Trnava – Predseda Trnavského samosprávneho kraja Tibor Mikuš nemá ani po stredajšom zasadnutí krajského zastupiteľstva svojich podpredsedov. Návrh stiahnuť z programu rokovania hlasovanie o podpredsedovi a dvoch dlhodobo uvoľnených poslancoch pre túto funkciu vznikol po takmer dvoch hodinách neverejného zasadnutia predsedov poslaneckých klubov.
Keďže chce mať každá politická strana dohľad na výkon exekutívy, zvolenie podpredsedu a dvoch dlhodobo uvoľnených poslancov blokuje predvolebná koalícia strán KDH a SDKÚ-DS, ktorá spolu s SMK po voľbách vytvorila účelovú koalíciu s 30 poslancami. SMK získala vo voľbách 15 poslaneckých miest a robí si nárok na post podpredsedu. Podľa našich informácií by ním mal byť Jozef Kvarda. SDKÚ-DS a KDH zas chcú obsadiť zvyšné dve kreslá svojimi nominantmi. Kým SDKÚ-DS na tento post chce nominovať Ľudovíta Dauča, KDH meno svojho kandidáta zatiaľ nezverejnila.
Trnavský krajský parlament však tvorí aj ďalšia koalícia zastrešujúca ostatné politické strany a nezávislých poslancov. Tých je celkom 10 a tiež chcú mať svoje zastúpenie vo vedení krajskej samosprávy v osobe Zdenka Čambala, ktorý by sa podľa ich slov mal stať tretím podpredsedom.
„Predsedovia poslaneckých klubov prijali uznesenie, podľa ktorého sa situácia musí vyriešiť do konca marca s tým, že dovtedy sa uskutočnia politické rokovanie, aby sa upravili podľa pripomienok rokovací poriadok, volebný poriadok a nominácie na voľbu podpredsedu respektíve dlhodobo uvoľnených poslancov na podpredsednícke posty,“ informoval nás po skončení zasadnutia zastupiteľstva Zdenko Čambal. Podľa jeho slov sa tri podpredsednícke posty premietnu aj do zvýšených nákladov na činnosť krajskej samosprávy. Pravdepodobne vznikne aj problém pri delegovaní právomocí jednotlivým podpredsedom, pretože zo zákona sú niektoré kompetencie predsedu neprenosné na podpredsedov.
Podľa primátora Senice Ľubomíra Parízeka, novozvoleného poslanca a člena rady a sociálnej komisie TTSK, je rozumnejšie ťažšie témy nechať na dlhšiu diskusiu a riešiť tie ľahšie témy. „Ambíciami SMK, KDH a SDKÚ je dosadiť na podpredsednícky post človeka, ktorý by na predsedu dohliadal. Je tu tendencia oklieštiť predsedu v určitých aktivitách alebo ho mať aspoň pod kontrolou. Ten čas, ktorý sa nechal na vyriešenie daného problému, je dostatočný. Komisie aj napriek tomu, že sa niektoré dôležité kroky neuskutočnili, môžu naplno pracovať. Koncom marca nás čaká ďalšie zastupiteľstvo, na ktorom sa určite dohodneme.“
Podľa predsedu TTSK Tibora Mikuša sa v politických i pracovných rokovaniach veľmi pokročilo. „Mám z toho dobrý pocit. Dalo sa očakávať, že niektoré body zastupiteľstva budeme musieť presunúť, pretože politická dohoda nebola urobená a zákon predpokladá dohodu medzi zastupiteľstvom a predsedom ako orgánmi samosprávneho kraja. K tejto dohode sa však blížime. To, že sme sa doteraz nedohodli, nie je podľa mňa až tak veľký problém.
Podstatné je, že dnešné zastupiteľstvo sme dokázali dôstojne realizovať a všetky predložené materiály boli zastupiteľstvom akceptované. Boli tam samozrejme veľmi rozumné pozmeňovacie návrhy poslancov, ktoré uznesenia a ďalší postup vylepšovali. Rokovanie zastupiteľstva bolo konštruktívne a vyhli sme sa situáciám, ktoré vidno zo zasadnutia „veľkého“ parlamentu.“
Podľa slov predsedu je na post riaditeľa Úradu TTSK vypísané výberové konanie, ktorého sa môže zúčastniť každý, kto je odborne zdatný. „Ja osobne som dlhoročným odporcom politických nominácií na hospodársky významné posty, takže novým riaditeľom či riaditeľkou bude osoba, ktorú vyberie komisia na to určená.
Gabo Kopúnek