Osudy obcí Slovenska sa častokrát odvíjajú bizarne, ich obyvatelia prekonávajú jednotlivé etapy vývoja podľa toho, ako sa v danom období tej- ktorej obci darí. Jedným z najhorších údelov je, ak upadne do zabudnutia, je odsúdená na vymretie, ak z obce odídu občania „za lepším“ a viac ich nezaujíma kraj, z ktorého vyšli.
Je neradostné vidieť navždy stemnené okná domov, v ktorých ešte donedávna žili ľudia. Oveľa potešiteľnejší je pohľad na obec, ktorej bije srdce. Aby prežila, musí sa stále rozvíjať, čerpať z tradícií svojho vzniku a histórie. A nielen to, treba pozerať ďalej, za hranice svojho teritória. Práve toto sa podarilo Lakšárskej Novej Vsi, ktorá sa zapojila do projektu cezhraničnej spolupráce. S partnerskou rakúskou obcou Rabensburg plánujú obnoviť tradície slovensko-rakúskeho pohraničia.
Jednou z prvých lastovičiek projektu Grantovej schémy na rozvoj cestovného ruchu v slovensko-rakúskom pohraničí bolo vydanie monografie Lýdie Včelkovej Korene a dedičstvo. V nedeľu 5. marca sa za účasti predstaviteľov oboch partnerských obcí Ing. Oľgy Procházkovej a Wolframa Erasima uskutočnil slávnostný krst knihy. Dvesto prítomných účastníkov svojimi umeleckými výkonmi potešili operný a koncertný spevák Juraj Havaj a koncertný umelec Opery SND Ján Salay. Slávnostný okamih krstu spečatilo rozkrojenie symbolickej torty v tvere knihy, symbolizujúce zahryznutie sa do histórie kraja, v ktorom leží obec.
Starostka Lakšárskej Novej Vsi O. Procházková v príhovore poďakovala autorke monografie, starostovi Rabensburgu a Dr. Júlii Laukovej spolu s Viliamom Selkom, ktorí sa podstatne zaslúžili o úspech projektu cezhraničnej spolupráce. Zároveň v budove Obecného úradu otvorila výstavu historických artefaktov a pamätných kníh a kroník obce s rovnomenným názvom Korene a dedičstvo. Obyvatelia aj návštevníci si na nej môžu pozrieť napríklad takmer storočnú štandardu hasičského zboru, zbierku typického kuchynského a poľného náradia či poľovnícke trofeje. Starostka je presvedčená, že mnohé dávno zabudnuté predmety dennej potreby z minulosti mladí ľudia z jej okolia ešte nikdy nevideli.
Aktivity zúčastnených obcí, samozrejme, vydaním knihy o Lakšárskej Novej Vsi nekončia. Starostka má svoje plány na ďalší rozvoj dobrých partnerských vzťahov a zároveň aj zviditeľnenie obce v regióne Záhorie i v dolnorakúskom Veinwiertelom. Okrem plánovaného predstavenia obce v Rabensburgu sa začiatkom leta chystá otvorenie náučného chodníka, ktorý prepojí Lakšárskej Novej Vsi s rekreačným strediskom Tomky v Borskom Svätom Jure. Na približne dvanásťkilometrovej nenáročnej trase vhodnej aj pre rodiny s deťmi nebudú chýbať informačné tabule v slovenskom a nemeckom jazyku. Turisti budú mať možnosť pohybu v krásnej prírode Chránenej krajinnej oblasti Záhorie, kde sa vyskytuje niekoľko vzácnych druhov fauny aj flóry. Takisto je na programe vydanie turistického sprievodcu s podrobnými popismi trás v okolí obce.
Aktivity Lakšárskej Novej Vsi v cezhraničnej spolupráci sa, dúfajme, len rozbiehajú. Obe partnerské obce iste ešte majú čím prekvapiť a potešiť svojich občanov. - en-