Voda určená na ľudskú spotrebu, teda pitná voda, podlieha prísnym kvalitatívnym kritériám. Povinnosťou prevádzkovateľa verejných vodovodov je sledovať kvalitu pitnej vody dodávanej do verejného vodovodu.
Bratislavská vodárenská spoločnosť, a. s. vo svojej územnej pôsobnosti využíva v súčasnosti na výrobu pitnej vody podzemnú vodu z 56 vodných zdrojov, z ktorých sa voda dopravuje gravitačne (81 využívaných prameňov) alebo čerpaním (179 využívaných studní) na ďalšiu úpravu, ktorou sa zabezpečuje zdravotná bezchybnosť pri jej distribúcii až ku konečnému spotrebiteľovi.
Spoločnosť je hlavným dodávateľom pitnej vody aj pre región Záhoria, preto sme boli zvedaví, akú vodu pijeme. „Pre zabezpečenie zdravotnej bezchybnosti dodávanej pitnej vody sa v BVS, a. s. využívajú rôzne spôsoby úpravy vody v závislosti na kvalite vody zo zdroja vody, ktorými sa zabezpečuje trvalé zneškodnenie mikroorganizmov a organizmov obsiahnutých vo vode,“ informoval nás hovorca BVS Peter Barna. „Zabezpečujeme aj zníženie koncentrácie ukazovateľov kvality vody ako je obsah železa, mangánu, pH, agresivitu vody, sírany, dusičnany, ktorých obsah v podzemnej vode prekračuje medzné hodnoty vyhlášky MZ SR č. 151/2004 Z. z.“
Kvalitu vody sleduje spoločnosť vo svojich laboratóriách na Bojnickej ulici v Bratislave. „Kontrolu kvality pitnej vody robíme zo všetkých verejných vodovodoch prevádzkovaných BVS. Je kontrolovaná vo všetkých objektoch verejných vodovodov v územnej pôsobnosti BVS až po domové prípojky. Odbery vzoriek pitných vôd zabezpečuje laboratórium vlastnými kapacitami denne. Je na vykonávanie rozborov vody vybavené odpovedajúcou modernou prístrojovou technikou a odborným personálom, ktorý svoje vedomosti a zručnosti rozširuje pravidelnou účasťou na odborných seminároch a kurzoch.“
Kvalitu pitnej vody spĺňa zhruba 95 % odobratých vzoriek pitnej vody. BVS odoberá vzorky pitnej vody na zhruba 640 odberných miestach, pričom každé z nich sa kontroluje viackrát ročne. Voda prechádza kontrolou na každom odberovom stupni, vzorky sa odoberajú z vodných zdrojov, čerpacích staníc, vodojemov a u koncových užívateľov. Spoločnosť zverejňuje na internete najžiadanejšie údaje o tvrdosti dodávanej pitnej vody. V laboratóriu BVS na kontrolu pitnej vody pracuje 28 zamestnancov. Ročne ich rukami prejde viac ako 2 600 vzoriek. - gak-