Silné mrazy, ktoré po dvadsiatich rokoch opäť udreli na Slovensko a premenili ho na dočasnú Sibír, si vyberajú svoju daň. Popraskané inštalácie v rodinných domoch či štátnych inštitúciách, zamrznutá nafta autobusov a dobre známe vynechávanie či meškanie spojov – všetko sú to radosti, ktoré prináša zima.
V panelákoch je zatiaľ teplo, radiátory hrejú naplno. Horšie však dopadli Seničania s teplou vodou. Od nástupu mrazov sú celý deň bez teplej vody. Tú im dodávateľ prideľuje až večer. Asi aby si mali čím zmyť celodenný pot z horúčavy. Čo však cez deň? Umývať si ruky ľadovou vodou po príchode z chladnej ulice nie je nijaká slasť. Bábätká, ktoré treba omývať niekoľkokrát denne, sa tiež netvária nadšene, keď ich mamy „otužujú“.
Spýtali sme sa technického riaditeľa Službytu v Senici Ing. M. Hesseka, prečo dodávky teplej vody (opäť) viaznu. Odpovede sme sa nedočkali, len odkazu na správu v slovenských médiách o zvýšenej spotrebe plynu a sankciách od Slovenského plynárenského priemyslu za prekročený limit odobratého zemného plynu.
Zaujímalo nás, ako to riešia v iných mestách. Firma Termobyt R v Rohožníku dodávky tepla ani teplej vody neobmedzuje. Konateľka Jana Hollá nás informovala, že sa snažia vychádzať svojim odberateľom v ústrety a snažia sa kúriť tak, aby nechýbalo ani teplo, ani voda.
Ivan Lupták zo Službytu v Malackách povedal, že ani ich spoločnosť neobmedzuje dodávky teplej vody. Úsporu hľadajú v znížení vykurovacieho výkonu v noci od 23. do 4. hodiny. Priznal sa, že silné mrazy ich zaskočili, domnieva sa však, že obyvateľstvo nemá dôvod na sťažnosti.
Chýba teda naozaj plyn alebo len ľudský prístup? Obyvateľ bytu, ktorý si za služby poctivo platí, by si pohodu domova naozaj zaslúžil.
- en -