa zúčastnila prehliadky výtvarných diel pod názvom Chalupkovo Brezno. Je súčasťou tvorivej skupiny pedagógov, ktorí pôsobia pod názvom PLAY ART a umelecky ich vedie akademický maliar Fero Kráľ. V rámci tejto skupiny vystavovala svoje diela v rôznych mestách, napr. v Piešťanoch, v Skalici, v Myjave, Senici, Malackách a v Brezovej. Samostatne vystavovala svoje diela dvakrát v Brezovej, v Holíči a viackrát s inými pedagógmi zo ZUŠ. V súčasnosti pripravuje ďalšiu autorskú výstavu.
Žiaci a pedagógovia Základnej umeleckej školy Brezová pod Bradlom sa pod jej vedením zúčastňujú na všetkých kultúrno-spoločenských podujatiach mesta a reprezentujú ho i za jeho hranicami. Za 15-ročnú históriu sa ZUŠ i vďaka jej odbornému a umeleckému vedeniu stala renomovanou kultúrnou a vzdelávacou inštitúciou nášho regiónu.
Elena Libjaková
- Bola nominovaná za dlhoročné vedenie Folklórneho súboru Brezová, za uchovávanie folklórnych tradícií a úspešné reprezentovanie nášho mesta na rôznych folklórnych festivaloch
V roku 1967, rok po vzniku Folklórneho súboru Brezová, v ňom začala tancovať. Po dvadsaťročnom pôsobení v tomto súbore sa stala jeho umeleckou vedúcou a začala spolupracovať so známym folkloristom Martinom Janštom. Obidvaja vytvorili doteraz množstvo kultúrnych programov, spolupracujú na príprave vystúpení a zájazdov folklórneho súboru. Navštívila rôzne štáty Európy, pripravila zájazdy na festivaly na Sicíliu, Cyprus, do Portugalska a Českej republiky.
Okrem zahraničia sa súbor objavuje i na domácich folklórnych festivaloch vo Východnej, Detve, v Strážnici, Terchovej a každoročne vystupuje na Medzinárodnom folklórnom festivale v Myjave. V minulom roku súbor pod jej vedením nacvičil nový tanec Priepasnanci pri tanci. V tomto roku má Brezovská muzika, ktorá sprevádza FS, pripravené vydanie dvojcédečka folklórnych piesní Zo slivkových samôt.
Folklórny súbor Brezová oslávi tento rok 40. výročie svojej existencie a pani Elena Libjaková stojí pri ňom počas celej jeho doterajšej existencie. Bez jej tvorivej a obetavej práce si dnes udržiavanie a rozvíjanie folklórnych tradícií v Brezovej pod Bradlom a regióne nevieme ani predstaviť.
Ivan Nosko
- Bol menovaný na Cenu primátora mesta za celoživotné trénerské pôsobenie v hádzanej, prácu s mládežou a výchovu športových talentov, za dosiahnuté výsledky vo vrcholových súťažiach a úspešné reprezentovanie mesta Brezová pod Bradlom hádzanárskym oddielom.
K hádzanej sa dostal už v škole v roku 1972, v roku 1977 mal vlastné družstvo - prípravku, ktorú doviedol do kategórie dorastu. Vychoval niekoľko vynikajúcich hádzanárok, z ktorých viaceré hrali v 1. lige žien a reprezentovali vtedajšie Československo, napr. Elenu Sadákovú, Annu Kopeckú, Alžbetu Ilenčíkovú, Annu Kátlovskú, Janu Gabrižovú, Janu Šeligovú, Oľgu Batkovú, Alžbetu Gavurníkovú i reprezentantku Marianu Hamerlíkovú - Gubovú.
Najväčšie športové úspechy dosiahol v r. 1984 – 1992, kedy viedol družstvo starších dorasteniek. V súťažnom ročníku 1989/90 sa staršie dorastenky stali víťazkami 1. ligy SR a na Majstrovstvách ČSR získali 2. miesto. V roku 1982 získali mladšie žiačky pod jeho trénerským vedením 2. miesto na Slovensku a v roku 1983 to isté miesto získali staršie žiačky. V roku 1996 získali mladšie žiačky na Majstrovstvách Slovenska 2. miesto, v r. 2001 získali 1. miesto a prvenstvo si taktiež zopakovali v roku 2005.
Ivan Nosko je členom výboru Futbalového klubu ŠVS Bradlan, a. s. a členom správnej rady Športovo-vzdelávacieho strediska Bradlan, a. s. Je významným organizátorom a reprezentantom športového života v Brezovej pod Bradlom.
