Sobota, 4. február, 2023 | Meniny má Veronika

Skalica v roku 2005

(Pokračovanie z minulého týždňa)

Jún
1. júna ráno sa na námestí začali schádzať deti skalických materských škôl. Dôvodom bol novučičký autobus, ktorý mesto zakúpilo a v tento deň ho na námestí prvýkrát predstavilo. Prvými pasažiermi nového autobusu boli práve škôlkari, ktorých ochotný šofér trpezlivo povozil po Skalici.
3. júna sa uskutočnila slávnostná akadémia Základnej školy Vajanského, ktorá v tomto roku oslávila 25 rokov. Opäť sa naplnila veľká sála Domu kultúry, ale plné bolo i prísalie, kde boli vystavené najrôznejšie výrobky šikovných rúk a kresby žiakov školy a fotografie z rôznych podujatí. Ako prvý sa prihovoril riaditeľ školy Vladimír Šenka po ňom aj primátor Skalice Ing. Stanislav Chovanec, ktorý pripomenul, že škola ku svojmu jubileu dostala významný dar - 32-miliónovú rekonštrukciu. Potom nasledoval kultúrny program žiakov školy, v ktorom sa predstavili desiatky detí od tých najmenších až po najstarších v tanečných, speváckych i recitačných choreografiách.
Už pätnásty ročník Olympiády skalických škôl sa uskutočnil počas dvoch dní 24. a 25. mája. Počas dvoch dní sa na viacerých športoviskách bojovalo o góly, body i sekundy, pričom okrem skalických základných škôl sa v atletických disciplínach predstavili aj žiaci zo základných škôl z Holíča, Strážnice a Moravskej Novej Vsi.
Tradične pred koncom školského roka sa v skalickom dome kultúry konajú dve podujatia v jeden deň. Výstava prác absolventov výtvarného odboru Základnej umeleckej školy v Skalici a zároveň slávnostný koncert absolventov hudobného odboru tejto školy. Tento rok sa tieto podujatia uskutočnili 25. mája. Záverečný boj o titul prvej skalickej Superstar bol naplánovaný na Deň detí. Na rozdiel od prvého kola tentoraz o najlepších nerozhodovali porotcovia, ale diváci počas prestávky po odspievaní štrnástich skladieb. Po prestávke predseda poroty Aleš Zbořil zhodnotil výkony všetkých spevákov a vyhlásil prvú skalickú SuperStar, ktorou sa stala Agátka Caletková.
3. júna v konšelskej sieni skalickej radnice podpísali primátor Skalice Ing. Stanislav Chovanec a člen predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Cesty Nitra Ing. Ján Hyža dohodu o realizácii najväčšej investičnej aktivity v histórii mesta Skalica, ktorou mala byť realizácia projektu Cestovný ruch, rekonštrukcia Potočnej ulice, námestia a priľahlých ulíc v celkovom objeme dvesto miliónov korún. Finančné prostriedky na realizáciu tohto projektu získalo Mesto Skalica predovšetkým z prostriedkov Európskej únie.
6. a 7. júna sa Skalica stala centrom slovenského mládežníckeho futbalu. Na futbalovom štadióne ŠK Skalica sa uskutočnilo slovenské finále súťaže Coop Jednota futbal cup 2005. Zišli sa tu najlepšie kolektívy mladších žiačok, starších žiakov a starších žiačok zo všetkých krajov Slovenska.
Kritika múzejnej výstavnej tvorby bol názov medzinárodného seminára, ktorý sa v dňoch 16. a 17. júna uskutočnil v Hodoníne a v Skalici. Usporiadali ho Masarykove múzeum v Hodoníne, Ústav archeológie, oddelenie muzeológie Filozofické fakulty Masarykovej univerzity Brno, Asociácia múzeí a galérií Českej republiky a Záhorské múzeum v Skalici. V prvý deň sa odborné prednášky uskutočnili v Hodoníne a 17. júna sa 50 účastníkov seminára presunulo do Skalice, kde ich program pokračoval vo veľkej sále radnice.
Štvrtok 9. júna patril hudbe a predovšetkým tancu. Vo veľkej sále skalického Domu kultúry sa uskutočnil galaprogram skupiny Taxis, ktorá pracuje v rámci Základnej umeleckej školy v Skalici. A veruže bolo sa na čo pozerať. Do posledného miestečka zaplnená sála aplaudovala všetkým - deťom za ich výkon i Dominike Michálkovej za jej choreografie. Skalicu reprezentuje a robí dobré meno trdelník, víno, hudba, ale nemalou mierou aj 200-členný tanečný kolektív Taxisu pod vedením Dominiky Michálkovej.
