Rozvoju mesta napomohli aktivity strojárskeho priemyslu, v deväťdesiatych rokoch prevážili podnikateľské aktivity menších firiem. V areáli bývalého podniku PSB sídli viacero významných kovospracujúcich firiem, mnohé so zahraničnou účasťou. Výrobu nábytku reprezentuje firma Kanapa, rozvíja sa spracovanie dreva.
Vznikajú športovo-rekreačné zariadenia, napríklad Športovo – vzdelávacie stredisko Bradlan, a.s., ktoré zabezpečuje výchovu futbalových talentov, realizáciu športových aktivít pre verejnosť a firemných športových dní. Ubytovacie a stravovacie kapacity môžu občania využiť v rekreačnom zariadení Mladosť. Za zmienku stojí zrekonštruované Misijné stredisko ECAV Matejková. V roku 1997 bola vybudovaná autobusová stanica, do roku 1999 sa podarilo splynofikovať mesto v roku 2000 bola položená sieť káblovej televízie s mestským televíznym vysielaním, ako aj nové rozvody s modernou telefónnou ústredňou.
V roku 2005 bolo ťažiskom aktivít primátora mesta spoločne s mestským zastupiteľstvom dobudovanie odpadového hospodárstva, ktoré spĺňa požiadavky európskych štruktúr. V rámci ukončenia rozsiahleho projektu bola vybudovaná 3. kazeta na ukladanie odpadu, posledná etapa pre región. Na realizáciu bolo potrebných 2,2 milióna korún. V súčasnosti prebieha projekt na separáciu odpadu v meste, do programu sú zapojené aj obce Bukovec, Priepasné a Košariská, pre ktoré Brezová poskytuje služby v oblasti odvozu a spracovania komunálneho odpadu. Zároveň prebieha rokovanie s predstaviteľmi mesta Myjava o spoločnom kompostovaní záhradného odpadu. V prípade dohody by obe mestá zakúpili spoločný lis a drvičku .
V sociálnej oblasti sa mesto Brezová pod Bradlom snaží nezaostávať a podľa svojich možností podporovať mladé rodiny v oblasti individuálnej aj nájomnej bytovej výstavby, ako aj aktivity dôchodcov. Nevyužívaná materská škôlka sa zmenila na denný stacionár a Klub dôchodcov, ktorý má 120 členov. Majú tu príležitosť zašportovať si s cvičiteľkou, realizovať sa výrobou brezovskej čipky, ako aj zaobstarať si cenovo primerané stravovanie. Perspektívne by sa stacionár mohol pretransformovať na celodenný penzión pre dôchodcov.
Aby sa zamedzilo vyľudňovaniu mesta, Mesto sa snaží poskytovať mladým ľuďom možnosti bývania. Bolo vybudovaných 21 nájomných bytov rôznej rozlohy, pre tých, ktorí sa ocitli v bytovej núdzi, je k dispozícii dočasné náhradné ubytovanie. Záujemcovia o vlastné bývanie dostali ponuku pozemkov pre radovú individuálnu bytovú výstavbu v lokalite Horný rad.
Mesto nezabúda ani na najmladších obyvateľov. Zabezpečilo opravy a údržbu školských jedální v materských školách, pomohlo pri financovaní rekonštrukcie sociálnych zariadení základnej školy a taktiež prispieva na rozvoj krúžkov v rámci Centra voľného času.
V oblasti dopravy vybudovalo Mesto 240 metrov nových chodníkov a investovalo pol milióna Sk do verejného osvetlenia.
Obyvatelia Brezovej taktiež dostali nové možnosti trávenia voľného času v prebudovanom športovom areáli. Aj neorganizovaní športovci si tu môžu zahrať tenis, majú k dispozícii rehabilitačné centrum s masážou, vírivým kúpeľom a malým rekreačným bazénom. Otváracie hodiny sú prispôsobené pracovnému vyťaženiu občanov a predĺžené do večerných hodín, kedy sa dá športovať pri umelom osvetlení.
Pre skrášlenie vzhľadu mesta bola poskytnutá pomoc cirkvám na rekonštrukciu opevnenia pri katolíckom kostole a na obnovu fasády evanjelického a.v. Kostola.
