Streda, 28. október, 2020 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky

Zlatá séria na Morave

Až na východné Slovensko vycestovala pretekárka Hanko kai karate klubu Senica 15 - ročná Monika Čulenová, aby sa mohla zúčastniť Superpohára starších dorastencov v karate. V Prešove sa víťazke Slovenského pohára mladších dorasteniek darilo i v staršej kategórii, keď dokázala, že pri kvalitnom a svedomitom tréningu sa dá vyhrávať nad väčšími a staršími pretekárkami. V kata starších dorasteniek nezastavili výbornú mladú Záhoráčku ani domáce východniarky. V semifinále poľahky zdolala Langošovú z Prešova, vo finále Košičanku Timkovú 2:1 a do zbierky medailí si mohla pridať ďalšiu zlatú medailu. Sebavedomá Monika nastúpila i v kata žien, kde tiež bodovala, keď získala striebornú medailu. Väčšina seniorských reprezentantov štartovala v tom termíne na prestížnom podujatí tzv. Golden league (zlatej ligy), medzinárodných majstrovstvách Holandska Dutch open 2006 v Rotterdame. Tu nemohla štartovať úspešná reprezentantka Slovenska Mirka Vašeková z Hanko kai, ktorá je po operácii a do potrebnej formy sa tak rýchlo nedostane. Jej neúčasťou sa rozpadlo aj trojčlenné družstvo v kata, trojnásobných medailistiek z majstrovstiev Európy, ktoré tak nemohli v Holandsku obhajovať bronzové medaily z minulého roku.
Po týždni vycestovali mladí karatisti zo Záhoria na neďalekú Moravu. V Čejkoviciach sa uskutočnilo 2. kolo Českého pohára godžu ryu. V malebnej vinárskej dedinke sa senickým karatistom páčilo aj na tatami. Vybojovali si šesť medailí, z toho tri zlaté. Svoju premiéru v Českom pohári na výbornú absolvovala iba 9 - ročná Betka Ovečková. Mladá majsterka Slovenska sebavedomo nedala šancu dievčatám z Čiech a v kata dievčat do 10 rokov si vybojovala zlatú medailu po finálovom víťazstve nad Samiecovou z Třinca. Senická zlatá séria pokračovala i ďalšími kategóriami. V kata žiakov víťaz Slovenského pohára 12 - ročný Michal Toure deklasoval všetkých svojich súperov presvedčivo 3:0 a zvíťazil pred Mauritzom z Brna a Kubinom z Hodonína. Medzi dorastenkami kraľovala 15 - ročná Monika Čulenová. Na Slovensku, v Poľsku, Maďarsku i Čechách nemá seberovnú súperku a po precíznych výkonoch to potvrdila i na Morave. V 1. kole vyradila Šajnarovú z Bruntálu, ďalej Polákovú a Kalinskú (obe z Třinca) rovnakým výsledkom 3:0. Vo finále na jej rýchlosť, silu a dynamiku nestačila ani česká reprezentantka Židková z Hodonína. Monika sa presadila aj v kategórii žien, kde získala striebornú medailu, keď ju až vo finále zastavila česká reprezentantka Masaryková. Rovnako striebornú medailu si vybojoval aj Peter Dermek v kata dorastencov, keď prehral až vo finále s Zieglerom s Tarokanu Brno. V športovom zápase kumite sa v kategórii dorastencov presadil fyzicky dobre disponovaný Ján Juríček, ktorý si vybojoval bronzovú medailu. Na záver veľmi vydareného turnaja prišla nepríjemná udalosť, keď sa v semifinále nešťastne zranila Monika Čulenová. Zlomený prst znamená stop na 4 - 5 týždňov a tým je ohrozený aj jej štart na najväčšom mládežníckom turnaji v Európe - Krokoyama cup v Nemeckom Koblenzi 22. apríla. Na prestížnom turnaji pravidelne štartuje i slovenská reprezentácia a v kimone so štátnym znakom by mala obhajovať zlato z minulého roka aj mladá Záhoráčka Monika Čulenová. E.Jareč