16. júna prijal viceprimátor Skalice Bohumil Bartoš v obradnej sieni radnice skalického rodáka Mgr. Vladimíra Ruska pri príležitosti jeho životného jubilea. Vo svojom príhovore ocenil, že sa hosť vo svojich vystúpeniach v médiách i v zahraničí neraz hrdo hlási k rodnej Skalici, v ktorej síce už nežije, ale veľmi rád a často sa do nej vracia.
Pred sezónou 2004/2005 si skalickí futbaloví funkcionári vytýčili jednoznačný cieľ - postup mužského áčka do vyššej súťaže. Úvod sezóny sa vydaril, Skalica bola na špici, ale potom prišiel útlm a pokles o niekoľko miest. Záverom jesennej časti však Skaličania zabrali a výsledkom bolo prvé miesto po polovici súťaže. Jarná časť mala podobný scenár - dobrý úvod, trochu pobabraný stred a bezchybný finiš, ktorý znamenal prvenstvo v piatej lige a vytúžený postup do 4. ligy. 20. júna prijal členov úspešného futbalového tímu primátor Skalice Ing. Stanislav Chovanec na pôde radnice. Súčasťou prijatia bol aj zápis hráčov a funkcionárov do Pamätnej knihy mesta Skalica.
24. júna primátor prijal najúspešnejších absolventov skalických základných a stredných škôl spolu s ich pedagógmi. Žiaci a študenti spolu s ich triednymi učiteľmi a tiež riaditelia jednotlivých škôl sa postupne zapísali do Pamätnej knihy Mesta Skalica.
25. júna sa prvýkrát uskutočnil sobáš mimo dovtedy tradičných priestorov – kostolov či radnice. Bolo to na nádvorí pred Vínotékou u františkánov v rekonštruovaných priestoroch františkánskeho komplexu. Mesto Skalica a mestské zastupiteľstvo tak vyšli v ústrety tým, ktorí si chcú povedať svoje áno napríklad pod šírou oblohou. Tak sa vytvorila možnosť uzavrieť manželstvo v spomínanom nádvorí alebo v rajskom nádvorí kláštora, pred rotundou sv. Juraja či v Dome kultúry.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Júl
Počas víkendu 2. a 3. júla sa hokejbalovom štadióne uskutočnil druhý ročník turnaja Memoriál Richarda Rampáčka. Zúčastnilo sa ho osem družstiev zo Slovenska a Sudoměříc. Vo veľmi slušnej konkurencii sa medzi štyroch najlepších prebojovali Jokerit Bratislava, Fera team Skalica, Sudoměřice a Piešťany, ktoré nakoniec zvíťazili a prevzali pohár víťaza z rúk otca Richarda Rampáčka.
V stredu 13. júla primátor prijal v konšelskej sieni mestského úradu troch hokejbalistov, finalistov MS v hokejbale, ktoré sa uskutočnili v americkom Pittsburgu. Po oficiálnom príhovore a poďakovaní za mimoriadne úspešnú reprezentáciu Skalice na medzinárodnom športovom poli, sa do pamätnej knihy mesta Skalica zapísali traja strieborní Skaličania Tibor Kapánek, Tibor Kosík a Ľubor Komenda.
28. júla sa v evanjelickom kostole konal koncert z diela Johanna Sebastiana Bacha. Návštevníkom sa predstavil mladý talentovaný organista Martin Bako, ktorý napriek svojmu veku bravúrne zvládol aj náročnejšie skladby. Zvlášť to potešilo s ohľadom na fakt, že od septembra 2005 sa mal Martin Bako stať prvým učiteľom organovej hry na Základnej umeleckej škole v Skalici.
Po roku sa Skalica opäť stala dejiskom jedného z pretekov majstrovstiev Európy v malých motocykloch - pocket bikoch. Podujatie zorganizovala Základná organizácia technických športov Karting Skalica v spolupráci s Mestom Skalica a Slovenským motocyklovým zväzom so sídlom v Považskej Bystrici a predstavilo sa na ňom 65 jazdcov z 8 krajín Európy.
21. mája počas Skalického Trdlofestu boli pre verejnosť otvorené niektoré skalické pamätihodnosti. Odvtedy si Skaličania i návštevníci mesta mohli prezrieť nielen ich fasády, ale s kvalifikovaným výkladom sa prejsť aj po ich interiéroch. O niekoľko týždňov neskôr k týmto pamiatkam pribudla ďalšia. Bol ňou bývalý mlyn bratov Pilárikovcov, ktorý mesto Skalica kúpilo v roku 2004.

