odbor Matice slovenskej, Mesto Skalica, Záhorské múzeum v Skalici, Slovenský historický ústav a miestny odbor Matice slovenskej v Skalici.
Najprv zazneli tóny piesní v podaní učiteľov Základnej umeleckej školy v Skalici a dievčat – členiek detského folklórneho súboru Skaličánek. Prítomných privítal primátor Skalice Ing. Stanislav Chovanec a za Maticu slovenskú jej správca PaedDr. Miroslav Bielik, ktorý odovzdal pozdrav od predsedu Matice slovenskej Jozefa Markuša. Po krátkom príhovore predsedu historického odboru Matice Prof. PhDr. Richarda Marsinu, DrSc. sa ujal slova Prof. PhDr. Matúš Kučera, DrSc. (Univerzita Cyrila a Metoda v Trnave) a predniesol príspevok o koncepcii starších slovenských dejín u F.V. Sasinka. Potom Prof. PhDr. Michal Otčenáš, CSc. z Katolíckej univerzity v Ružomberku porozprával o vedecko-organizačnej činnosti Sasinku. Nasledovali príspevky Doc. PhDr. Jána Lukačku, CSc. (Historický ústav SAV), Prof. PhDr. Richarda Marsinu, DrSc. (Trnavská univerzita), PhDr. Petra Mulíka, PhD. (Slovenský historický ústav MS), Mgr. Richarda Dršku (Trnavská univerzita), Prof. PhDr. Evy Fordinálovej, CSc. (Trnavská univerzita), Mgr. Zoltána Baláža (Biskupský archív v Banskej Bystrici) a PhDr. Márie Zajíčkovej (Záhorské múzeum). Prednášajúci rozobrali dielo, edičné, organizačné i politické aktivity Sasinka a zhodnotili jeho prínos v slovenskej literatúre.
Po skončení odbornej časti seminára sa jeho účastníci presunuli na ulicu pomenovanú práve podľa tohto významného Skaličana, aby na jeho rodnom dome umiestnili veniec vyjadrujúci úctu jeho odkazu a pripomenutie si výročia narodenia.
František Víťazoslav Sasinek, historik, archivár, teológ pôsobil ako profesor bohosloveckého seminára banskobystrickej diecézy a tiež ako tajomník Matice slovenskej. Hoci nemal odborné historické vzdelanie, bol najplodnejším slovenským historikom druhej polovice 19. storočia. Zaoberal sa pravlasťou Slovanov, Slovenskom v praveku, Slovanmi na území Uhorska a pod. - mi -