Malacky – Slávnostná atmosféra zavládla v sobotu 18. februára v Mestskom centre kultúry, kde sa po dlho očakávaní sprístupnila muzeálna zbierka zozbieraná akademickým maliarom Michalom Tillnerom.
V podkrovných priestoroch MCK vznikla veľmi zaujímavá expozícia, esteticky vkusne zariadená. Ako podotkla istá vskutku nadšená návštevníčka, vhodne sa tu snúbi staré s moderným. Moderná je výstavná miestnosť, dominuje v nej biela farba. Steny a strop sú vzhľadom na to, že ide o podkrovie, veľmi členité. Určite to však nepôsobí príliš rušivo, ide o dostatočne veľké priestory a pocit stiesnenosti nevyvolávajú. Pre zaujímavosť, miestnosť ešte donedávna slúžila pre zasadnutia mestského zastupiteľstva.
Majster Michal Tillner (1895-1975) dal v minulosti miestnej samospráve podnet na rekonštrukciu mlyna na konci Záhoráckej ulice. Tá sa uskutočnila začiatkom sedemdesiatych rokov minulého storočia. Objekt bol vtedy údajne odkúpený a zrekonštruovaný pre potreby múzea. Mlyn z 18.storočia sa v roku 1975 stal skutočne originálnym miestom pre novozriadené múzeum s celoživotnou zbierkou umelca. Interiér dýchal tajomnou atmosférou a prehliadnuť si ho bolo priam snom vtedajších malackých školákov. Je veľká škoda, že múzeum nemohlo ostať v pôvodných priestoroch. Bolo by dnes akiste pútavou atrakciou Malaciek. Mlyn bol v rámci reštitúcie vrátený potomkom pôvodného majiteľa.
Vráťme sa však k súčasným, tiež zaujímavým priestorom pre zbierku Michala Tillnera. V miestnosti k vystavovanému ľudovému a úžitkovému umeniu i k výtvarným dielam Michala Tillnera pribudli aj náučné tabule so stručným zhrnutím histórie Malaciek. Tento prvok, ktorý si zaslúži pochvalné uznanie, doposiaľ v meste trochu absentoval. Návštevníci mesta sa veru nemali kde niečo o histórii mesta dozvedieť. Fotografický a textový materiál zozbieral pán Róbert Haček. V súčasnosti má výtvarník Haček v galérii MCK aj výstavu svojich veľmi zaujímavých diel. Každému ich odporúčame vzhliadnuť.
Medzi návštevníkmi slávnostného otvorenia múzea sme stretli aj riaditeľku Záhorského múzea v Skalici.
PhDr. Viera Drahošová je odborníčka naslovovzatá a preto sme boli zvedaví na jej prvé dojmy. „Mestské múzeum sa mi veľmi páči. Predovšetkým som rada, že sa ho podarilo sprístupniť, pretože myšlienka, s ktorou v roku 1975 vzniklo, bola veľmi pekná a bola škoda, že mesto Malacky prišlo o pôvodné priestory Froncovho mlyna. Myslím si, že Mestské kultúrne centrum sa s touto úlohou, znovuobnovenia múzea, popasovalo výborne. V týchto moderných priestoroch pôsobia vystavené exponáty veľmi čisto, veľmi reprezentatívne. Veľký podiel na tom má aj práca Róberta Hačka, je to pekne nainštalované. A Malacky tým pádom majú priestor a miesto, ktoré môže priťahovať turistov.“
Oslovili sme aj riaditeľku MCK, Mgr. Janu Zetkovú. „Moje pocity a dojmy sú naozaj veľmi dobré, pretože sa nám po šiestich rokoch podarilo nájsť priestor, kde by toto múzeum mohlo byť umiestnené. Atmosféra v týchto priestoroch je síce úplne odlišná od tej v mlyne, teraz je expozícia v novodobých priestoroch, ale myslím si, že je to fajn. Exponáty nestratili nič zo svojho čara, je ich tu vystavených približne 300.“
Maliar Róbert Haček významnou mierou prispel k súčasnej podobe múzea. Nemohli sme si nechať ujsť jeho dojmy z inštalovania exponátov. „Som tu pri príležitosti otvárania múzea, ktoré som prakticky tak trochu dával dohromady. Momentálne tu aj vystavujem svoje diela s motívmi zo Záhoria. Pri inštalácii exponátov múzea som musel vychádzať z možností, ktoré nám dávajú tieto priestory. Architektonické riešenie robila pani Ing. arch. Katarína Havlíková, ktorá sa práce zhostila veľmi dobre. Rozmiestniť zbierku bolo v týchto dosť členitých priestoroch dosť komplikované. Toto je múzeum, ktoré vychádza prakticky zo zbierky, ktorú venoval mestu pán Tillner. Zoradili sme ju na určité časti, sú tam lampy, je tam keramika, hodiny a iné. Keramika vychádza väčšinou z habánskej keramiky, veď aj Tillner bol Habán. To ho možno podnietilo aj k tomu, aby habánsku kultúru alebo prínos Habánov západnému Slovensku prezentoval. Nosná časť tých najkrajších a najvzácnejších exponátov je tu v habánskej keramike. Dlhé roky som pracoval ako grafik, urobil som desiatky expozícií. Momentálne som už penzista a súčasnú expozíciu som spravil najmä kvôli svojmu vzťahu k Malackám a vzťahu ku kolektívu, ktorý tu je. Je skutočne oduševnený. Veď dneska robiť niečo v kultúre a prakticky bez peňazí, je dosť náročné.“
Priebeh slávnostného otvorenia bol zaujímavý. Výbornú kulisu dotvárala ľudová hudba pod vedením pani Heleny Šagalovej, na prízemí MCK sa predvádzali ukážky čipkárstva, nemenej zaujímavá bola prezentácia tvorby pani Anny Škribovej. Táto aktívna žena vytvára pomocou svojich šikovných rúk a umu unikátne krojované figúrky, ktoré si už ako suvenír odniesol nejeden zahraničný veľvyslanec v SR. Pani Škribová zaradila na výstavu aj svoju tvorbu s veľkonočnou tematikou, ktorá zožala tiež veľký úspech.
Celkovo by sme podujatie otvorenia Múzea Michala Tillnera zhodnotili ako veľmi vydarené. Uznanlivé slová odborníkov, ale i laickej verejnosti na seba iste nedajú dlho čakať. Veď vlastne ani nedali. Znovuzrodenie malackého múzea je skvelá vec. Na tom sa zhodli všetci.
MarekBrna