SkryťVypnúť reklamu

August
Po skončení hokejovej sezóny 2004/2005 sa začala náročná rekonštrukcia chladenia na zimnom štadióne, pričom najdôležitejším faktom bolo odstránenie čpavku ako jediného možného ohrozenia obyvateľstva v blízkosti štadiónu. Okrem toho sa zúžila plocha ihriska, inštalovali nové mantinely a po krátkom niekoľkodňovom odskúšaní nových parametrov ľadovej plochy na prelome júla a augusta sa rozbehla tradičná augustová príprava na ľade a séria prípravných zápasov.
7. augusta sa v Skalici odohral historický prvý futbalový zápas seniorov v 4. lige, do ktorej sa prebojovali v predchádzajúcom ročníku. Vstup do sezóny sa Skaličanom vydaril, keď Chtelnicu porazili 7:3, ale v ďalšom priebehu jesennej časti sa im už darilo menej a po jej skončení figurovali v dolnej časti tabuľky.
25. augusta sa uskutočnil v poradí už dvanásty koncert cyklu Hudba v Meste a druhý v tomto roku. Tentoraz Ľuboš Beňa uviedol kapelu a speváka národností, ktoré v Skalici ešte nevystupovali. Ako prvé sa predstavilo estónske trio Bullfrog Brown Band a potom ju vystriedal švédsky hráč a spevák Bottleneck John.
26. augusta sa v priestoroch nádvoria pred Vínotékou u františkánov uskutočnilo podujatie, ktoré zorganizovalo občianske združenie Vínna cesta Záhorie pri príležitosti vydania nového propagačného materiálu. Po príhovoroch hostí sa uskutočnil krst novej publikácie, ktorej sa ujal najznámejší skalický vinár Alojz Masaryk.

