Senica - Časovo neobmedzená štrajková pohotovosť zdravotníckych pracovníkov na protest proti kritickej situácii v rezorte sa už rozbehla. Zdá sa, že fungovanie lekárskych služieb je zatiaľ rovnaké ako v čase pred štrajkom. Ako sa so situáciou vyrovnávajú v Senici, sme sa spýtali riaditeľky Polikliniky n.o., Senica Aleny Kovačičovej.
„O štrajkovej pohotovosti ma, samozrejme, informovali odbory našich pracovníkov. Nechala som všetkým slobodu rozhodnutia, či sa k štrajku pripoja alebo nie, pretože si myslím, že na to majú právo,“ povedala riaditeľka. „Nechcela by som ale, aby túto situáciu pociťovali pacienti. V každom prípade som presvedčená, že toto je z našej strany dodržané, všetky zdravotnícke úkony lekári poskytujú ako predtým. To, že vyjadrujú protest, je spôsobené nahromadením problémov v takom citlivom sektore, ako je poskytovanie pomoci chorým. Všetko sa to odvíja od niektorých nešťastne riešených zákonov, ktoré nerešpektujú dlhodobé zaťaženie zdravotníctva v ekonomických záležitostiach. Nie je však možné, aby lekári a ostatní pracovníci niesli toto bremeno sami, bez konštruktívnej pomoci zhora.“
Situácia v čakárniach počas našej návštevy ničím nepripomínala nejaké obmedzenia či iný prístup lekárov ako obvykle. Pacienti absolvovali vyšetrenia, sestry rutinne predvolávali čakajúcich do ambulancií. Málokto z oslovených vedel, že zdravotníci sa rozhodujú povedať Stop neporiadku – hoci aj za cenu istých obmedzení!
Mladá mamička s dieťaťom v čakárni pediatra síce o štrajkovej pohotovosti vedela, ale chápala ju. „Je úplne strašné, čo sa tu deje. Nechápem, kam sa podievajú všetky peniaze z odvodov do zdravotných poisťovní, keď stále počúvam, že zdravotníctvo je bez peňazí. Bojím sa len, že opäť odhlasujú niečo, čo pacientom vezme ďalšie peniaze,“ zdôverila sa po chvíli váhania.
„Lekári sa podľa mňa zle nemali a nemajú,“ znel názor muža v strednom veku, ktorý sa predstavil ako Pavol. „Ak budú štrajkovať, prídu o zisky od pacientov. Ale mne je to jedno. Nechodievam k lekárom, aj teraz som tu len kvôli potvrdeniu.“
Päťdesiatnička Mária z Hlbokého mala zo štrajku zlý pocit. „Zase na to doplatí len chudobný a chorý človek. Už teraz je v čakárňach odborných lekárov božie dopustenie, a čo sa stane, ak začnú ošetrovať len obmedzený počet pacientov?“ Otvorene povedala, že každú chvíľu čaká, že sa situácia pacientov, najmä chronicky chorých, ešte zhorší.
Aj niektorý ďalší oslovení konštatovali, že „platiť dnes chorobu“ je finančne neúnosné. Cestovné a doplatky za nevyhnutné lieky, napríklad na zníženie krvného tlaku alebo inzulínové preparáty, odčerpávajú z peňaženiek ľudí, ktorí častokrát kvôli svojmu zdravotnému stavu nemajú zamestnanie. Reforma zdravotníctva podľa nich zasiahla práve tých, ktorí za nič nemôžu.
AndreaEngelová