Primátor Ivan Ďurkovič
a jeho plány
Päťdesiatdeväťročný primátor Brezovej pod Bradlom a mestský rodák Ivan Ďurkovič nie je v spravovaní mesta nijakým nováčikom. Končí tretie funkčné obdobie, chystá sa kandidovať do ďalšieho. Má prečo. Výsledky jeho práce pre mesto, ktoré má veľmi rád a okrem času štúdia a vojenčiny ho neopustil, hovoria jasnou rečou.
Okrem toho, že sa postaral, aby Brezová dosiahla dôstojný vzhľad malého, ale životaschopného mesta, má silné sociálne cítenie a robí všetko pre to, aby obyvatelia nepociťovali dosah súčasného ekonomického tlaku príliš tvrdo. Práve preto eliminoval výskyt bludných bezdomovcov v meste a zabezpečil im útulok a zadarmo tanier polievky denne. Zato však žiada, aby sa snažili spolupracovať pri rôznych pomocných a čistiacich prácach v meste a aby podľa svojich možností skúšali vyriešiť vlastnú nepriaznivú situáciu. Rád si vypočuje názory občanov a je rád, ak sa mu podarí nájsť spoločné riešenie ich problémov.
Práve na sociálnu a dopravnú situáciu mesta je zameraný aj plán budúcej činnosti. Chcel by dobudovať odpadové hospodárstvo a výrazne prispieť do výstavby bytov, či už nájomných alebo do vlastníctva. Uvedomuje si, že súčasná sociálna situácia tlačí obyvateľov malých miest k migrácii za prácou do väčších stredísk. Mladí ľudia opúšťajú dokonca aj Slovensko a snažia sa zamestnať v zahraničí. Práve prístupná možnosť ubytovania môže udržať občanov mesta v regióne.
Primátorovo zaujatie sa rovnako týka vylepšenia dopravy na Brezovej. Nie je spokojný s tranzitom vozidiel stredom mesta a je odhodlaný urobiť všetko pre jej odklonenie mimo mesta. Pripravuje si pracovné podklady na spracovanie danej problematiky. S dopravou v meste súvisia aj parkovacie miesta v niektorých vyťažených zónach. Mesto pripravuje možnosti spoplatnenia parkovania s použitím sklápacích zábran. V pláne sú rekonštrukcie a dobudovanie chodníkov, o ich dĺžke rozhodnú financie. Akútnou potrebou mesta je realizácia bezbariérových vstupov do objektov vrátane budovy Mestského úradu.
Rozvoj zamestnanosti a rekonštrukcia obchodnej siete spolu úzko súvisia. Primátor je presvedčený, že v blízkej budúcnosti do mesta vstúpi ďalší obchodný reťazec, zatiaľ nie je jasné, ktorý. Mesto má v pláne podporiť aj novovznikajúce menšie firmy a obchodné spoločnosti, ktoré môžu vniesť do regiónu novú kvalitu života. Tieto zámery podporuje aj nová štúdia územného plánu mesta. Ak sa dostane do praxe, bude sa treba postarať o okolité kopanice. Ivan Ďurkovič predpokladá, že tam bude potrebné vybudovať kvalitné komunikácie a ponechať kopaničiarsku oblasť s jej tradíciou a prírodným zázemím ako rekreačnú zónu pre ľudí z blízkeho aj vzdialeného okolia. K slovu by mohla prísť práve agroturistika, ako aj chalupárčenie a možnosti cykloturistiky.
Brezová je okrem iných pozoruhodností aj mestom s najväčším počtom pamätných tabulí a pomníkov na Slovensku. Dominantou mesta je známe Bradlo, mohyla generála Štefánika. Každoročne pritiahne množstvo turistov. Aby sa ich počet zvyšoval, plány primátora mesta obsahujú aj úpravy areálu Bradla. Využiť by chcel víťazné štúdie študentov architektúry z roku 2004, ktoré zahŕňajú krajinné riešenia, plynulé úpravy objektu a pod. Na vedľajšej koľaji nesmie zostať ani možnosť občerstvenia a informovanosti návštevníkov.
Zámery súčasného primátora Brezovej sú podľa všetkého smelé, ale reálne. Ako absolvent odboru sociálnoprávnej starostlivosti Vysokej školy ekonomickej vie, že prázdne a nezrealizovateľné sľuby nemajú dlhé trvanie. Práve preto chce využiť možnosti, aké mu doba poskytuje a čo najekonomickejšie ich zvládnuť. V tom mu pomáha aj manželka s dvomi dospelými dcérami a štvoricou vnúčat. Vie, že sa na nich môže spoľahnúť.
Andrea Engelová