SkryťVypnúť reklamu

September
9. septembra primátor Skalice Ing. Stanislav Chovanec za prítomnosti viceprimátora Bohumila Bartoša, prednostu MsÚ Skalica Ing. Antona Bobríka, pracovníkov oddelenia strategického rozvoja a marketingu a ďalších hostí slávnostne prestrihol pásku ako symbol oficiálneho otvorenia nových priestorov rekonštruovaných priestorov okolia rotundy sv. Juraja a kalvárie. Z rozpočtu Mesta Skalica a s prispením europeňazí sa podarilo skultúrniť prostredie okolo rotundy a kalvárie, vybudovali sa prístupové cesty k obom pamiatkam, inštalovaný bol informačný systém a osvetlenie.
V tento deň sa páska strihala ešte raz. Tentoraz to bolo v kuchyni skalického gymnázia, kde sa počas prázdnin uskutočnili niektoré rekonštrukčné práce, ktoré už boli vzhľadom na predchádzajúci stav nevyhnutné. Okrem kuchyne boli upravené aj priestory jedálne a v rámci nej zakúpené nové zariadenie.
Nový ročník hokejovej extraligy odštartoval 9. septembra. Skaličania ho začali na domácom ľade proti majstrovskému Slovanu, s ktorým remizovali 2:2.
9. septembra sa v Záhorskom múzeu v Skalici uskutočnilo úvodné podujatie 15. ročníka Skalických dní – vernisáž fotografií Eduarda Timka. Eduard Timko, grafik, dizajnér a fotograf pre túto výstavu vybral fotografie viacerých žánrov. Jednej z výstavných miestností dominovali akty, v ďalšej to boli fotografie z jeho ciest.
O dva dni neskôr sa uskutočnil tretí koncert cyklu Musica Sacra Skalica. Tentoraz to bolo vo františkánskom kostole, kde bol v predchádzajúcich mesiacoch náročne rekonštruovaný organ.
Ešte v ten deň dopoludnia ho vysvätil skalický farár Mgr. František Kurkin. A poobede na ňom prvý, dá sa povedať inauguračný a slávnostný koncert, zahral americký organista David Di Fiore, ktorému asistoval slovenský ansámbel dychových nástrojov Fiori musicali brass ensemble. Zaujímavosťou bol simultánny obrazový prenos hry organistu na plátno pred divákmi.
Oficiálne sa Skalické dni 2005 začali 12. septembra. V tento deň v podvečer sa vo vstupnom nádvorí františkánskeho kláštora zišlo niekoľko desiatok ľudí. Primátor spolu s provinciálom Rádu menších bratov františkánov v Bratislave pátrom Mihálym slávnostne prestrihol pásku pred vchodom do kláštora, ktorého priestory boli v rámci tretej etapy rekonštruované v roku 2005.
Novú koncertnú sieň dostali česť pokrstiť členovia významného slovenského komorného telesa Moyzesovho kvarteta. Prvým podujatím 13. septembra bola vernisáž výstavy keramiky, fajansy a kresieb manželov Pollákových, členov skalického Klubu výtvarníkov. Druhé podujatie tohto dňa sa uskutočnilo pred obrovskou návštevou v jezuitskom kostole. Vystúpila tu legenda slovenskej populárnej hudby druhej polovice 20. storočia, skalický rodák Marián Varga.
Neoddeliteľnou súčasťou Skalických dní je jedno športové podujatie - Atletický triatlon. Jeho už 13. ročník sa konal v stredu 14. septembra v priestoroch športového areálu ŠK Skalica. Napriek tomu, že sa trojboja zúčastnili iba dievčatá, boli organizátori podujatia nadmieru spokojní s účasťou až 142 dievčat zo 16 škôl, resp. atletických klubov.
Minuloročné Skalické dni sa niesli v duchu pripomenutia si storočnice Domu kultúry a múzea. Prvým podujatím na túto tému v stredu podvečer bol spomienkový večer v Dome kultúry, ktorý moderoval RNDr. Anton Dinka. Večer sa na pódiu Domu kultúry uskutočnilo vystúpenie najlepšej slovenskej džezovej speváčky Silvie Josifoskej a jej skupiny. Piatkový program Skalických dní vyplnil odborný seminár k 100. výročiu múzea a Domu kultúry, slávnostná akadémia pri príležitosti storočnice múzea a slávnostné otvorenie novej stálej expozície Záhorského múzea.
V podvečer sa v Dome kultúry uskutočnilo slávnostné zasadnutie mestského zastupiteľstva, ktorého jediným bodom bolo odovzdanie ocenení - Ceny primátora Mesta Skalica pre RNDr. Antona Dinku, Vieru Miklášovú a Františka Zemánka. Cenu Mesta Skalica pri príležitosti stého výročia za Záhorské múzeum prevzala PhDr. Viera Drahošová a tiež pri príležitosti stého výročia Grafobalu, a.s. Skalica ocenenie prevzal generálny riaditeľ Ing. Marián Kožíšek. Nakoniec bolo udelené čestné občianstvo Mesta Skalica univerzitnému profesorovi Ľubomírovi Ďurovičovi, vysokoškolskému pedagógovi a jazykovedcovi. V podvečer vo františkánskej záhrade vystúpil SĽUK a na záver dňa vypukol nad hradbami slávnostný ohňostroj.
Po oba nasledujúce víkendové dni sa konal tradičný jarmok, uskutočnilo sa množstvo kultúrnych podujatí na námestí i v priestoroch františkánskeho komplexu, odovzdávali sa dožinkové vence a konali sprievodné akcie.
20. septembra Skalicu navštívil veľvyslanec Ruskej federácie v Slovenskej republike Alexander Udaľcov. Na radnici ho prijal primátor Skalice Ing. Stanislav Chovanec, ktorý zároveň privítal predstaviteľov spoločnosti Grafobal Skalica na čele s generálnym riaditeľom Ing. Mariánom Kožíškom. Veľvyslanec sa zúčastnil aj na hokejovom zápase HK 36 Skalica - Žilina.
I keď v piatok, v posledný septembrový deň, počasie príliš atletike priaznivo naklonené nebolo, na letnom štadióne ŠK Skalica sa zišlo niekoľko desiatok detí predškolského i školského veku. Dôvodom bol už desiaty ročník Behu RNDr. Janky Chovancovej - Klátilovej.
Počas posledného septembrového víkendu sa rozbehli prvé zápasy nového ročníka Skalickej mestskej hokejbalovej ligy. V tom istom čase sa však na inom mieste začala písať ďalšia kapitola skalického hokejbalu. V Martine sa na svoj prvý zápas postavil extraligový skalický výber k svojmu historicky prvému zápasu v najvyššej slovenskej súťaži. Vstup do nej sa mužstvu HBK 87 Skalica podaril, keď v prvom zápase v sobotu 24. septembra na pôde súpera vyhral 4:2. Historicky prvý domáci zápas a extraligový krst nového hokejbalového štadióna sa uskutočnil o týždeň neskôr, v sobotu 1. októbra a aj táto premiéra vyšla stopercentne po výhre nad ŠK Profis 32 Vrakuňa 7:4.

