Robiť podrobnú analýzu výsledkov volieb do VÚC pri účasti voličov 18 % a 11 % je zbytočné. 80 %-ná neúčasť voličov ukazuje jasný postoj k terajšej politike na Slovensku. Voliči hlasovaním nohami potvrdili svoj názor, že zapájať sa do verejného života nemá cenu, keď politika na Slovensku nerobí službu ľudu, ale ožobračuje veľkú väčšinu národa.
Po malom púčiku Palkovej polície prišla Nežná revolúcia po slovensky, ignorovaním volieb do VÚC.
Zlé volebné zákony umožnili ujať sa moci niekoľkým chamtivcom, ktorých predstavitelia sa usalašili vo vedení politických strán, opantala ich moc a korytá, pri ktorých chcú zotrvať čo najdlhšie. Preto aj vyslovujú spokojnosť z výsledkov (nelegitímnych) volieb. „Je demokracia, každý má rovnaké právo prísť alebo neprísť,“ je plytký argument predsedu nepopulárneho parlamentu. „Miš-maš“ koalície potvrdzujú, že programy politických strán stratili význam, keď si podali ruky s prioritou získať moc. Že volič – občan je na pokraji záujmu dokazujú drastické reformy, ktoré ho postihujú.
Rozpad vládnej koalície a predčasné voľby by boli najlepším riešením pre Slovensko. Sľuby KDH a SMK sú iba medovým motúzom a ďakujú nezávislým poslancom, že ich držia pri moci. Neprehľadná situácia v parlamente, rôzne kauzy, finančné machinácie potvrdzujú, že všetci sú rovnakí.
Na nepriaznivú sociálno-ekonomickú situáciu upozorňuje prezident a znepokojuje aj slovenských biskupov, keď bohatí sa stávajú bohatšími, chudobní čoraz chudobnejšími. Poukazujú tiež na nebezpečie morálneho a kultúrneho úpadku. Takýmto politikom by T. G. Masaryk ani ruku nepodal.
Politické strany vládnej koalície majú vo svojom názve (KDH, SDKÚ) kresťanské, avšak zachádzajú s ním ako s perlou na hnojisku. Uvedomujú si, že na Slovensku sa hlási ku kresťanstvu 80 % obyvateľov? Takže, v každej našej politickej strane sú kresťania, ale nechovajú sa ako farizeji.
Po 1. kole volieb predseda jasal z víťazstva KDH ako najstabilnejšej politickej strany. A to mu po 2. kole v plnej miere bolo vyvrátené. Ani jeden kandidát KDH nedostal dôveru byť predsedom VÚC. Zvolený V. Bajan v Bratislave a M. Belica v Nitre o značku KDH ani nestáli.
Za pozornosť stojí, že v okrese Skalica (Mekke KDH na Záhorí) ani jeden kandidát na poslanca nezabodoval. Tiež v okresoch Malacky, Myjava. Ale nezávislí kandidáti v okrese Skalica S. Chovanec a J. Hazlinger získali 3933 a 2049 hlasov. V okrese Senica traja kandidáti KDH (ako slepé kura, čo zoblo zrno) získali po 1200 hlasov. Boli prekvapení a nevedeli redaktorke TV SEN odpovedať na otázku, v ktorej komisii chcú v krajskom parlamente pracovať. Nakoniec všetci chcú byť v dopravnej komisii. Tak ako robili volebnú kampaň? Už sa tešíme, ako bude v Senici vyriešený obchvat Senice a sľubovaná kruhová križovatka. Vôbec sa neprezentovali ani v TV SEN a mítingoch.
Nevýrazná postava, negramotná volebná kampaň KDH, sľubovaná podpora starostov sa nepotvrdila, rozporuplná spolupráca s koaličným partnerom SMK priniesla menší počet hlasov pre kandidáta KDH Jozefa Kloknera.
Naproti tomu, výrazná postava, kultivované vystupovanie vo (TV SEN) volebnej kampani, kde hodlá prinavrátiť zrušené inštitúcie do okresov, pomoc starým, chorým a sociálne odkázaným prinieslo viacej hlasov zvolenému za predsedu VÚC v kraji Trnava Tiborovi Mikušovi.
Keď KDH nezmení svoju politiku a naďalej bude iba sľubovať vystúpenie z vládnej koalície, a tak sa podieľať na ožobračovaní svojich voličov - hlavne starších (zvýšenie cien energie, pokút pre šoférov), nevymení podpredsedu KDH pre sociálne a ekonomické veci a potiahne túto káru do konca volebného obdobia, nemá nádej na úspech v tohoročných voľbách do NR SR a komunálnych. Tisíce členov opustilo KDH, stotisíce voličov prestalo voliť KDH, kluby sa rozpadajú, vedenie sa odtrhlo od svojich voličov, je nebezpečie, že KDH skutočne odíde do minulosti.
Bývalý voličKDH