Primátora Skalice sme sa opýtali, ako vníma túto časť našej histórie?
„28. október 1918 je vznik Československej republiky. Vždy sme sa cítili Čechoslováci a aj to rozdelenie v tejto oblasti bolo pre nás trošku kruté, pretože sme boli naučení žiť tu istým spôsobom a rozdelenie nám zobralo určitý životný priestor. Na druhej strane treba s odstupom času povedať, že vznikli dva samostatné suverénne štáty Slovensko a Česko a mne osobne sa zdá a mám taký pocit, že tie vzťahy sú teraz ďaleko lepšie a vyváženejšie, pretože si nehovoríme, kto na koho dopláca a tie vzťahy sú na základe priateľstva. Je to aj na základe toho, že sme prežili veľa spoločných rokov, máme veľa spoločnej histórie.“
Vy ste vo svojom príhovore spomínali ešte iný deň - 6. november. Prečo si myslíte, že tento deň je významný pre Skalicu a vlastne aj pre Slovensko?
„Ja som povedal jednu vec, že kedysi, keď sa v parlamente bavili o tom, či má byť štátny sviatok 28. október alebo 30. október, kedy bola podpísaná Martinská deklarácia, všetci zabudli na dátum 6. november a to je vlastne dátum, kedy na týchto miestach, tu pred skalickou radnicou, prevzal z rúk Vavra Šrobára ľud moc do svojich rúk v rámci oslobodeného Československa. U nás v Skalici sídlila štyri dni prvá Dočasná vláda pre Slovensko a skalická radnica bola prvou vládnou budovou. Trošku ma mrzí, že sme si v Skalici tento dátum príliš nepripomínali a v úvodzovkách by sme mohli povedať, že je to takto oficiálne prvý ročník. Myslím si, že 6. november je jeden z významných dní Skalice, na ktorý budeme vždy hrdí a budeme si ho pripomínať. Mohol by to byť teda pamätný deň okrem toho 6. októbra, kedy sme v roku 1372 dostali výsady slobodného kráľovského mesta. Do budúcnosti chcem, aby tieto dni boli pamätné, významné, aby Skaličania vedeli, o čo sa jednalo a aby sme si tieto dni pripomínali.“
- em -