Október
7. októbra sa v telocvični Strednej zdravotníckej školy v Skalici uskutočnil druhý ročník futbalového turnaja O pohár riaditeľa obvodného oddelenia Policajného zboru SR Skalica a náčelníka Mestskej polície Skalica. V turnaji, ktorého sa zúčastnilo šesť mužstiev zo Skalice, Hodonína, Strážnice a Senice, najviac futbalového umenia ukázali futbalisti zastupujúci Okresný súd a okresnú prokuratúru Senica.
11. októbra sa v priestoroch MŠ Slniečko zišli pozvaní hostia, aby sa stali účastníkmi slávnostného otvorenia nových detských jaslí. Pásku nového zariadenia prestrihol primátor mesta Ing. Stanislav Chovanec spolu s riaditeľkou neziskovej organizácie Materská škola a detské jasle Slniečko Skalica Beátou Medlenovou. Okrem toho primátor symbolicky zavesil na stenu veľký detský cumeľ. Súčasťou slávnostného podujatia bolo aj vystúpenie malých škôlkarov a prehliadka priestorov zariadenia.
12. októbra prijal primátor Skalice v obradnej sieni mestského úradu Elenu Parmovú pri príležitosti jej 80-tych narodením. Primátor vo svojom príhovore vysoko ocenil prácu jubilantky, ktorá je aktívna dodnes. Elena Parmová desaťročia pracovala v skalickej nemocnici, významná bola jej organizátorská činnosť v Červenom kríži a v posledných desiatich rokoch aktívne pracuje vo výbore seniorskej organizácie - Mestskej organizácii Jednoty dôchodcov na Slovensku. Po príhovore primátora sa Elena Parmová zapísala do Pamätnej knihy mesta Skalica.
12. októbra sa v areáli materskej školy Pod kalváriou zišli desiatky detí, všetky oblečené a pomaľované ako skutoční Indiáni. Uskutočnil sa tu Indiánsky deň, realizovaný v rámci rovnomenného projektu. Po slávnostnom úvode sa začalo dopoludnie plné súťaží, preliezania, podliezania, zábavy. K dobrej nálade prispel aj poník Mireček, dídžej Roman Janík, členovia dramatického krúžku pri ZŠ Mallého a tiež učiteľka ZUŠ Skalica Dominika Michálková, ktorá deťom ukázala tanečné prvky.
Počas dvoch dní 13. a 14. októbra sa v Skalici uskutočnil ortopedicko-traumatologický kongres spojený s jesennou schôdzou Slovenskej ortopedicko-traumatologickej spoločnosti s medzinárodnou účasťou. Kongres otvoril primár ortopedicko-traumatologického oddelenia Nemocnice s poliklinikou v Skalici MUDr. Ján Černý a účastníkov pozdravili primátor Skalice Ing. Stanislav Chovanec a riaditeľ NsP Skalica Ing. Ivan Medlen. Podujatie sa uskutočnilo vo všetkých priestoroch Domu kultúry. Prednášky prebiehali v oboch sálach a na chodbách svoje produkty predstavilo viacero spoločností zo Slovenska, Česka i Nemecka.
14. októbra sa na základných školách uskutočnil Deň jabĺk, ktoré zorganizovala Liga proti rakovine – Klub Lýdia Skalica. V spolupráci s klubom tri základné školy v Skalici pripravili pre žiakov a so žiakmi program o zdravom životnom štýle. V rámci vyučovacích hodín výtvarnej výchovy, matematiky i slovenčiny bolo ústredným motívom ovocie. A aby neostalo iba pri poučovaní, ako motiváciu dostali všetky deti jablko ako symbol zdravej výživy.
14. októbra sa v Záhorskom múzeu v Skalici uskutočnila vernisáž trojvýstavy. Jeden z najvýznamnejších umeleckých kníhviazačov v Česku i v Európe Ladislav Hodný predstavil niekoľko svojich umeleckých knižných väzieb a tiež obrazov. Obsahom druhej časti výstavy boli ukážky odbornej práce reštaurátorov so zameraním na vonkajšiu a vnútornú výzdobu historických kníh a tretiu časť tvorili najlepšie práce – umelecké kníhväzby v rámci súťaže Bibliofília SKKS 2005.
19. októbra sa priestory mestského úradu stali dejiskom významnej udalosti - stretnutia velení Ozbrojených síl Slovenskej republiky a Armády Českej republiky. Slovenskú delegáciu viedol generálporučík Ľubomír Bulík, náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Na čele českej delegácie bol generálporučík Pavel Štefka, náčelník Generálneho štábu Armády Českej republiky. Obe delegácie prijal primátor mesta a ich velitelia sa zapísali do Pamätnej knihy mesta Skalica.
26. október bol významným dňom pre organ vo františkánskom kostole Sedembolestnej Panny Márie v Skalici. V tento deň sa uskutočnila jeho kolaudácia po rozsiahlej rekonštrukcii, ktorú vo výške poldruha milióna financovalo Mesto Skalica.
28. októbra sa v priestoroch bývalej budovy sokolovne uskutočnilo otvorenie Regionálnej rozvojovej agentúry Skalica. Konalo sa za účasti predsedu Trnavského samosprávneho kraja Ing. Petra Tomečka, poslancov VÚC Trnava Zdenka Čambala a Ing. Jozefa Jurkoviča, primátora mesta Skalica Ing. Stanislava Chovanca a ďalších pozvaných hostí. V ten istý deň sa pred skalickou radnicou uskutočnilo spomienkové podujatie pri príležitosti výročia vzniku Československej republiky a príchodu Dočasnej vlády pre Slovensko do Skalice v roku 1918. Význam 28. októbra, ale predovšetkým 6. novembra 1918 priblížil primátor Skalice Ing. Stanislav Chovanec. Veniec na fasádu radnice zavesili trnavský župan Ing. Peter Tomeček, poslanec VÚC Trnava Zdenko Čambal a skalický primátor.
V posledný októbrový deň sa na skalickej radnici uskutočnilo prijatie Gabriely Špörkerovej pri príležitosti jej životného jubilea. V obradnej sieni ju prijal primátor Skalice Ing. Stanislav Chovanec. V krátkom príhovore oslávenkyni, jej rodinným príslušníkom a priateľom vyzdvihol jej prácu predovšetkým v Zbore pre občianske záležitosti. Jubilantka sa zapísala do Pamätnej knihy mesta Skalica a potom sa primátorovi poďakovala za prijatie.
Grafobal Skalica v roku 2005 oslávil 100 rokov od svojho založenia. Storočnicu sa vedenie spoločnosti rozhodlo pripomenúť tromi podujatiami v priestoroch historického Domu kultúry, ktorý sa v tomto roku dožíva tiež storočnice. 22. októbra sa tu zišli s vedením spoločnosti obchodní partneri, 5. novembra súčasní zamestnanci a na 10. novembra bolo naplánované stretnutie s bývalými Grafobalákmi a Teklákmi.

