ria.
Na stretnutí bolo prezentované multimediálne CD na tému folklór a tradície nášho regiónu. Príťažlivým spôsobom spracovaná téma je určená pre žiakov základných škôl ako pomôcka pri vyučovaní hudobnej výchovy, prípadne vlastivedy. Spracovateľka Mgr. E. Bocánová využila materiály, ktoré vydal FS Sunečník-Slnečnica, pretože je to žiaľ jediný zdroj informácií. Vďaka mnohoročnému úsiliu a vytrvalosti vedúcej súboru pani Margity Rohlíčkovej disponuje súbor nesmiernym bohatstvom odborne spracovaných prameňov.
Stretnutie pokračovalo výmenou skúseností, diskutovalo sa o možnostiach rozvoja tretieho sektoru, ako potenciálneho aktéra pri rozvoji miestnej a regionálnej kultúry. Obce isto nepôjdu cestou zakladania príspevkových organizácií zameraných na kultúrne a osvetové aktivity. Je tu však veľa nadšených a obetavých ľudí, ktorým záleží na kultúrnom a spoločenskom živote v obci, kde žijú. Práve oni sú predpokladom pre vznik spolkov a združení, ktoré môžu zohrávať významnú úlohu v oblasti kultúry. Nie však v polohe nadšencov a prosebníkov, ale v polohe rovnocenného partnera pre samosprávu i podnikateľský sektor.
S podobnými skúsenosťami sa podelili aktivisti a miestni lídri z Gajár, Stupavy, Zohora, Lábu, Borského Mikuláša, Záhorskej Bystrice a Lozorna. Všetci prejavili veľký záujem o pripravovaný seminár na tému Založenie a rozvoj neziskovej organizácie. Túto pripravuje OZ Pre Záhorie v novembri tohto roku. Ak máte záujem zúčastniť sa na tomto podujatí, sledujte stránku www.prezahorie.com. Podujatie sa realizovalo s finančnou podporou Phare CBC SR/AT 2003.
Marek Brna & Pavel Slezák