Malacky – Malacké mamičky majú k dispozícii detské centrum Vánok, kde môžu ich deti pri zaujímavých aktivitách tráviť čas. Matky sa môžu spolu dôkladne pozhovárať, čo iste počas dlhej materskej dovolenky padne vhod, deti sa popri tom hrajú s množstvom zaujímavých hračiek, občas vystrájajú, ale hlavne sa už v rannom veku učia spolu vzájomne vychádzať. Matky využívajú aj poradenskú činnosť centra a tá je veru naozaj bohatá. Takmer každý týždeň sa uskutočňuje nejaká beseda s odborníkmi z rôznych oblastí.
Vedúcou detského centra je Alena Chamrazová. Má 28 rokov, povolaním je pracovníčka banky. Naša prvá otázka smerovala k aktivitám centra. „Naše detské centrum využívajú mamičky s deťmi počas obdobia materskej dovolenky. Dieťa sa u nás naučí nielen spolupráci v kolektíve, ale rozvíja aj svoje motorické a psychické schopnosti. To znamená, že sa učí nové slová, spoznáva nových ľudí, prežíva rôzne situácie. S deťmi sa hráme tým spôsobom, že rozprávame tie isté riekanky, aby sa naučili slová, pohyby, čítame im rozprávky a podobne. Často kreslíme, máme aj rôzne tvorivé dielne. Detské centrum sa okrem toho stará o ešte len budúce mamičky. Každý utorok poskytujeme psychoprofylaktickú prípravu mamičiek na pôrod, je to pod vedením zdravotnej sestry pani Zdeny Slobodovej. V priebehu tohto kurzu pre nastávajúce mamičky sú rôzne besedy a poradne s odborníkmi, s detskou lekárkou, s laktačnou sestrou, ktorá je okrem toho aj 24 hodín na linke a kedykoľvek sa na ňu potom môžu mamičky obrátiť. Ja som sa po príchode z nemocnice na ňu tiež obrátila ohľadom kojenia a bola som veľmi rada, že niekto taký v našom okolí existuje. Ako prvorodička som bola totiž rada, že mám nejakú zábezpeku v prípade akýchkoľvek problémov. Nie každý detský lekár, alebo lekárka podporuje dojčenie, čo je žiaľ v tejto dobe časté a zároveň smutné.“
Keďže sme článok robili 8. marca, kedy bol deň žien, spýtali sme sa aj na starosti dnešných žien, alebo skôr na radosti žien, tráviacich materskú dovolenku.
Ako prebieha váš život, odkedy ste sa stali matkou?
„Nastalo veľa zmien, aj v tom, že sme už neboli dvaja, ale traja. (Úsmev). Ten počet ľudí sa zmenil. Celkový priebeh dňa sa zmenil. Záleží samozrejme od toho, ako staré je dieťa, ale v prvých dňoch po návrate z nemocnice sú to väčšinou hektické dni. Veľmi záleží aj od toho, ako je matka psychicky pripravená na zmenu. Sama za seba môžem povedať, že pre mňa to nebolo až také hektické, lebo moja sestra už mala dieťa, takže som sa už starala o menšie deti a vedela som, že čo to asi obnáša. Keď človek príde z pôrodnice domov, musí si vytvoriť svoj vlastný režim, musí vynájsť vlastné triky, ako dieťa uspať, ako s ním strávi voľný čas a čo všetko treba pri starostlivosti dodržiavať. Je množstvo či už časopisov, veľa informácií ohľadne starostlivosti o dieťa po hygienickej stránke aj po zdravotnej. My máme tú výhodu, že malý má za mesiac dva roky a ešte stále je kojený. Takže po tej výživovej stránke má stále ešte materské mlieko, plus dodatočne už aj bežnú stravu, ako dospelí.“
Aký je záujem o vaše detské centrum?