November
7. novembra sa v spoločenskej miestnosti Mestského centra sociálnych služieb v Skalici konala vernisáž výstavy ručných prác členov Slovenského zväzu telesne postihnutých, základnej organizácie v Skalici a klientov Zeleného domu. Výstava sa uskutočnila v rámci ojedinelého projektu s názvom Arteterapia pre telesne postihnutých občanov - liečba umením prostredníctvom spolupráce s klientmi a pedagógmi Zeleného domu.
12. novembra sa v Záhorskom múzeu v Skalici konala vernisáž výstavy prác Antona Hanzalíka pod názvom AH 2000-2005. Tvorbu autora predstavila kurátorka výstavy a odborná pracovníčka Záhorskej galérie v Senici Božena Juríčková. Krátko sa prihovoril i autor vystavených prác, ktorý poďakoval predovšetkým za bohatú účasť a možnosť vystaviť svoje práce v múzeu. Bola to posledná výstava v Záhorskom múzeu v roku 2005.
16. novembra slovenská vláda udelila štátny súhlas na zriadenie Stredoeurópskej vysokej školy v Skalici, pričom táto škola má ambície stať sa prestížnou v rámci stredoeurópskeho priestoru. K naplneniu tejto predstavy prijal 21. novembra Ing. Stanislav Chovanec na radnici profesora Milana Čiča a hlavnú iniciátorku vzniku a spolumajiteľku školy Ing. Heidy Schwarczovú. Primátor oficiálne požiadal Milana Čiča o prijatie postu rektora tejto školy.
19. novembra sa v jedálni Grafobalu uskutočnil medzinárodný turnaj v stolnom hokeji Skalica cup 2005. Na podujatie bolo prihlásených 67 hráčov zo Slovenska, Česka, Maďarska a Slovinska. Turnaj jednoznačne ovládli českí hráči. Najlepší zo skalického stolnohokejového klubu bol Richard Bartošek, ktorý obsadil konečnú šestnástu priečku. Turnaj sa uskutočnil už ako jedno z prípravných podujatí pred blížiacimi sa majstrovstvami Európy, ktoré sa v tomto roku uskutočnia práve v Skalici.
25. novembra sa v Dome kultúry uskutočnilo Katerinské chutnání mladých vín, ktoré usporiadalo občianske združenie Vínna cesta Záhorie a Vinohradnícky spolek Skalica. Po príhovoroch hostí sa slova ujala skalická evanjelická kaplánka Silvia Stupárová a vyvrcholením oficiálneho programu bol slávnostný akt krstu mladého červeného vína v súdku, ktorý vykonal skalický farár Ľudovít Pokojný.
26. novembra sa druhýkrát v histórii uskutočnili voľby do vyšších územných celkov. O posty poslancov zastupiteľstva VÚC sa zo Skalice uchádzalo päť kandidátov Bohumil Bartoš, MUDr. Juraj Čunderlík, Ing. Stanislav Chovanec, Ing. Michal Srholec a Ing. Peter Šamalík a jedna kandidátka na post predsedu VÚC Mgr. Alena Schopperthová. V rámci okresu Skalica boli zvolení traja poslanci. Zdenko Čambal, Ing. Jozef Hazlinger a s najväčším počtom hlasov primátor Skalice Ing. Stanislav Chovanec. V posledný novembrový deň sa vo veľkej sále skalického Domu kultúry uskutočnila vedecká konferencia venovaná osobnosti skalického rodáka Františka Víťazoslava Sasinka pri príležitosti jeho 175. výročia narodenia. V programe odzneli príspevky významných slovenských historikov a jazykovedcov. Po skončení odbornej časti seminára sa jeho účastníci presunuli na ulicu pomenovanú práve podľa tohto významného Skaličana, aby na jeho rodnom dome umiestnili veniec vyjadrujúci úctu jeho odkazu a pripomenutie si výročia narodenia.

