Skalica - V koncertnej sieni františkánskeho kláštora sa v piatok 10. februára uskutočnila vernisáž výstavy fotografií Engelberta Pinkalského. Hostí privítala pracovníčka oddelenia kultúry MsÚ Skalica Anna Hornáčková a tvorbu Pinkalského predstavil významný slovenský fotograf a vysokoškolský pedagóg Mgr. Fero Tomík. O kultúrne spestrenie vernisáže sa postaral Roman Blaha. Po skončení slávnostnej časti sa hostia vernisáže presunuli do výstavných priestorov Galérie u františkánov, kde si mali možnosť prezrieť nielen fotografie autora, ale tiež niekoľko jeho kresieb.
Kto vlastne bol Engelbert Pinkalský? To sme sa opýtali F. Tomíka.
„Tak v prvom rade to bol Skaličan. Bol to človek, ktorý nemal akademické vzdelanie, ale žil medzi takými ľuďmi ako boli maliari Koreszka, Benka, Úprka, Mallý. On medzi nimi žil a oni ho ovplyvnili. Profesiou bol notár, ale okrem toho mal dve záľuby – maľbu a fotografiu a najmä fotografia má svoju veľkú hodnotu v rámci fotografickej dokumentačnej tvorby. Jeho maľba sa ale nedostala na to výslnie ako tvorba jeho priateľov. S fotografiou zaznamenával život a ľudí nielen Záhoria, ale aj v Čiližskej Radvani a na južnom Slovensku.“
Čo vás na Pinkalskom najviac zaujalo?
„Takým štartérom k tomuto záujmu bola panoramatická fotografia Skalice a pár ateliérových vecí. Na základe toho som potom aj vďaka doktorke Drahošovej, riaditeľky Záhorského múzea v Skalici, ktoré pripravilo výstavu o ňom ako o maliarovi, tak tu som zistil, že Pinkalský robil aj ušľachtilé tlače ako jeden z doteraz štyroch známych slovenských fotografov. Bola to technika v období secesie, ktorá sa používala vo fotografii a spočívala v tom, že sa z originálneho negatívu urobila matrica a z toho sa tlačilo grafickými technikami.“
Výstavu fotografií Engelberta Pinkalského budete môcť v skalickej Galérii u františkánov navštíviť do 7. marca. - em-