Súčasnosť obce
Od začiatku deväťdesiatych rokov sa prioritou budovania stalo skrášľovanie a modernizovanie obce. V roku 1998 bola ukončená plynofikácia a odvtedy v obci je ojedinelým zjavom dymiaci komín. Nástupom novej starostky v roku 1999 sa dramaticky zvýšila čistota na verejných priestranstvách. Zmizli divoké skládky vedľa ciest a na opustených pozemkoch, ktoré špatili vzhľad obce. Začalo sa s postupnou likvidáciou, prípadne rekonštrukciou rozpadávajúcich sa budov. Dom kultúry a priestory patriace k nemu si už tridsať rokov vyžadoval rekonštrukciu a úpravy. Začalo sa s postupným obnovovaním obecných budov. V Dome kultúry vybudovali nové sociálne zariadenia a zrekonštruovali ústredné kúrenie, prestavali vestibul a vstup. Vďaka týmto investíciám kultúrny stánok obce zmenil svoju podobu k lepšiemu.
Trampoty obci spôsobuje budova kaštieľa v strede obce, ktorá je pamiatkovo chráneným objektom. V súčasnosti je v nej umiestnená prevádzka Obecného podniku Jablonica. Budova vyžaduje nemalé finančné prostriedky na údržbu a opravy. Bolo potrebné zrealizovať opravu vikierov v hodnote takmer 106 tisíc Sk. Okrem toho sa v obci prejavila potreba vymeniť svietidlá verejného osvetlenia, nakoľko staré mali oveľa vyššiu spotrebu elektrickej energie. Občania obce ocenili aj vylepšenie lávky cez rieku Myjavu. Pôvodne mali starosti s prechádzaním po rozsušených doskách, tie však boli nahradené oceľovými roštami v kombinácii s protišmykovým plastom.
V rámci prechodu kompetencií zo štátnej správy na obec alebo vyšší územný celok, bolo prijaté uznesenie o poskytovaní opatrovateľskej služby zo strany obce. Nakoľko v nej tvoria takmer 28 percent obyvateľstva dôchodcovia, je stále potrebné zlepšovať im život pomocou výdajne stravy.
V roku 2004 vznikol mikroregión Biela Hora ako jeden z mnohých krokov na plnenie predsavzatí zástupcov obce. Združení členovia môžu takto spoločne čeliť problémom, ktoré prináša doba a spoločne sa podieľať na získavaní prostriedkov z fondov na realizáciu rôznych projektov. Starostku Alenu Hazuchovú však trápi laxný prístup kompetentných činiteľov v eurofondoch, ktorí pridlho ponechávajú projekty obcí bez povšimnutia alebo ich vracajú späť bez podrobného zdôvodnenia či zamietnutia. Preto mnohé projekty musí obec realizovať z vlastných prostriedkov bez prispenia grantov.
Aktuálnou témou takmer každej obce je zachovanie a rozvoj školstva. Existencia alebo neexistencia materskej a základnej školy je totiž jedným z najzásadnejších kritérií kvality života v obci. Starostka aj preto robí všetko pre podporu a údržbu školskej budovy a je nespokojná s trendom posielať deti z obce do škôl v mestách, kde pracujú ich rodičia. V roku 2004 obec prispela na rekonštrukciu školských sociálnych zariadení, vymaľovanie priestorov školskej kuchyne a revíziu elektrického zariadenia v materskej škole. Pripravuje sa tiež výmena starých nefunkčných okien za plastové.
Okrem školských zariadení potrebujú mladé rodiny v obci možnosť bývania. V Jablonici je väčší počet starších domov v prijateľnom stave, niektoré z nich si noví majitelia postupne rekonštruujú, no mnoho budov chátra, pretože majitelia ich odmietajú predať záujemcom o bývanie. Aby občania dostali príležitosť zotrvať v obci, v lokalite „Políčko“ boli vydané stavebné povolenia na výstavbu 48 rodinných domov. S touto činnosťou súvisí aj nová infraštruktúra a inžinierske siete, ktoré obec buduje. Prvých 5 domov je už vo výstavbe. Prekvapujúca je však absencia nájomných bytov v obci. Alena Hazuchová skonštatovala, že dosiaľ nezaregistrovala ani jednu požiadavku na takúto formu bývania zo strany obyvateľov obce, no keby ju nejakí žiadatelia kontaktovali, uvažovala by aj o tejto výstavbe. Jej cieľom je totiž udržať občanov v obci, ktorá sa len takouto formou môže rozširovať. Sociálna štruktúra a zamestnanosť sú na dobrej úrovni. V Jablonici nechýbajú služby a obchody, obyvatelia majú možnosti kultúrne sa vyžívať prostredníctvom 11 spoločenských organizácií s bohatou činnosťou. Aj obecné zastupiteľstvo sa snaží prispievať do kultúrneho života obce organizovaním podujatí pre deti a dôchodcov. Dobrú odozvu má tiež tradícia každoročne vo vianočnom období navštevovať dôchodcov – niekdajších obyvateľov obce – v domovoch dôchodcov v regióne.
Starostka sa napriek ťažkým časom nevzdáva
Alena Hazuchová počas dvoch funkčných období zažila na poste starostky Jablonice už všeličo dobré aj zlé. Napriek všetkému však nerezignuje a má v úmysle pokračovať v začatom diele ďalej. Jej prioritou je vybudovať peknú a čistú obec. S tým úzko súvisí aj jej ďalší program, medzi iným dobudovanie 2. etapy kanalizácie v spodnej časti obce. Je spokojná, že v uplynulých rokoch sa podarilo obec vybaviť verejným vodovodom a kanalizáciou, rezervy sú ešte vo výstavbe chodníkov a cestných komunikácií. Naďalej sa mieni uchádzať o pridelenie financií z eurofondov na tento účel. Rovnako chce za každých okolností presadzovať cestný obchvat Jablonice. Nakoľko obec leží na trase dôležitej medzinárodného cestného ťahu, obyvatelia trpia hustou premávkou a častokrát je ohrozovaná aj ich bezpečnosť. Mimoriadne nepríjemný pre vodičov aj obyvateľov je tzv „tunel“ pri výjazde z obce smerom na Senicu. A. Hazuchová chce urobiť všetko pre to, aby sa tento stav zmenil.
Ďalšími plánmi starostky je podpora školstva a kultúry, veľmi rada by obnovila súbor divadelných ochotníkov, pretože pred 30 rokmi mali v obci dobrú tradíciu a je škoda, že v súčasnosti neexistujú. Pre spoločenské organizácie plánuje vybudovať z bývalého skladu mazutu dôstojnú zasadačku v Dome kultúry a perspektívne by sa rada zamerala na postupnú výmenu plochých striech na obecných budovách za krovy, eventuálne s možnosťou vybudovať tam strešné byty. Taktiež ju trápi absencia domova dôchodcov alebo denného stacionára priamo v obci a rada by to zmenila.
Cieľom snaženia Aleny Hazuchovej na poste starostky je vytvoriť z obce organizmus, ktorý sa bude naďalej meniť a pretvárať, aby budúcim generáciám zachoval nezdevastované životné prostredie a prosperujúce okolie. Andrea Engelová