„Vidíte, že aj momentálne je naša detská herňa plná, robili sme aj nejakú propagáciu, aby sa nám to naplnilo, pretože v zimných mesiacoch je obdobie, kedy väčšinou mamičky okrem prechádzok po meste, alebo parku nemajú inú možnosť trávenia voľného času s dieťaťom okrem toho, že budú doma.“
Materská dovolenka trvá, ak sa nemýlim, tri roky. Popíšte nám ju z hľadiska príjmov matky, pretože to je dnes často diskutovaná téma. Štátne príspevky nie sú dostatočné, však?
„Prvý polrok dostáva matka finančný príspevok od svojho zamestnávateľa. Je to podľa výšky príjmu polovica, alebo tretina. Tým, že sa človek rozhodne mať dieťa, musí počítať s tým, že aj po finančnej stránke to nebude také ako predtým. Buď manžel, alebo niekto z rodiny zarába viacej a tým sa to nejako vykryje, alebo sa rodina musí proste uskromniť. Po pol roku je už dojčenský príspevok, ktorý predstavuje skoro 4300 Sk plus rodinné prídavky. Nech to vychádza okolo tých 5000 korún, ale pri dnešných cenách to nieje taká suma, ktorá by danú rodinu nejako podržala nad vodou. Náklady na dieťa sú najväčšie pri plienkach, pokiaľ matka nekojí, musí si kupovať aj umelú výživu.“
Ako je to s financovaním vašej činnosti?
„Najviac finančných prostriedkov získavame z bežnej návštevy mamičiek. Máme to rozdelené na tri skupiny. Aktívne mamičky, ktoré nám pomáhajú s celkovým chodom centra a chodia pravidelne, sa stávajú členkami a vtedy je mesačný poplatok 150Sk. Potom máme jednorázové vstupy pre mamičky, ktoré prídu občas, tam je 20 korunový poplatok. Môžu sa však rozhodnúť kúpiť si permanentku, ktorá platí 3 mesiace. Je tam 6 vstupov a stojí 100Sk. Prostriedky zo vstupného využívame na zaplatenie energií a nájomného. Ďalšie prostriedky získavame od darcov, sponzorov. V období daňových priznaní získavame od ľudí príspevok 2 percent z daní.“
Oslovili sme i jednu z mamičiek s otázkou, či je spokojná s činnosťou DC Vánok. Martina Haberlandová má 31 rokov, povolaním je policajtka.
„Do detského centra chodím už takmer tri roky, páči sa mi veľmi a som spokojná, že takéto niečo existuje. Začala som sem chodiť už pred pôrodom na psychoprofylaxiu.“
Aká je situácia dnešných matiek v spoločnosti?
V západnej Európe je vraj trend po pôrode nastúpiť čo najskôr do práce.
„Rozvírila sa debata o tom, že by sa mala skrátiť rodičovská dovolenka na 2 a pol roka a zároveň by sa zvýšil rodičovský príspevok. Neviem, ale my sme sa tu o tom rozprávali a zhodli sme sa na tom, že je dobré, ak môže byť matka s dieťaťom doma 3 roky. Z mojej vlastnej skúsenosti môžem povedať, že som rada s ním tie tri roky. Počas tohto obdobia si treba nájsť iné priority. To, že bola matka zamestnaná je síce pekné, ale treba si niečo nájsť. Napríklad takéto detské centrum je úplne ideálne. Žena nie je len doma a dokáže na sebe pracovať aj tu.“
Ako sa tu páči deťom?
„Keď môžem hovoriť o svojich deťoch, tak oni sú veľmi spokojné. Starší chlapec išiel teraz v septembri do škôlky, jeho adaptácia trvala štyri dni. Rýchlo sa teda prispôsobil, učiteľka bola spokojná. Zapájal sa do kolektívu a nebol nejaký samotár, že by sedel v úzadí. Bol zvyknutý na kolektív detí a tiež na „iné tety“. Máme odozvy od mnohých mamičiek, ktoré sem chodili a všetky potvrdili rýchlu adaptáciu svojich detí na nové prostredie a kolektív.“
-mb-