Situácia na politickej scéne sa minulý týždeň vyhrotila a otriasla celým Slovenskom. Vládna koalícia sa rozpadla. Po tom, čo SDKÚ odmietla vláde predložiť zmluvu o výhrade vo svedomí, KDH oznámilo, že vystupuje z koalície. Pre niektorých regionálnych politikov bol odchod KDH z vládnej koalície nečakaným krokom, iní ho naopak očakávali.
„Súčasná situácia na slovenskej politickej scéne je len odrazom toho, akým spôsobom vládne súčasná vládna koalícia,“ hovorí poslanec NR SR a predseda Trnavského samosprávneho kraja Tibor Mikuš. „Tá podľa mňa odchodom viacerých poslancov k nezávislým či do opozície stratila už dávno legitimitu vládnuť. Preto ako jediné východisko vidím v predčasných parlamentných voľbách, z ktorých by vzišla nová legitímna vláda. Verím, že dnes (štvrtok 9.februára, pozn. r.) parlament schváli ústavný zákon o predčasných voľbách, ktorý už vláda prijala. Aj napriek tomu, že niektorí členovia ústavno-právneho výboru tvrdia, že to nie je v súlade s ústavou, má ústavný zákon vyššiu právnu silu ako právomoc predsedu parlamentu.
Termín predčasných volieb je podľa mňa zvolený správne, pretože voľby do NR SR je potrebné zrealizovať v čase, ktorý poskytne novovzniknutej vláde a parlamentu dostatok priestoru na systémové riadenie štátu a prípravu štátneho rozpočtu na nasledujúci rok.
Tým, že KDH vyhlásilo svoj odchod do opozície, súčasná vláda, i tá, čo sa vytvorí do nových parlamentných volieb, by mala byť pozastaviť privatizácie železníc, letísk a hlavne elektorenergetiky. Nemá na to žiadne legitímne právo.
Dopady rozpadu vládnej koalície sa s určitosťou v najbližšom období prejavia aj v regionálnej politike, pretože vzniknuté koalície týchto strán na regionálnej úrovni si vo vnútri musia ujasniť vzťahy medzi krajskými lídrami i poslancami jednotlivých strán. Postoj KDH voči svojim partnerom je jasný a pochybujem, že by takáto koalícia s účasťou KDH na regionálnej úrovni fungovala. Podľa mňa postoj KDH nie je pragmatický a racionálny. Verím, že sa poslanci Trnavského samosprávneho kraja budú riadiť rozumom a nie politicky. Samosprávny kraj má slúžiť občanovi.“
Podľa poslanca parlamentu za SMK Pála Keszégha je ťažké povedať, či konanie KDH spôsobili emócie alebo iné pohnútky. „Pre mňa je zložité o tom rozhodovať, takže by som to nijakým spôsobom nekomentoval,“ povedal nám. „Ja sám som kresťan a v tomto smere si myslím, že to bola otázka trpezlivosti a vecnej argumentácie. Podľa mňa však malo byť ešte jedno kolo rokovaní. To volebné obdobie sa pravdepodobne skráti. Uvidí sa, ktorá strana si získa viac voličov,“ dodal. Nemyslí si však, že by mala mať táto situácia vplyv na regionálnu politiku, aj keď niektorí predstavitelia sú členmi parlamentu.
Podobného názoru je Krajský predseda KDH Alojs Přídal. „Neviem, v akom zmysle by to mohlo mať vplyv. Myslím si, že čo sa týka koaličnej dohody medzi SMK, SDKU a KDH, bude podpísaná.“ Ako uviedol, nebol to unáhlený krok. „Koaličná rada vychádzala z programového vyhlásenia a náš postoj bol predvídateľný. Nik nemôže obviňovať KDH, že rozbila vládu,“ znelo stanovisko A. Přídala. „KDH veľmi včasne ohlásilo a dalo najavo svoje priority. Zmluva patrila medzi ne. Keby to premiér postúpil do parlamentu, prešla by a bola by významným prínosom nielen pre Slovensko, ale aj pre Európu,“ dodal.
„Pre Slovensko to nie je najlepší krok,“ povedal nám predseda Regionálneho zväzu v SDKÚ Zoltán Horváth. „Mali sme dobrú reputáciu, aj ekonomika sa vyvíjala dobre, takže osobne si myslím, že by nám to mohlo uškodiť.“ Osobne takýto postoj neočakával, aj keď sa dalo čakať, akým spôsobom SDKÚ vykľučkuje z vládnej koalície. „Z ich strany to bol unáhlený krok. Nemohli počítať s tým, že minister zahraničných vecí túto zmluvu nepredloží. Nemyslím si, že by to malo mať dopad regionálnu politiku, hoci už dlhodobejšie nie sme dohodnutí v trnavskom VUC. Ak KDH neodstúpi od svojich podmienok, koaličnú zmluvu nepodpíšem.“
Podobne sa k téme vyjadril aj primátor Holíča a poslanec NR SR za SDKÚ Vladimír Horák. „Svojím spôsobom je to už vyriešené. Keď robíme prierez politickým spektrom, vyzerá to tak, že 17. júna budú predčasné voľby. Rozhodujúce bude, či sa podarí zvoliť predsedu Národnej rady Slovenskej republiky, alebo kto zvolá voľby, to je ten hlavný oriešok. Podľa môjho názoru KDH zareagovalo unáhlene. Radšej sa mali doriešiť sporné body, lebo zmluvy by mali ľudí spájať a nie rozdeľovať.“
Predsedkyňa Krajskej kancelárie strany Smer Renáta Zmajkovičová nám povedala: „Pre KDH bolo veľmi dôležité prijať zmluvu o výhrade svedomia, na základe ktorej aj vystúpilo z koalície. Na druhej strane sú však oveľa dôležitejšie otázky. Napríklad v oblasti sociálnej situácie. „Zmluva s Vatikánom už bola ratifikovaná a podpísaná a jej súčasťou mala byť práve zmluva o výhrade vo svedomí. Ak však chce občan vykonávať určitú funkciu a chce dodržiavať túto zmluvu, musí si rozmyslieť, či bude dané povolanie vykonávať. Ja sama som veriaca a z mojej strany by tiež nebol problém, aby sa v nedeľu zatvorili supermarkety, aby sa posilnila pozícia rodiny.“ Renáta Zmajkovičová si nemyslí, že zo strany KDH to bol unáhlený krok. „Problémy v koalícii sú už dlho. Stojí na nezávislých poslancoch a ministrom už tiež neprechádzali zákony z dielne KDH. Bol to prirodzený krok a Smer už dávno hovoril, že sú potrebné predčasné voľby. Takže z hľadiska voličov sú najlepším riešením,“ dodala.
Keďže sú predstavitelia regiónu aj v parlamente, môže to mať dopad na regionálnu politiku. Podľa R. Zmajkovičovej to bude mať určitým spôsobom vplyv na rozhodovanie.
„Musím povedať, že som spokojná, ako sa táto kríza rieši,“ povedala pre naše noviny poslankyňa NR SR za KSS Dagmar Bollová. „Navrhli sme predčasné voľby a je to len na občanoch, ako to dopadne. Je nás málo a nemáme dosť síl, aby sme situáciu zvrátili. KDH sa zachovalo len tak, ako sme čakali a s čím sme počítali. Budeme zo všetkých síl vyjadrovať naše argumenty pre to, aby sa situácia v štáte zmenila v prospech občanov, to je moje presvedčenie a odhodlanie.“
Petra Nagyová,
GaboKopúnek