V centre pozornosti starostky je rozvoj cestovného ruchu

Malebná obec Podbranč leží v severnej časti okresu Senica. Pozostáva z 32 osád, samôt a väčších usadlostí roztrúsených v údolí meandrovitej Myjavy. Kataster obce patrí do Myjavskej pahorkatiny a časti Bielych Karpát. Dominantou obce a širokého okolia je z

Pohľad do histórie

Prvý zápis o obci Podbranč je z roku 1394, kedy bolo k panstvu Branč pričlenených 13 obcí. Územie medzi riekou Moravou, Malými a Bielymi Karpatami tvorilo v 11. a 12. storočí pohraničné pásmo, tzv. Konfínium, v ktorom všetka zem pôvodne patrila panovníkom. Až neskoršie boli jednotlivé oblasti darované za verné služby konkrétnym šľachticom. Vybudovaním hradu Branč, ale hlavne vznikom brančského hradného panstva, ktoré sa datuje od roku 1316, nastalo nové obdobie v osídľovaní tunajšieho kraja. Starý hrad pri Kamenných vrátach stratil svoje poslanie. Cestné spojenie medzi susednými hradmi Brančom a Čachticami obišlo toto hradisko. V roku 1617 je cesta v údolí rieky Myjavy v časti Turá Lúka – Sobotište uvádzaná ako via regia – kráľovská cesta. Na hrade Branč sa postupne počas jeho existencie vystriedalo asi 40 majiteľov, stačí spomenúť Matúša Čáka Trenčianskeho, českého kráľa Jána Luxemburského či Stibora zo Stiboríc. Najrozsiahlejšiu stavebnú aktivitu tu zaznamenali v druhej polovici 15. storočia počas vlastníctva Pankráca zo Svätého Mikuláša. V roku 1715 boli zrušené horné poškodené poschodia hradu a majitelia sa presťahovali do nového zámku v Sobotišti. Od roku 1722 zostal hrad opustený a ponechaný pôsobeniu času.
Najstaršia známa pečať obce Podbranč je z roku 1811 a ako svoj symbol pravdepodobne prevzala symbol osady Podzámok.
Začiatkom 20. storočia bol v obci veľmi ťažký život pre jej obyvateľstvo. Živobytie pochádzalo hlavne z malých políčok v okolí obce. Potraviny sa dorábali doma. Po vzniku jednotného roľníckeho družstva sa maloroľníci v obci zjednotili najmä pri chove oviec a hovädzieho dobytka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Súčasnosť obce

Obec Podbranč je jedinečná práve svojou roztrieštenosťou a častokrát aj sťaženou dostupnosťou jednotlivých osád pri výkyvoch počasia. V minulosti sa o stav ciest staral štát, dnes udržiavanie miestnych komunikácií leží na obci ako mlynský kameň. Financie z obecného rozpočtu len okrajovo pokrývajú náklady na 23 kilometrov ciest, nakoľko dotácie sú prideľované podľa počtu obyvateľov. Podbranč ich má momentálne 640. Svoje si žiada aj ďalšia vybavenosť obce, aj národná kultúrna pamiatka hrad Branč. Na obnovu hradu sa obci podarilo získať grant z fondu Phare vo výške 1,3 milióna korún Sk, z toho však 600 tisíc korún zaplatili len za projekty. Zvyšok bol použitý na medzinárodné mládežnícke tábory zamerané na obnovu hradných múrov. Študenti našťastie pracovali zadarmo a z peňazí sa im platilo len ubytovanie a strava. Vďaka týmto akciám sa však v zahraničí dozvedeli o zaujímavej lokalite.
Plány obce zahŕňajú využitie historickej pamiatky ako turistickej atrakcie. Niektoré podujatia, ktoré v rámci obnovy poriadajú, prilákali už tisícky návštevníkov. Starostke obce sa podarilo získať ďalšie granty, vďaka ktorým sa postupne zlepšuje informovanosť turistov. Obec zabezpečila predaj občerstvenia počas kultúrnych podujatí na hrade.
Podbranč nie je živý len históriou. Turizmus je však podhorskej obci vždy blízky. Viac ako tretinu domov tu vlastnia chalupári, čo je vzhľadom na prírodné podmienky a relatívne čisté životné prostredie pochopiteľné. Pre obyvateľov obce, ale aj pre sezónnych hostí, slúži nedávno vybudovaná jedáleň Dolina, poskytujúca domácke stravovanie.
V roku 2003 sa obci podarilo skolaudovať bytový dom s 12 nájomnými jednotkami v časti Majeričky, čo posilnilo zotrvanie mladých ľudí v obci. Práve odliv obyvateľov v dôsledku poklesu zamestnanosti trápi starostku. Rada by v Podbranči udržala čo najviac ľudí a poskytla im podmienky na dôstojný život.
Ťažkosti im spôsobila nedávna redukcia autobusových spojov. Obyvatelia zamestnaní vo viaczmennej prevádzke v okolitých mestách stratili možnosť dopravovať sa domov vo večerných hodinách.
Jedným z problémov je pravidelné rozvodňovanie rieky Myjavy a stekajúca prívalová voda v období topenia snehu alebo počas prietrží mračien. Každý druhý rok sú v obci záplavy, čo treba operatívne riešiť s Povodím Moravy. Kuriozitou sa stal výskyt bobra, ktorý si vystaval hrádzu na rieke. Pretože jeho aktivita spôsobovala komplikácie s tokom vody, pracovníci Povodia Moravy hrádzu zlikvidovali. Výskyt tohto hlodavca však signalizuje vysokú čistotu vody a nenarušený ekotyp rieky.

