Už druhý rok sa naša škola zapojila do projektu Európsky jarný deň, ktorého cieľom je pestovať v žiakoch európske povedomie – uvedomenie si, že sme občania nielen Slovenskej republiky, ale aj Európskej únie. Európsky jarný deň nebol iba jednodňovou aktivitou, ale trval celý týždeň, ba s prípravami aj dlhšie.
Triedy so svojimi učiteľmi sa pripravovali zbieraním informácií na Internete i v knižnici. Program bol naozaj pestrý: od násteniek, projektov, výtvarných a literárnych prác, cez besedy, kvízy, videokonferencií až po Eurobufet a národné jedlá v školskej jedálni i zhotovené žiakmi 8.A triedy podľa národných receptov.
Tento rok prijali pozvanie na besedu dvaja hostia: Ing. Zátopek z firmy Holcim Rohožník, ktorý diskutoval so žiakmi 2. stupňa o životnom prostredí, o európskych zákonoch, týkajúcich sa ochrany životného prostredia a likvidácie odpadov. Bývalý poslanec VÚC za Bratislavský kraj Ing. Prokop priblížil žiakom prácu poslancov VÚC, besedoval o možnostiach štúdia, práce a života v zahraničí, ale aj o európskych hodnotách života.
V pondelok, pod vedením triednej pani učiteľky pripravili žiaci 8.A triedy niekoľko druhov pochúťok podľa medzinárodných receptov z EÚ. Mali radosť, keď pri ochutnávke, ktorú s potešením vykonali rôzni pedagógovia, zožali úspech a úprimnú pochvalu. Na obed kuchárky upiekli české buchty, ale mnohí boli takí sýti, že si buchty nechali zabaliť.
V utorok sa žiaci 7.B triedy stali učiteľmi prvostupniarov, keď prišli so svojimi projektmi, aby sa žiaci oboznámili s krajinami EÚ, ako Litva, Lotyšsko, Estónsko a Slovinsko. Nechýbala ani spätná väzba formou kvízových otázok. Spokojní boli „učitelia“ i žiaci prvého stupňa, pre ktorých to znamenalo príjemnú zmenu na vyučovaní.
V tento istý deň stihli iní žiaci spomínanú besedu s Ing. Zátopkom a deň sme zavŕšili v školskej jedálni národným jedlom Švédska – švédskou roštenkou.
V stredu sa uskutočnili kvízy na 1. i 2. stupni. Spoločný úvod bol spestrený kultúrnym programom, ktorý začínal hymnou EÚ, zahŕňal pesničky v rôznych jazykoch a poľskú povesť o Lajtkoníkovi, doplnenú o ukážku koníka s Tatárom v sedle, ktorého si môžu žiaci prezrieť vystaveného na chodbe našej školy.
Kvíz na 1. stupni sa uskutočnil formou AZ – kvízu, v ktorom sa stretli 4 družstvá, zložené z jedného druháka, jedného tretiaka a jedného štvrtáka. Kvíz pozostával z rôznych otázok i ukážok piesní a miest, skladal sa z troch kôl, v ktorých spolu vždy súťažili 2 družstvá. Zvíťazilo družstvo v zložení: Barbora Lieskovcová 4.B, Michaela Stanová 3.B a Štefan Chamráz 2.A.
Na 2. stupni súťažili družstvá zložené zo žiakov jednej triedy. Otázky boli zostavené z dejepisu, zemepisu, hudobnej výchovy a umenia. Zvíťazili deviatačky: Petra Pirušová, Kristína Gašparová a Klaudia Veselá. Na obed boli poľské zrazy.
Vo štvrtok nechýbala beseda s Ing. Prokopom a využívanie európskych tém vo vyučovacích hodinách, napríklad slohu. Barborka Lieskovcová zo 4.B triedy napísala veľmi pekný list priateľke do Slovinska, kde prezentovala našu vlať. Využila tak svoje vedomosti aj z vlastivedy. List sme poslali emailom do Slovinska. Na obede nám chutili francúzske zemiaky.
V piatok sa školský bufet premenil na Eurobufet, v ktorom sa nakupovalo eurami. Pred bufetom bola zriadená zmenáreň, kde si kupujúci žiaci museli najprv vymeniť koruny za eurá, až potom mohli ísť do bufetu. Týždeň v školskej jedálni sme zavŕšili milánskymi špagetami.
Celý týždeň pretrvával zimný čas a možno preto sme sa rozhodli neskončiť s aktivitami a privolať konečne aj skutočnú jar.
21. marca sa uskutočnila videokonferencia, do ktorej sa zapojili žiaci 7.B navštevujúci počítačový krúžok. Diskutovali so žiakmi z českého Trutnova. Témami konferencie boli školské rituály, mobily v škole a vzťahy žiakov k menšinám alebo iným etnikám.
Napokon sa 22. marca dočkali besedy aj žiaci 1. stupňa. Pán starosta je výborný rečník, bývalý ochotnícky herec, preto nemal žiaden problém s pozornosťou žiakov. Tí boli zvedaví, ale aj tvoriví, keď navrhovali ako zaistiť poriadok v obci i priľahlom lese.
Tohtoročná Európsky jar na našej skole hriala na srdci i na duši, hoci vonku ešte zúril mráz. Vyučujúci aj žiaci zažili príjemné pobavenie, ale aj nové poznatky a zážitky, ktoré v nás vydržia (dúfame) až do budúcej Európskej jari 2007.
Marta Pfeilerová
riaditeľkaškoly