Vykurovacia sezóna prináša obyvateľom aj výrobcom tepla kopu starostí. Tým prvým s ustavične zvyšovanými poplatkami, druhí zase majú čo robiť, aby dodržali svoje záväzky voči odberateľom. Teplo do radiátorov totiž nestačí len vyrobiť, ale ho tam aj dopraviť - a tu sa občas vyskytne nepríjemný problém.
Občan panelákový platí a za odmenu sa chce vyhrievať v teplučku, keď vonku udrie zima. Za svoje peniaze očakáva, že aj v kúpeľni mu na požiadanie potečie horúca voda. Aké je však jeho prekvapenie, keď z kohútika vydoluje ľadovú a radiátor trucuje. Vonku chladno, doma tiež. To veru občanovi panelákovému radosti nepridá.
Potrubia ako ementál
Keď pred takmer tromi týždňami na Robotníckej ulici v Senici začalo štrajkovať kúrenie, obyvatelia bytov si povedali, že to nie je ani prvý, ani posledný raz a mávli rukami. V noci sa kúrilo, cez deň svietilo slnko, takže sa to akosi dalo vydržať. Nepríjemnejší bol deficit teplej vody cez deň, čo „ocenili“ najmä mamičky bábätiek. Asi aj bábätká - umývané studenou vodou pri prebaľovaní. Keby vedeli hovoriť, páni v teplárni by si vypočuli dačo nelichotivé.
Príčinou výpadku bolo tentokrát horúcovodné potrubie, deravé ako ementálsky syr. Po nábehu vykurovania ktorási diera začala tiecť a bolo po plynulom prietoku. Na rad prišla opravárska čata. V asfalte vŕtali jamy, za aké by sa nemuseli hanbiť ani prospektori na Klondike. Akurát namiesto zlata hľadali inkriminovanú dieru.
Studený vietor sa postaral o nepohodu v bytoch aj v mysliach obyvateľov. Kto by sa im čudoval? Službyt začiatkom septembra avizoval opätovné zvýšenie cien tepla, čo sa samozrejme premietne do beztak nehorázneho nájomného - a namiesto pohody sa voda zohrieva v hrncoch. Iste, porucha sa dá ospravedlniť, ak na jej odstránení poctivo pracujú. Ako sa však zdalo, opravári mali času dosť a kým prišli k cieľu, uplynuli viac ako dva týždne, počas ktorých sa spod asfaltu parilo ako zo sopky. Tiekla nielen horúca (a drahá) voda, ale aj nervy tých, čo za ňu platia.
Službytu sa zima pýta, čo robil v lete
V prvom rade nás zaujímalo, prečo odstraňovanie poruchy trvalo tak dlho a čo občanov ešte čaká. V Senici je dodávateľom tepla Službyt, s.r.o. Jeho riaditeľ Milan Hessek nám povedal, že na predmetnom úseku sa dala táto porucha veľmi ťažko lokalizovať, preto bolo treba vyvŕtať niekoľko sond pod vozovkou. Horúcovodné potrubie v tomto úseku vedie v betónovom kanále a ultrazvukové hľadačky, aké používajú napríklad vodárenské čaty, sú neúčinné. Novšia technológia bezkanálových vedení podstatne skracuje čas na opravy. Práve túto metódu chce Službyt použiť pri plánovanej rekonštrukcii deravých mestských potrubí, na niektorých nedávno opravovaných úsekoch sa im už osvedčila. V letných mesiacoch budú vymieňať potrubia aj na Robotníckej ulici, takže sa v budúcej vykurovacej sezóne azda vyhnú nepríjemnostiam. Hoci...čert nikdy nespí. Opravári Službytu pred dvomi rokmi zasahovali dokonca na Štedrý večer.
M. Hessek sa vyjadril aj na tému boľavého zvyšovania cien tepla. Hoci podnik sa snaží čo najviac šetriť, zvýšenie ceny plynu anulovalo všetky snahy. V praxi to vyzerá tak, že cenotvorcovia chcú vytrestať obyvateľov tých bytov, ktoré sú napojené na veľké centrálne zdroje tepla. Veľkovýrobcovia majú totiž najdrahší plyn - na rozdiel od maloodberateľov. V súčasnej situácii je preto výhodné odpájať sa od vykurovacích kolosov a budovať malé kotolne v bytovkách. Zatiaľ však nikto nevie, nakoľko bude takéto riešenie vyhovovať o niekoľko rokov.
Momentálne „nehrozí“ žiadne zníženie cien za teplo. Luxus hrejúcich radiátorov a horúcej vody vo vani si treba poriadne zaplatiť. Pritom možno len dúfať, že ak povolí ďalší kus deravej rúry, pracovné tempo nebude pripomínať spomalený film.
Andrea Engelová