SkryťVypnúť reklamu

Starostkine plány do budúcnosti

Viera Končitá už druhé funkčné obdobie robí všetko pre rozvoj obce, ktorá dostala do vienka krásu, ale aj starosti so svojou polohou. Na začiatku práce nechcela ísť v tradičných koľajach a robila všetko pre to, aby si zvýšila kvalifikáciu a vedomosti prostredníctvom odborných kurzov. Prioritou starostkinej snahy sa už v minulosti stalo vybudovanie infraštruktúry obce. Chýba v nej hlavne vodovod. V spolupráci s Bratislavskou vodárenskou spoločnosťou sa plány začali hýbať dopredu, takže v tomto roku je prvoradé získať projekty a stavebné povolenie na výstavbu. Financie obec získa sčasti od BVS a sčasti zo štrukturálnych fondov.
S plánmi výstavby úzko súvisí plán hospodárskeho a sociálneho rozvoja a územný plán obce, čo treba doriešiť s Vyšším územným celkom. Dôležitým prvkom je omladenie obce prostredníctvom projektu výstavby rodinných domov v časti Horná Dolina. Dôležité však je získanie možností zamestnania pre tých, ktorí sa v obci usadia. V obci by sa mohli výborne uplatniť tradičné remeslá a vznik dielní by napomohol poskytnúť pracovné miesta. V Podbranči má svoju históriu košikárstvo a umelecké kováčstvo, takže nadviazať na ňu by nebolo zložité. Rovnako zaujímavým riešením situácie by sa mohlo stať ovčiarstvo, ktoré kedysi v obci bolo, ale po transformácii a rozpade JRD zaniklo.
Budúcnosťou Podbranča je podľa Viery Končitej cestovný ruch. Hrad Branč, cyklotrasy v okolí obce a pripravovaná možnosť ubytovania pri dobrej organizácii môžu vytvoriť z Podbranča atraktívne miesto na trávenie voľného času pre ľudí zo širokého okolia. Poskytovatelia služieb by navyše mohli získať ďalšie pracovné príležitosti a obec zdroj potrebných príjmov. Takisto by sa uplatnila sušiareň ovocia. V sadoch obce sa rodí množstvo jabĺk a sliviek, ktoré častokrát nemá kto spotrebovať a v lepšom prípade končia v pálenici. Sušené plody sa však stávajú vyhľadávanou pochúťkou a odbyt by si určite našli.
Starostka obce je vo svojich plánoch optimistická najmä preto, že ako vraví, má okolo seba dobrých ľudí, na ktorých sa vždy môže spoľahnúť. Ak v obci treba rýchlo niečo opraviť či zariadiť, vždy nájde dostatok ochotných rúk. Rada by pre nich aj v budúcom období urobila čo najviac. Vie, že všetko naraz nejde a rozvoj obce musí pokračovať po etapách. Dúfa, že sa jej podarí získať bývalé kino pre rozšírenie obecného úradu, pretože súčasné priestory sú stiesnené a nevýhodné. Svoje si budú pýtať aj opravy a budovania chodníkov v jednotlivých častiach obce a rekonštrukcia verejného osvetlenia.
Pre Vieru Končitú je starostovanie prácou aj záľubou. Voľný čas v pravom slova zmysle takmer nepozná, teší ju však, že výsledky jej práce pomáhajú všetkým, ktorí jej dali svoju dôveru.
Andrea Engelová

Najčítanejšie na My Záhorie

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 29 612
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 415
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 911
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 259
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 097
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 844
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 765
  1. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  2. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  3. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  4. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  5. Martin Borecky: Rakovina
  6. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  7. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  8. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 083
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 646
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 435
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 863
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 453
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 366
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 265
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Záhorie - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Záhorie

Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


V Malackách pribúda zeleň.

Ihrisko čaká ešte posledná úprava.


Zúčastnil sa aj izraelský veľvyslanec.


  1. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  2. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  3. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  4. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  5. Martin Borecky: Rakovina
  6. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  7. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  8. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 083
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 646
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 435
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 863
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 453
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 366
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 265
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu