Mestská knižnica v Skalici je umiestnená v priestoroch Gvadániyho domu. V roku 1986 prešla rekonštrukciou, dostala väčšie priestory aj jednotlivé oddelenia sa mohli lepšie rozvíjať a poskytovať kompletné služby čitateľom a návštevníkom v oblasti knihovníctva. Rozšírili sa nielen priestory knižnice, ale predovšetkým aj jej oddelenia. Knižnica má detské oddelenie, oddelenie pre dospelých a oddelenie odbornej literatúry. Od minulého roku sa oddelenie odbornej literatúry osamostatnilo, má svoju študovňu, v ktorej sú umiestnené počítače pre čitateľov s prístupom na internet. Návštevníci tohto oddelenia majú k dispozícii i kopírku, ktorú využívajú hlavne študenti k odkopírovaniu niektorých statí z odbornej literatúry za jednu stranu dve koruny. Mestská knižnica v Skalici má 26 464 zväzkov, z toho 7760 pre dospelých a 1198 pre deti. Okrem toho čitatelia majú k dispozícii 2262 gramoplatní, CD a ďalšie materiály slúžiace k potrebám čitateľa v tejto knižnici. Takýto stav je evidovaný k 31. decembru 2005.
Mestská knižnica v Skalici má zaregistrovaných 1382 čitateľov, z toho do 15 rokov veku je 346. V roku 2005 mestskú knižnicu v Skalici navštívilo 15 150 čitateľov. Keď toto číslo porovnáme s počtom obyvateľov mesta Skalica, ktorých je 14 986, tak môžeme konštatovať, že knižnicu navštívili všetci obyvatelia mesta. „Mestskú knižnicu v Skalici však navštevujú i občania z blízkeho okolia, či už z Holíča a ďalších obcí, no najmä študujúca mládež zo stredných odborných škôl. Tá plne využíva služby našej knižnice hlavne z oblasti odbornej literatúry,“ povedala nám riaditeľka knižnice pani Juliana Michalicová.
Pri našej návšteve v mestskej knižnici v Skalici sme sa zaujímali o všeličo. Položili sme preto pani riaditeľke pani Michalicovej niekoľko otázok týkajúcich sa činnosti, ale aj spolupráce mestských orgánov pri napĺňaní cieľov tejto inštitúcie. Z rozhovoru sme zistili, že mesto v roku 2005 na rozvoj a činnosť mestskej knižnice prispelo finančnou čiastkou v hodnote 300 tisíc korún. „Tieto peniaze boli predovšetkým vynaložené na nákup novej literatúry objavenej na knižnom trhu i mimo neho,“ povedala riaditeľka knižnice. Ďalej zdôraznila, že pri výbere kníh do knižnice kupujú hodnotné tituly, ktoré nášmu občanovi pre jeho vyššie sumy sú nedostupné. „Náš návštevník – čitateľ, ktorý sa k takému titulu dostane, vie vysoko oceniť potom prácu našej knižnice. A toto robí dobré nemo našej knižnici a máme dobrú povesť medzi našimi čitateľmi.“
V tomto roku mestská knižnica v Skalici od mestského zastupiteľstva pre činnosť knižnice obdržala dotáciu vo výške 350 tisíc korún. „Nie je to zanedbateľná suma pre nákup novej literatúry a pre našu činnosť. Domnievame sa, že táto čiastka bola zvýšená možno aj z dôvodu, že v meste Skalica má byť tohto roku otvorená vysoká škola a že jej študenti na nejaký ten čas budú využívať služby našej knižnice, než bude zriadená pri tejto vysokej škole samostatná univerzitná knižnica.“
Najviac návštevníkov má mestská knižnica z radov študujúcej mládeže. Ide o žiakov vyšších ročníkov z tunajšieho gymnázia. Učitelia slovenského jazyka vedú svojich žiakov k doplnkovému čítaniu slovenskej i svetovej literatúry. Mestskú knižnicu v Skalici však navštevujú i starší občania a dôchodcovia. Táto skupina je zvlášť pozoruhodná, pretože má najviac času venovať sa čítaniu literatúry hlavne v dlhom zimnom období. Dobre je mať po ruke hodnotnú knihu, s ktorou sa nielen pobaví, ale určite získa pre seba ďalšie vedomosti. „Sú medzi dôchodcami aj takí, ktorí našej knižnici darujú svoje knihy zo svojej rodinnej knihovne. Robia to poväčšine tí, ktorí sa sťahujú do menších bytov alebo do Domu dôchodcov, prípadne skalického penziónu a tento inventár by nemali kde uložiť vo svojej spoločnej izbe,“ povedala Juliana Michalicová. „Za dar, ktorý nám poskytnú, treba sa im poďakovať. Knihy sú prínosom knižnice v každom prípade.“
V minulom roku pri príležitosti znovuinštalovania pamätnej dosky na priečelí budovy knižnice, venovanej grófovi Gvadányimu, bol usporiadaný seminár za účasti popredných lektorov o jeho živote a pobyte v Skalici. Spoločenská miestnosť priam praskala vo švíkoch, tak bola preplnená návštevníkmi mesta Skalica. „Seminár patril k najhodnotnejším akciám našej knižnice. V priebehu minulého roka bolo usporiadaných viacero besied so skalickými píšucimi autormi. Aj tieto mali dobrú odozvu medzi čitateľmi a občanmi mesta Skalica,“ dodala Juliana Michalicová.
V roku 2005 vyšla monografia skalického rodáka a speváka Františka Krištofa Veselého. V tejto súvislosti má knižnica prísľub od dcéry F. K. Veselého, že by k tejto monografii mohla urobiť seminár, resp. besedu, aby sa čitatelia dozvedeli viac o jeho živote. „Urobíme to v priebehu tohto roka. Ďalej by sme chceli usporiadať besedu s redaktorkou p. Strelkovou, ktorej vyšla kniha Letenka do raja. A celú radu akcií, ktoré zatiaľ pripravujeme a určite o ich termínoch sa čitatelia dozvedia. Spolupráca s mestským zastupiteľstvom, Záhorským múzeom i Domom kultúry je dobrá.“
Mestská knižnica v Skalici patrí medzi najstaršie na Slovensku. Svedčí o tom fakt, že už v 17. storočí rozvoj knihovníctva mal svoju úroveň. Mnohé rehole pôsobiace v Skalici, najmä františkáni, spravovali svoje knižnice na veľmi dobrej úrovni. Mestská knižnica v Skalici tým, že obohacuje svoj knižný fond o hodnotné diela, ktoré čitatelia dostávajú do rúk, má nielen medzi čitateľmi knižnice, ale predovšetkým i medzi občanmi mesta Skalice dobrú povesť.
RudoTrávniček