konania ešte pred viac ako rokom.
Trnavský samosprávny kraj (TTSK) je zriaďovateľom nemocníc s poliklinikou v Skalici, Galante a Dunajskej Strede. Podľa slov poslanca TTSK a člena komisie zdravotníctva Zdenka Čambala však badať čiastočné zlepšenie. „Dovolím si tvrdiť, že riaditeľ skalickej nemocnice Ing. Medlen sa tejto neľahkej úlohy zhostil najlepšie. Ale aj napriek tomu skalická nemocnica za prvých šesť mesiacov tohto účtovného roku vytvorila stratu približne osem miliónov korún. Záväzky, z ktorých podstatnú časť by mala vykryť štátna akciovka Veriteľ, k tomuto dátumu predstavujú čiastku okolo 220 miliónov korún a pohľadávky sumu 55 miliónov korún.“
Rovnako alarmujúca situácia je i v NsP Dunajská Streda, kde hospodársky výsledok za pol roka predstavuje stratu 35 miliónov korún, záväzky sumu 450 miliónov korún a pohľadávky takmer 64 miliónov korún. O niečo lepšia je situácia v NsP Galanta. Podľa Zdenka Čambala je tento problém systémový vo vzťahu k zdravotným poisťovniam a rezortu Ministerstva zdravotníctva SR a sa tieto negatívne finančné ukazovatele sa dajú vylepšiť iba v menšej miere ozdravnou reštrukturalizáciou a dôslednejším sledovaním nákladových položiek.
Rozpočet TTSK na rok 2005 pre všetky potreby samosprávy predstavuje sumu cca dve miliardy korún, ktoré nedokážu pokryť všetky náklady. „Nie je mysliteľné, aby sa z neho ešte vykrývali tieto straty,“ hovorí Zdenko Čambal a dodáva, že prechod kompetencií k 1. januáru 2004 sa uskutočnil prirýchlo na to, aby predseda, úrad či poslanci TTSK v tak krátkej dobe mohli nájsť vhodný model financovania zdravotníckych zariadení. „Som presvedčený, že tento problém sa bude musieť v blízkej dobe vyriešiť. Najideálnejšie vytvorením akciových spoločností so zastúpením VÚC, miestnej samosprávy a súkromného sektoru.“
Možnú cestu riešenia tohto problému ukáže zriadenie Fakultnej nemocnice v Trnave ako akciovej spoločnosti so zastúpením mesta. O návrhu jej bezodplatného prevodu z vlastníctva štátu na TTSK budú poslanci rokovať už tento týždeň.
- gak -