Mgr. Viera Mosná
- Bola nominovaná za duchovné pôsobenie a účasť na rôznych kultúrno-spoločenských podujatiach mesta Brezová pod Bradlom, prácu s mládežou, za aktivity a osobnú iniciatívu pri rekonštrukcii a obnove Evanjelického kostola v Brezovej pod Bradlom
Od roku 1988, kedy sa rodina presťahovala z Liptova na Brezovú, študovala na gymnáziu a potom pokračovala vo vysokoškolskom štúdiu na Evanjelickej bohosloveckej fakulte UK v Bratislave. Už počas štúdia pôsobila ako kantorka a vedúca brezovskej evanjelickej mládeže. V r. 1997 začala pôsobiť ako seniorálna kaplánka, neskôr pre vážne ochorenie otca, ktorý bol evanjelickým farárom v Brezovej pod Bradlom, vypomáhala v cirkevnom zbore až do jeho smrti. V roku 1999 bola ustanovená za zborovú kaplánku v Evanjelickom a. v. cirkevnom zbore v Brezovej a o rok neskôr bola menovaná za námestnú farárku, a to ako prvá žena v histórii brezovského cirkevného zboru od roku 1610.
Ako členka seniorálneho presbyterstva prijala poverenie vykonávať funkciu vedúcej dekanky - inšpektorky výučby náboženstva na školách myjavského seniorátu. V generálnej cirkvi spolu s biskupmi ECAV zároveň pôsobí ako členka vieroučného výboru.
Viera Mosná počas celého obdobia jej pôsobenia vo funkcii brezovskej farárky spolupracuje s mestom pri mnohých kultúrno-spoločenských podujatiach, oslovuje pri rôznych príležitostiach duchovným príhovorom. Naďalej sa venuje práci s mládežou, aktívne participuje aj na verejnom živote mesta, je poslankyňou mestského zastupiteľstva, členkou mestskej rady, komisie kultúry, športu a školstva pri mestskom zastupiteľstve.
Popri svojej duchovnej práci má veľkú zásluhu na rekonštrukcii fasády a interiéru evanjelického kostola, ktorý v apríli 2005 získal aj ocenenie v súťaži Fasáda roka, ktorú vyhlásila firma Baumit, s. r. o. Obnovený a rekonštruovaný kostol je dominantou mesta a patrí k významným historickým pamiatkam Brezovej pod Bradlom. Starostlivosť o jeho celkový stav svedčí o zodpovednom prístupe farárky k chrámu ako k historickej a kultúrnej pamiatke mesta.
Oľga Kovačičová
– Húsková
- Udelili jej ocenenie za celoživotné pedagogické pôsobenie v oblasti hudobného umenia, za spoluprácu pri rôznych kultúrno-spoločenských podujatiach mesta, za zhromažďovanie, uchovávanie, dokumentáciu folklórnych piesní a histórie nášho regiónu.
Pochádza zo známej brezovskej rodiny husliarskeho majstra Jána Húsku. Deväť rokov študovala hru na klavír u prof. Blaženy Lichnerovej a neskôr na Štátnom konzervatóriu v Bratislave u zasl. učiteľky prof. Anny Kafendovej –Zochovej.
Od svojich siedmich rokov vystupovala v brezovskom Národnom dome Štefánikovom hrou, kde hrala na klavír, nacvičovala stále nové sóla a náročnejšie skladby po dobu neuveriteľných päťdesiatich šiestich rokov. Vo svojich jedenástich rokoch zostavila zo svojich spolužiakov spevácky zbor, nacvičovala viachlasné piesne a dirigovala ho.
Po vyštudovaní pôsobila v ĽŠU v Brezovej pod Bradlom, kde okrem hry na klavír učila desať rokov aj hru na harmoniku. Pripravovala žiakov na všetky klavírne súťaže ZUŠ. V roku. 1962 zostavila pri príležitosti osláv sedemstoročnice Brezovej hodnotný folklórny program. Zozbierala na kopaniciach viaceré piesne, zostavila z nich sóla, dvojhlasy, ktoré boli kombinované z mužov i žien, prekáračky a zborové piesne.
Okrem pedagogickej a umeleckej činnosti sa dvadsať rokov venovala zbieraniu ľudových piesní, ktoré si ľudia pamätali, zapisovala ich priamo na mieste do nôt, čo svedčí o jej absolútnom sluchu. Kniha, ktorá vyšla v r. 1986 pod názvom Piesne z Brezovej, obsahuje 336 ľudových piesní.
Od roku 1970 sa popri svojej práci venovala pokračovaniu písania rodokmeňa rodiny, ktorý začala písať jej sestra Anna Húsková v r. 1943. Obe pochádzajú z významného brezovského šaškovského rodu, ktorý je najstaršou dokladovanou rodinou podjavorinskej oblasti. Rodokmeň je rozsiahly, obsahuje 648 ľudí a 214 rodín. Jeho potomkovia žijú okrem Slovenska na Morave, v Čechách, Maďarsku, Nemecku, Kanade a vyše 100 členov žije v USA. Kniha vyjde v apríli tohto roku.
Slávnostnú atmosféru odovzdávania Ceny primátora vytvoril pestrý umelecký program žiakov Základnej umeleckej školy Brezová pod Bradlom, ktorý zostavil Mgr. Ján Michalec. Laureáti Ceny primátora si odniesli okrem pamätných listov aj spomienkové predmety z tradičnej brezovskej keramiky. V. Cigánková