Utorok, 22. august, 2017 | Meniny má Tichomír

Zlatý hattrick Alexandry Štukovej

Na majstrovstvách Slovenska v atletike dorastencov a dorasteniek 11. február 2006 v bratislavskej hale Elán, ktoré odštartovali sériu domácich halových šampionátov, sa predstavili aj športovci zo Záhoria. Skvelými výsledkami sa prezentovali malackí atléti.
Spomedzi nich svojimi výkonmi upútala najmä Alexandra Štuková. Zvíťazila v behoch na 200 m (25.27 sek.) a 400 m (56.58 sek.) vo veľmi kvalitných časoch, ktoré sa stali ozdobou celých majstrovstiev. „Novopečená kráľovná“ atletiky v Malackách zaujala viacerých predstaviteľov vrcholovej slovenskej i českej atletickej scény. Podľa nich v Malackách vyrastá výrazný talent s perspektívnym uplatnením i na svetovom atletickom fóre. V behu na 200 m skončili v druhej desiatke Klára Považanová z AK Junior Holič, Martina Kocáková a Magda Sršňová z AK Malacky. Na 400 m skončili až tri pretekárky AK Malacky v prvej osmičke. Okrem víťaznej Štukovej bola ešte Martina Kocáková štvrtá za 61.97 sek. (jej ambície siahali o priečku vyššie) a Alica Mackovichová (vekom ešte len žiačka) ôsma za 64.64 sek.
Ďalšie víťazstvo z kategórie suverénnych, tentoraz v behu na 800 m do svojej zbierky pridala „strednotratiarka“ Aneta Hollá časom 2:20.81 min. Veď druhej v poradí „nadelila“ viac ako 5 sekúnd! „Zvolili sme stratégiu behu v podobe systému štart - cieľ, ktorý znamenal úspech, ale prezradil i rezervy v oblasti špeciálnej vytrvalosti,“ povedal tréner Peter Filip. V šprinte na 60 m sa Michaela Flamíková, Klára Považanová (obe AK Junior Holič) a Magda Sršňová z Malaciek sitom rozbehov do finále nedostali. V skoku do diaľky skočila Michaela Flamíková z AK Junior Holič 466 cm, čo jej stačilo na 13. miesto.
U chlapcov Rudolf Rusňák mladší potvrdil skvele načasovanú formu v najkratšom šprinte dorastencov. Vyhral druhý rozbeh a časom 7.47 sek. skončil na výbornom 4. mieste, keď ho od bronzovej medaily delila len stotinka sekundy. Jakub Vilímek bol v treťom rozbehu šiesty, Daniel Šimek vo štvrtom štvrtý. Ich časy na finálovú účasť nestačili.
„Olympijsky finiš“ v behu na 800 m dorastencov, kde mali Malacky zastúpenie v podobe Jána Beňu, si celkom určite vychutnal každý atletický „fajnšmeker“. V taktickom behu plnom zvratov a dramatických okamihov chýbali Jankovi k zlatu len 3 stotiny sekundy. V skoku do výšky obsadil Marek Kocúrik z AŠK Skalica siedme miesto výkonom 175 cm. Do diaľky skočil 580 cm, čo mu stačilo na 8. mieste, Jozef Zajároš z AK Junior Holič bol výkonom 412 cm 15 - ty. Vo vrhu 5 kg guľou Timotej Blažek z AŠK Skalica dosiahol výkon 13.24 m, čo mu stačilo na 5. miesto, jeho oddielový kolega Jaroslav Nosko vrhol 12.43 m a bol ôsmy.
Divácky najatraktívnejšou disciplínou bývajú súťaže štafiet. Podľa slov trénera Petra Filipa patria malackí atléti v štafetových behoch v posledných rokoch na Slovensku k tým najlepším. „Trend z posledných rokov potvrdili i tentoraz, keď kvarteto dorasteniek v zložení Sršňová, Kocáková, Hollá, Štuková splnilo úlohu favoritiek súťaže a získalo štvrté zlato časom 1:48.53 min. Štuková si ziskom zlata zo štafety zaknihovala zlatý medailový hattrick,“ vyzdvihol svoje zverenkyne Peter Filip. Šťastný štvorlístok dorastencov Rusňák, Vilímek, Šimek, Beňa dosiahol na striebornú priečku. O prekvapivom, ale zaslúženom striebre rozhodol najmä výkon Rudolfa Rusňáka na prvom úseku. „Záverečné testy pred súťažou mi ukazovali, že okrem rýchlosti, stúpla i vytrvalosť. Veril som sebe a hlavne nemu. Preto mal povel napáliť to od začiatku,“ skonštatoval Rudolf Rusňák starší, otec a súčasne „Rudiho“ tréner v jednej osobe.
Ďalšia konfrontácia atlétov AC so zvyškom atletického Slovenska sa uskutoční koncom februára na majstrovstvách Slovenska juniorov a dospelých a vyvrcholí začiatkom marca šampionátom žiakov.