December
1. decembra pozval primátor Skalice Ing. Stanislav Chovanec zástupcov podnikateľských subjektov a poslancov mestského zastupiteľstva na priateľské stretnutie. Vo svojom príhovore v krátkosti zhrnul najdôležitejšie udalosti a aktivity mesta za uplynulé obdobie v rámci investičnej výstavby, školstva, športu, sociálnej oblasti. Zdôraznil a vysoko ocenil fakt, že mnohé aktivity mesta by sa nemohli uskutočniť bez pomoci a spolupráce s podnikateľmi.
V prvý decembrový deň sa uskutočnilo i slávnostné otvorenie rekonštruovanej časti Potočnej ulice. Za účasti niekoľkých stoviek Skaličanov pásku prestrihli poslanec NR SR Ing. Tibor Mikuš, generálny riaditeľ Cestných stavieb Nitra Ing. Ján Hyža, evanjelická kaplánka Mgr. Silvia Stupárová a katolícky farár Mgr. Ľudovít Pokojný. Okrem toho Ján Hyža odovzdal finančné prostriedky a darčeky pre všetky materské školy v Skalici, Detský domov a Zelený dom.
V ten istý večer primátor Skalice otvoril Vianočné trhy. Vedenie mesta sa rozhodlo usporiadať ich práve na Potočnej ulici. Počas nasledujúcich štyroch dní si mali ľudia možnosť kúpiť niečo pod zub, pod vianočný stromček či do domácnosti. Okrem nakupovania sa mohli malí i veľkí návštevníci trhov zúčastniť sprievodných akcií – Ježiškovej pošty či videoprojekcií rozprávok.
3. decembra si veriaci pripomínajú sviatok sv. Františka Xaverského a práve v súvislosti s týmto svätcom sa v minulosti zrodila zaujímavá tradícia. V spomínaný deň sa oddávna vo farskom kostole každý rok konala bohoslužba, ktorej súčasťou bola prosba predstaviteľa Skalice o ochranu mesta pred morom a ďalšími epidémiami a nemocami. Táto prosba je zakomponovaná v rámci svätej omše a vypočuť si ju mohli veriaci aj tento rok z úst viceprimátora mesta Bohumila Bartoša v sobotu 3. decembra.
2. decembra na pôde skalickej radnice primátor privítal členov Mestských rád Skalice a susedného Holíča. Členovia oboch mestských rád sa podpísali do Pamätnej knihy mesta. Spoločný program potom pokračoval prechádzkou po rekonštruovanej Potočnej ulici, kde práve prebiehali Vianočné trhy, a tiež prehliadkou rekonštruovaného mlyna bratov Pilárikových. Po trochu netradičnej výstave pred piatimi rokmi, kedy svoje práce vystavil u seba doma na plote, sa Mgr. Pavol Fürstenzeller pri príležitosti svojich 80-tych narodenín tentoraz rozhodol pre tradičnú výstavu v tradičných priestoroch. V malej sále Domu kultúry, ale tiež na jeho chodbách a v predsálí si niekoľko desiatok jeho prác mohli prvýkrát prezrieť návštevníci, ktorí v sobotu 3. decembra prišli na slávnostné otvorenie výstavy a bolo ich toľko, ako na žiadnej vernisáži dovtedy.
9. decembra prijal primátor mesta v koncertnej sieni františkánskeho kláštora pedagógov Stredoeurópskej vysokej školy v Skalici. Pred týmto prijatím sa uskutočnilo prvé pracovné stretnutie a ďalšie bolo naplánované na sobotu.
14. decembra bol na radnici prijatý Mgr. Pavol Fürstenzeller pri príležitosti jeho životného jubilea - 80-tych narodenín. Primátor Skalice Ing. Stanislav Chovanec vo svojom príhovore vysoko ocenil prínos jubilanta v oblasti výtvarného umenia, pedagogiky i športu. Súčasťou prijatia bol zápis jubilanta do Pamätnej knihy mesta Skalica. O kultúrne spestrenie podujatia sa postaral učiteľ ZUŠ Skalica Marián Mikúš a speváčka FS Skaličan Mária Marťanová.
14. decembra prijal primátor Skalice Ing. Stanislav Chovanec v ten deň vládou schválenú štátnu tajomníčku Ministerstva školstva SR Mgr. Danu Mikulovú, dovtedy riaditeľku súkromnej strednej odbornej školy Humanus Via v Holíči a zástupcov Asociácie stredoeurópskych súkromných škôl zo Slovenska, Česka a Poľska. 15. ročník medzinárodného cestného behu Skalica-Holíč-Hodonín sa konal v sobotu 17. decembra. Tradične mu predchádzal detský Beh Emila Zátopka. Popoludní bol odštartovaný hlavný pretek, ktorého sa zúčastnilo takmer tristo bežcov. Do cieľa v Hodoníne dobehol v hlavnej kategórii ako prvý už trojnásobný víťaz pretekov Róbert Štefko. Na nepopulárnej štvrtej priečke skončil skalický pretekár Ing. Ján Križák.
Od konca novembra sa v období adventu v našom meste v rámci projektu Skalický hudobný advent uskutočnilo mnoho kultúrnych podujatí, napr. vystúpenie SĽUKu, Ericha Boboša Procházku, Sama Smetanu, Bratislavského chlapčenského zboru, Martina Baka, dychovej hudby Skaličané, folklórneho súboru Skaličan, dámskeho tria a tiež žiakov skalickej základnej umeleckej školy a umeleckých škôl zo Slovenska i Moravy.
Rok 2005 bolo opäť naplnený viacerými investičnými aktivitami. Niekoľko mesiacov trvala náročná rekonštrukcia spodnej časti Potočnej ulice, ktorá bola verejnosti odovzdaná do užívania pred koncom roka. Tiež niekoľko mesiacov trvala rozsiahla rekonštrukcia v Základnej škole Vajanského. Obe tieto investičné akcie sa uskutočnili za výraznej podpory finančných prostriedkov Európskej únie podobne ako úprava priestoru okolo rotundy a kalvárie, ktoré tiež dostali novú tvár. Niekoľko ulíc dostalo nový asfaltový povrch, opravený bol chodník na Koreszkovej ulici a pred koncom roka sa uskutočnili vodárenské práce na vrchnej časti Potočnej ulice.
Jednou z investícií Mesta Skalica bola aj obnova exteriérov i interiérov Domu kultúry pri príležitosti storočnice jej postavenia. Okrem toho tu Záhorské múzeum kompletne reinštalovalo stálu expozíciu. Poslednou prácou v Dome kultúry bolo inštalovanie a maľovanie plátna nad pódiom veľkej sály. Posledným podujatím roku 2005, na ktorom sme boli s našou kamerou bol už tradičný koncert súboru Cantamus Domino pod vedením Mariána Mikúša v Domove dôchodcov.
Vo sviatočný deň 24. decembra sa vo vianočne vyzdobenej jedálni zišli seniori, aby si vypočuli niekoľko predovšetkým vianočných skladieb, ktoré mali navodiť príjemnú atmosféru najkrajších sviatkov roka. Napriek tomu, že na nich doma už určite čakali rodiny, členovia súboru určite radi v tento deň venovali svoj čas na to, aby mohli spevom potešiť srdcia tých, ktorí musia Vianoce stráviť bez svojich rodín. A ako privítali Skaličania nový rok 2006. Vo veľkej františkánskej záhrade s veľkým ohňostrojom a určite veľkými predsavzatiami na nasledujúcich 365 dní. - mm-

