Hrádze na rieke Morava vydržali týždňový nápor neustále kulminujúcej hladiny a tak si obyvatelia viacerých záhorských obcí pozdĺž jej toku mohlo v sobotu vydýchnuť. Povodeň spred deviatich rokov sa na Záhorí nezopakovala. Aj vďaka tomu, že poučení vodohospodári hrádze navýšili. „Inak by sme už boli dávno pod vodou,“ skonštatoval v piatok na obed starosta Kopčian Dušan Dubecký.
V dôsledku zvýšenej hladiny rieky Moravy bol vyhlásený 3.stupeň povodňovej aktivity aj v Brodskom, Kútoch, Vysokej pri Morave, Suchohrade či Záhorskej Vsi. Posledné menované obce strašila aj možná povodňová vlna z rieky Dyje, ktorá sa do Moravy vlieva v blízkosti Moravského Sv. Jána. Uzavreté boli hraničný priechody v Jáne i Brodskom, v Záhorskej Vsi nepremávala kompa cez rieku Moravu.
„Kritický stav hladiny v Brodskom bol v noci zo stredy na štvrtok. Veľká voda nás prekvapila, hladina Moravy bola ešte o 20 cm vyššia ako v roku 1997. Počas celého dňa sa v našej obci vykonávali protipovodňové zabezpečovacie práce. Myslím, že situáciu sme skutočne zvládli a zabezpečovacie práce boli z našej strany dostačujúce,“ skonštatovala starostka obce Jozefa Šimkovičová a dodala, že z ohrozených oblastí museli evakuovať okolo tristo ľudí.
Ani v susedných Kútoch to nevyzeralo dobre, pretože obec a okolie ohrozovala rozvodnená Myjava. Tá stihla zatopiť iba pivnice motorestu a motela U Janíčkov. „Naši dobrovoľní hasiči tieto priestory ohraničili vrecami s pieskom. Dva dni bez prestávky túto lokalitu monitorovali a dopĺňali vrecia s pieskom. Obavy sme mali aj o usadlosť Polákových mlyn,“ informovala nás starostka Mária Macejková.
Viacerí sa však obávali avizovanej piatkovej nočnej vlny z horného toku Moravy. Práce hasičov sme sledovali na hrádzi v Kopčanoch. Predpovede sa našťastie nevyplnili a hladina rieky už viac nekulminovala.
Na hrádzach sa pracovalo aj v nedeľu. Podľa vedúceho Odboru krízového riadenia na Obvodnom úrade v Senici Igora Janšáka obciam pri Morave hrozila ďalšia prívalová vlna. Pri Olomouci sa totiž pretrhla hrádza a nik nevedel, ako sa to prejaví na výške hladiny Moravy. „Vodohospodári vypúšťajú z vodných nádrží, aby mohli prijať prípadne väčšie množstvo vody,“ informoval nás krátko pred uzávierkou. „V Kopčanoch sa stále pracuje na spevňovaní hrádze medzi 95. až 97. kilometrom rieky Morava. Vojaci sa striedajú s miestnymi, skalickými, malackými hasičmi.“
Viacerí pamätníci záplav z roku 1997 i starších tvrdili, že rekord storočnej vody padol v stredu 19. marca a o týždeň neskôr už hovorili o vode dvestoročnej.
Kým cez týždeň okrem zvedavcov a novinárov situácia na toku rieky priťahovala aj kompetentných ministrov, deň „po“ sa na hrádze pozdĺž Moravy prišiel pozrieť aj prezident Gašparovič. Všetci zhodne tvrdili, že opatrenia sú vykonané výborne, no o hrádze sa treba naďalej starať a spevňovať.
Iná situácia vznikla v povodí Myjavy. Pohľad na povodne prinášame aj na stranách 2 a 3
Gabriel Kopúnek, MariánHolenka