, náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl Slovenskej republiky a ďalej ju tvorilo sedem generálov a šesť ďalších vyšších dôstojníkov. Na čele českej delegácie bol generálporučík Pavel Štefka, náčelník Generálneho štábu Armády Českej republiky a aj jeho sprevádzalo sedem generálov a ďalších šesť vyšších dôstojníkov.
Podľa slov Pavla Štefku obe strany vždy potrebujú doriešiť problémy, ktoré sa vytvárajú v rámci politickej scény. Obe strany v súčasnosti riešia problematiku reformy ozbrojených síl a výmena skúseností v rámci profesionalizácie bola hlavným bodom stretnutia. „Okrem toho máme spoločnú jednotku v medzinárodných misiách v Kosove, takže sme hovorili aj na túto tému. Predpokladám, že podobnú jednotku v budúcom roku vytvoríme aj v Bosne a Hercegovine. A potom je tu ešte jedna otázka týkajúca sa tzv. Battlegroup v Európskej únii, kde sa rysuje určitá možnosť, že by mohla byť česko-slovenská. Ministri obrany oboch krajín sa už dohodli.“
Slovenskú armádu v budúcom roku očakáva stabilizácia personálu. „V tomto roku sa prijal zákon o štátnej službe profesionálnych vojakov. To znamená, že 22. decembra by mal odísť z našich radov posledný vojak povinnej služby a od 1. januára 2006 budeme hovoriť o plne profesionálnych ozbrojených silách. Samozrejme, že personál je to podstatné. Jeho stabilita a postupné skvalitňovanie a zefektívňovanie výcviku, modernizácia technológií a obmena materiálu sú našou prioritou,“ povedal pre náš týždenník Ľubomír Bulík.
Hoci obe armády neuvažujú o spoločnej o česko-slovenskej armáde, snažia sa o veľmi úzku spoluprácu. Spájajú ich aj podobné horizonty ukončenia reforiem v jej vnútri. „Inak to ani nemôže byť, pretože proces globalizácie sa premieta aj do transformácie Aliancie. Jeden z prvých cieľov je už v tomto roku, kedy máme afirmovať jeden náš mechanizovaný prápor z Martina. Minulý mesiac sme afirmovali veliteľstvo pozemných síl. Ukázalo sa nám, kde sú určité slabiny a kde ešte treba do konca roka zabrať. Koniec roka 2007 je dôležitý z toho hľadiska, že od 1. januára 2008 by sme mali mať postavenú kompletnú mechanizovanú prápornú bojovú skupinu. A rok 2010 je o dobudovaní brigádnej skupiny s kompletným zabezpečením. Podobné plánovacie horizonty majú aj ostatné členské štáty Aliancie,“ priblížil nám Ľubomír Bulík smerovanie Ozbrojených síl SR.
Prečo si generáli za miesto stretnutia vybrali práve Skalicu? Podľa Ľ. Bulíka sú tieto stretnutia tradičné a organizujú sa jeden rok v Česku a jeden rok na Slovensku. Skalica bola zvolená z hľadiska jej blízkosti a z hľadiska tradície, ktorá sa počas obdobia Československa postupne formovala. Pohostinnosť Skaličanov ocenili obe pätnásťčlenné delegácie, ktorým počas prijatia primátor Ing. Stanislav Chovanec v krátkosti priblížil históriu mesta a vysoko ocenil význam tejto návštevy. Po jeho príhovore sa obaja najvyšší velitelia zapísali do Pamätnej knihy mesta Skalica a obe delegácie si prezreli pamätihodnosti mesta.
Miroslav Minďáš