Najčítanejšie na My Záhorie

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 2. Turisti ešte v Egypte neobjavili veľa miest, hovorí delegátka
 3. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 4. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model
 5. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka
 6. Vica Kerekes: Som väčší introvert, ako sa zdá
 7. Dodajte vašej pokožke šťavu
 8. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť?
 1. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 2. Tím súťažného kvízu Riskuj! vyráža za fanúšikmi do Košíc
 3. Viete, kto je Najzamestnávateľ vo finančných službách?
 4. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 5. Turisti ešte v Egypte neobjavili veľa miest, hovorí delegátka
 6. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model
 7. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka
 8. Vica Kerekes: Som väčší introvert, ako sa zdá
 1. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť? 12 357
 2. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi 5 888
 3. Dodajte vašej pokožke šťavu 2 959
 4. Zdravie bez liekov. Lekár namiesto nich predpisuje studenú vodu 2 212
 5. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu 1 784
 6. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to 1 777
 7. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu 1 339
 8. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery 1 082

Blogy SME

 1. Peter Sarkocy: 4 dôvody prečo by som si už nekúpil Škodu Enyaq
 2. Věra Tepličková: Heger a iní alfa samci
 3. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Ostrý Kameň
 4. Anton Kovalčík: Ako sa nerobí štátny prevrat.
 5. Ľudmila Križanovská: Veľká Británia a USA sú najväčšie zlo na svete
 6. Matej Nagy: Dúbravský mesačník 3
 7. Jozef Stasík: Ovplyvnia medvede budúce voľby?
 8. Peter Maroncik: Neskracujte si cestu po rozblatenom trávniku!
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť Vb - bludy a klamstvá) 6 678
 2. Věra Tepličková: Výlet v Bratislave (z denníka žiaka 3. ročníka ZŠ z Piešťan) 4 582
 3. Rastislav Puchala: Starosta je ruský troll 4 029
 4. Rastislav Jusko: Krvavá minulosť komunistickej prokuratúry. Je nám súdené prežiť ju znova? 3 346
 5. Dušan Koniar: Dzurindov projekt valcuje čítanosť aj diskusie 3 169
 6. Ján Šeďo: "Ja nechcem byť ako moji rodičia", vypadlo z rómskeho chlapca. 3 097
 7. Ivan Beňovič: Ruský rubeľ sa svetovou menou nestane 2 737
 8. Peter Remeselník: Narazil autom do ľudí, zranil chodkyňu a ušiel ! 2 595
 1. Jiří Ščobák: Bude rok 2023 na Slovensku ekonomicky príjemný? Aká bude inflácia na konci roka?
 2. Martina Hilbertová: Keď prišla na Slovensko, nechcela žiť. Pomohlo jej divadlo
 3. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 5. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 6. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)
 8. Jiří Ščobák: Tipovanie je cesta do pekla. Aj keď to robíte so štátnou firmou
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Záhorie - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Záhorie

MY | TOP správy z regiónov

Pozrite si výber TOP správ z regiónov.


2 h
Historik Richard Drška.

Maily sú podľa neho zlá choroba dnešnej doby.


20 h

Spoločným cieľom je sfunkčniť radu tak, aby mohla rozhodovať o tom, ktoré projekty budú spolufinancované z nových eurofondov.


TASR 23 h

Policajti podrobili dychovej skúške na alkohol na cestách kraja viac ako 180.000 vodičov.


TASR 24 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

 1. Peter Sarkocy: 4 dôvody prečo by som si už nekúpil Škodu Enyaq
 2. Věra Tepličková: Heger a iní alfa samci
 3. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Ostrý Kameň
 4. Anton Kovalčík: Ako sa nerobí štátny prevrat.
 5. Ľudmila Križanovská: Veľká Británia a USA sú najväčšie zlo na svete
 6. Matej Nagy: Dúbravský mesačník 3
 7. Jozef Stasík: Ovplyvnia medvede budúce voľby?
 8. Peter Maroncik: Neskracujte si cestu po rozblatenom trávniku!
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť Vb - bludy a klamstvá) 6 678
 2. Věra Tepličková: Výlet v Bratislave (z denníka žiaka 3. ročníka ZŠ z Piešťan) 4 582
 3. Rastislav Puchala: Starosta je ruský troll 4 029
 4. Rastislav Jusko: Krvavá minulosť komunistickej prokuratúry. Je nám súdené prežiť ju znova? 3 346
 5. Dušan Koniar: Dzurindov projekt valcuje čítanosť aj diskusie 3 169
 6. Ján Šeďo: "Ja nechcem byť ako moji rodičia", vypadlo z rómskeho chlapca. 3 097
 7. Ivan Beňovič: Ruský rubeľ sa svetovou menou nestane 2 737
 8. Peter Remeselník: Narazil autom do ľudí, zranil chodkyňu a ušiel ! 2 595
 1. Jiří Ščobák: Bude rok 2023 na Slovensku ekonomicky príjemný? Aká bude inflácia na konci roka?
 2. Martina Hilbertová: Keď prišla na Slovensko, nechcela žiť. Pomohlo jej divadlo
 3. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 5. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 6. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)
 8. Jiří Ščobák: Tipovanie je cesta do pekla. Aj keď to robíte so štátnou firmou

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu