Štvrtok, 21. október, 2021 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky

Príťažlivé mesto nielen pre turistov ale i investorov

Šaštín – Stráže, najmladšie mesto na Slovensku, je v povedomí verejnosti takmer na celom svete ako známe pútnické miesto a jeho dominantou sa stala Bazilika Sedembolestnej Panny Márie. V minulosti sa význam obce prechodne zvyšoval a znižoval podľa spoloče

Pôvodne obec, teraz mesto

V roku 1960 sa obce Šaštín a Stráže zlúčili do jednej územno-správnej organizácie pod menom Šaštínske Stráže. Nová spoločná obec mala 4500 obyvateľov. V roku 1962 bol vybudovaný závod na výrobu ľahkých stavebných hmôt na báze piesku – Pórobetón. V prevádzke bola aj ťažba piesku. Otvorili sa aj menšie prevádzky – Kovotvar Kúty, MEDOS Galanta a podobne. Bola postavená nová škola, vylepšovala sa dopravná a obchodná sieť. Pribudla nová budova miestneho národného výboru pri moste cez Myjavu, vznikli nové obytné štvrte, Ústav národného zdravia. Pri jazerách – bagroviskách vybudovali rekreačnú oblasť.
Po roku 1989 prešli majetky v obci zo štátneho do súkromného sektoru. Z Komunálneho podniku vznikol Steip, Pórobetón sprivatizoval Hebel. V roku 1993 sa začala príprava na plynofikáciu obce, v júni 1994 bola ukončená výstavba čistiarne odpadových vôd a po tlakových skúškach daná do prevádzky.
Pre Šaštín bol výnimočným práve rok 1995, kedy sa tu uskutočnila dlho očakávaná návšteva pápeža Jána Pavla II.
Od polovice 90.-tych rokov priority výstavby Šaštína zahŕňali najmä dokončenie kanalizácie a komplexnú plynofikáciu obce, ako aj dobudovanie a rekonštrukciu cestných komunikácií.
1septembra 2001sa obec oficiálne stala mestom. Postúpila výstavba nájomných bytov pre mladé rodiny.
Na Námestí Slobody bola zrekonštruovaná budova „Kvítková“ na tri sociálne byty, v roku 2003 pribudlo 15 nových bytových jednotiek. Ďalších 21 nájomných bytov je vo výstavbe, dokončené by mali byť v septembri s nákladom 24 miliónov Sk. Podarilo sa ukončiť plynofikáciu materskej školy, kde bolo treba vymeniť kotly na pevné palivo za plynové a zrekonštruovať systém vykurovania. V septembri toho istého roku pribudla prístavba mestského úradu. Vďaka tomu sa do jednej budovy v meste mohli presunúť viaceré inštitúcie a vytvoriť Spoločný stavebný úrad a Spoločný obecný úrad pre okolité obce.
Mesto nezabúdalo ani na rekreačné možnosti pre obyvateľov a rozvoj turistiky. V časti Stráže vzniklo viacúčelové ihrisko z pôvodného futbalového štadióna. V oblasti Gazárka boli zrekonštruované sociálne zariadenia v chatovej oblasti a pri veľkom jazere, v tomto roku pribudnú aj sprchy pre návštevníkov. Na Námestí slobody Mesto odkúpilo pozemok za účelom zriadenia moderného trhoviska. Takisto zabezpečilo zrezanie topoľov v blízkosti ihriska a materskej školy. Nakoľko stromy v čase kvitnutia spôsobovali vysokú chorobnosť detí v škôlke, predstavitelia Mesta sa rozhodli nahradiť topole ihličnanmi.
Dôležitým krokom bolo vytvorenie Mikroregiónu Šaštínsko, do ktorého sa začlenili obce Kuklov, Borský Mikuláš, Lakšárska Nová Ves, Smolinské, Čáry. Obce mikroregiónu sa dohodli na spoločnom systéme kanalizácie, ktorá bude odvádzaná do jestvujúcej čističky v Šaštíne. Na tento projekt je udelený súhlas Bratislavskej vodárenskej spoločnosti, ktorá sa bude podieľať na finančných nákladoch. Obce by chýbajúce finančné prostriedky chceli získať z európskych grantov.

Skryť Vypnúť reklamu

Primátor mesta a jeho priority

Ján Hladký je na čele samosprávy Šaštína od roku 1993. Má 55 rokov a vo svojom aktívnom živote naplno využíval stavebné vzdelanie. Nezaprie ho ani dnes. Práve preto jeho plány zahŕňajú rekonštrukčné práce a stavebné úpravy mesta.
V prvom rade myslí na mladých ľudí v meste. Je presvedčený, že práve im treba vytvoriť pracovné podmienky a možnosti bývania, aby neboli nútení opúšťať Šaštín. K tomu smerujú jeho snahy pri budovaní bytov a rozvíjaní cestovného ruchu. Mesto sa môže pochváliť svetovo známou Bazilikou Sedembolestnej Panny Márie, ktorá každoročne priláka do mesta tisíce veriacich pútnikov, ale aj turistov – milovníkov kostolnej architektúry. Práve z hľadiska zvýšenia príťažlivosti mesta je jedným z primátorových plánov aj rekonštrukcia Námestia slobody a Kláštorného námestia a vybudovanie osvetlenia na cintorínoch vhodnými svietidlami v barokovom štýle.
Pre skrášlenie Šaštína by bolo potrebné tiež odbúrať ťažkú dopravu z Námestia Slobody, ktorá ho nielen špatí, ale aj poškodzuje fasády budov a cestu. Primátor verí, že sa mu podarí zrealizovať obchvat za železničnou traťou.
Plány opráv a rekonštrukcií v meste obsahuje aj jeho program do tohtoročných komunálnych volieb, v ktorých sa chystá opäť kandidovať. „Svoje“ mesto dobre pozná, vie, kde a koho v ňom „tlačí topánka“. V prvom rade sa chce postarať, aby do mesta pribudli podnikateľské subjekty a poskytli pracovné príležitosti. Plánuje komplexne ukončiť kanalizáciu všetkých obcí sústredených v mikroregióne a celkovo zrekonštruovať budovu základnej školy. Nezabúda ani na starších občanov mesta. Z budovy Základnej školy 1-4 v Strážach chce vybudovať domov sociálnych služieb. Dôchodcovia majú tiež možnosť využívať mestské budovy na svoju spoločenskú činnosť.
Budúcnosťou Šaštína je podľa Jána Hladkého najmä orientácia na mladú generáciu, ktorá musí cítiť, že v meste má svoje zázemie.
Andrea Engelová
Pohľad do histórie
Najstaršiu prítomnosť človeka – Homo sapiens na území Šaštína – Stráží môžeme predpokladať na základe nálezu v jaskyni Dzeravá skala pri Plaveckom Mikuláši. Po tejto existencii človeka a dôkazov o jeho prítomnosti v oblasti je predpokladaná možnosť prechádzania človeka už v neolite, v dobe bronzovej a haštalskej. V dobe rímskej sa obyvatelia tešili blízkosti pravdepodobnej trasy obchodných ciest zo severu na juh. Od druhej polovice 10. storočia bolo územie mesta už evidentne osídlené, o čom svedčí zmienka o Šaštíne z roku 1218, kedy ImrichII., syn Bélu III. Daroval majetok lebényenského kláštora, ktorý sa volal Sassin, gyorovského rodu. Názov časti mesta bol vzatý z maďarského slova „sás“ - šašina, tŕstie, lebo sa rozprestieralo na území, ktoré malo dookola veľa močiarov. Sasvár – Šaštín sa spomína najmä v súvislosti s hradným županátom a sídlom Arcidiakonátu Šaštín. Toto cirkevno-správne územie sa v druhej polovici 13. storočia rozprestieralo na území dvoch komitátov- bratislavského a nitrianskeho. Šaštín bol nepochybne najdôležitejším strážnym hradom celého Záhoria. Postavili ho pri rieke Myjave ako vodný hrad a potom aj na pahorkatine ako predsunuté stráže (Stráže nad Myjavou). Prvá známa písomná zmienka o Strážach pochádza z donácie uhorského kráľa Žigmunda Stiborovi zo Stiboríc z roku 1392.
Okrem strategického významu vodného hradu Šaštín mala obec aj hospodársky význam. Za panovania Ľudovíta I.(1342 – 1382) sa zriadila „tridsiatková“ stanica v Šaštíne. Czoborovci zase vymohli v roku 1496 právo na dva výročné a týždenné jarmoky. Šaštín sa stal aj hospodárskym významným sídlom.
V roku 1736 bola v Šaštíne založená najväčšia textilná manufaktúra na Slovensku – kartúnka. Zamestnávala okolo 1000 ľudí priamo v Šaštíne a takmer 20 tisíc domáckych pradiarov a česáčov.
Existencia textilnej manufaktúry a neskôr cukrovaru v Šaštíne ovplyvnili pestovanie úžitkových poľných plodín. Na železničnú sieť bol Šaštín pripojený v roku 1897, kedy bola dostavaná trať od Trnavy do Kútov.
Vznikom Československej republiky sa skonfiškoval poľnohospodársky a lesný majetok bývalého holíčskeho panstva. Ako-tak prosperoval len štátny veľkostatok, ktorý mal prenajatý Kuffnerov cukrovar z Břeclavi s mnohými majermi a liehovarmi a pivovar v Strážach nad Myjavou. Kultúrny život sa sústreďoval najmä u Saleziánov v kláštore, hospodársky a kultúrny život sa nerozvinul ani vo vojnových rokoch a zotrval na úrovni 1. ČSR. Po druhej svetovej vojne presťahovali do Šaštína dve továrne – na gumový tovar a na výrobu umelých kvetov. Prvú z nich neskôr prevzala Trikota ako svoju filiálku.

Najčítanejšie na My Záhorie

Inzercia - Tlačové správy

 1. Šéf Accenture: Nie je nič nezvyčajné, že mám paralelne dva mítingy naraz
 2. 4 hi-tech inovácie, ktoré zmenia Slovensko
 3. Ako ušetriť v domácnosti, keď ceny energií budúci rok stúpnu?
 4. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 5. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 6. Nechajte kryptomeny na Fumbi
 7. Chcete ušetriť na aute? Namiesto kúpy si ho prenajmite
 8. Ako zamestnať cudzinca: Čo musíte vedieť a na čo si dať pozor
 9. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom
 10. Vyberte sa s nami za strašidlami. Žiadny strach, bude to zábava
 1. Ako získať nabíjaciu kartu k novému elektromobilu?
 2. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 3. Vyberte sa s nami za strašidlami. Žiadny strach, bude to zábava
 4. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom
 5. 5. ročník Trhu kože bude po prvý raz aj v Košiciach
 6. Stanovisko Asociácie moderných benefitov k TK RÚZ
 7. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 8. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 9. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato
 10. QSI International School of Bratislava
 1. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 22 967
 2. Ako budú tento rok vyzerať vianočné dôchodky a kedy ich vyplatia 14 069
 3. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov 8 164
 4. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato 5 810
 5. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 5 795
 6. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 733
 7. Prichádzame o pamiatky? Obnoviť všetky by trvalo 180 rokov 3 336
 8. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma 3 309
 9. Bratislavu bude sprevádzať luxus 3 135
 10. Mäspoma a Kellys Bicycles či Bivio a Minifarma 3 106

Blogy SME

 1. Tereza Krajčová: Anglický denník: 16. S panickou poruchou v zahraničí alebo na maličkostiach záleží
 2. Samuel Ivančák: Úvaha (nielen) o rozhlasových kvótach
 3. Ján Marton: Život ohrozujúce škodlivé potraviny ostávajú utajené v tabuľkách potravinovej správy. Takto môžeme pokapať ako myši.
 4. Anton Kaiser: Florencia I.
 5. Zuzana Cascino: Keď bzučí poézia.
 6. Martin Šuraba: Dvojčatá z Osvienčimu
 7. Igor Bilák: Post Covid Príhodka #20 - Vyšetrenia a kontroly počas domácej liečby
 8. Marek Strapko: Kopajúci chuligán vs. šikanujúci poslanec. Aký je tam rozdiel?
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 30 447
 2. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 7 036
 3. Peter Chudý: Norbert Bödör je bezúhonný človek alebo čo mi povedal o svojom príbuznom Tibor Gašpar. 5 927
 4. Stanislav Martinčko: Chudoba v nedeľu na panské,do R.Soboty !!! 5 662
 5. Tereza Krajčová: Anglický denník: 15. Ak vás anglické zdravotníctvo nezabije, tak aspoň prizabije 5 567
 6. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 5 346
 7. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 5 183
 8. Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK: Homo Schizotikus alebo Ako sa mozog ľudský k schizofrénii dostal 3 565
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Záhorie - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Záhorie

Zásah polície počas zápasu Spartak Trnava - Slovan Bratislava.

Ďalšie tresty vyvodí disciplinárna komisia SFZ.


TASR 11 h

Malacky majú podané ešte tri ďalšie projekty.


SITA 11 h
Ilustračné foto

Pri dopravných nehodách nezahynula a ani sa ťažko nezranila žiadna osoba.


TASR 14 h
Ondrej Dékány

Brankár Ondrej Dékány vytvoril v hokejbalovej extralige nový rekord v nepriestrelnosti.


15 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Muža bez respirátora policajti najskôr vyviedli z budovy Klientskeho centra Okresného úradu v Prievidzi a následne ho za pomoci donucovacích prostriedkov spacifikovali. Zatiaľ čo verejnosť postup polície kritizuje, oni sa obhajujú a situáciu vysvetľujú.


15 h

Môžu sa majitelia bytov brániť pred fajčiarmi na balkónoch? S otázkami sme sa obrátili na právnika, bytového správcu i realitného makléra.


18. okt

Od podelka sa bude najprísnejšími pravidlami riadiť až desať okresov v krajine.


a 1 ďalší 14 h

Zlyhanie softvéru označila za dezinformáciu.


11 h

Blogy SME

 1. Tereza Krajčová: Anglický denník: 16. S panickou poruchou v zahraničí alebo na maličkostiach záleží
 2. Samuel Ivančák: Úvaha (nielen) o rozhlasových kvótach
 3. Ján Marton: Život ohrozujúce škodlivé potraviny ostávajú utajené v tabuľkách potravinovej správy. Takto môžeme pokapať ako myši.
 4. Anton Kaiser: Florencia I.
 5. Zuzana Cascino: Keď bzučí poézia.
 6. Martin Šuraba: Dvojčatá z Osvienčimu
 7. Igor Bilák: Post Covid Príhodka #20 - Vyšetrenia a kontroly počas domácej liečby
 8. Marek Strapko: Kopajúci chuligán vs. šikanujúci poslanec. Aký je tam rozdiel?
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 30 447
 2. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 7 036
 3. Peter Chudý: Norbert Bödör je bezúhonný človek alebo čo mi povedal o svojom príbuznom Tibor Gašpar. 5 927
 4. Stanislav Martinčko: Chudoba v nedeľu na panské,do R.Soboty !!! 5 662
 5. Tereza Krajčová: Anglický denník: 15. Ak vás anglické zdravotníctvo nezabije, tak aspoň prizabije 5 567
 6. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 5 346
 7. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 5 183
 8. Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK: Homo Schizotikus alebo Ako sa mozog ľudský k schizofrénii dostal 3 565
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu