amo pod okná bytov. Presnejšie - asi meter dvadsať od nich. Je vôbec takéto riešenie v súlade s hygienickými normami? Veď aj nezainteresovaný pozorovateľ si vie predstaviť roje hmyzu a zápach z odpadkov v letných mesiacoch, nehľadiac na hluk pri vyprázdňovaní nádob.
Požiadali sme o stanovisko kompetentných pracovníkov Štátneho zdravotného ústavu v Senici. Jeho riaditeľka MUDr. Ľudmila Bučková nás oboznámila so zákonom o ochrane zdravia obyvateľstva, konkrétne s časťou, ktorá rieši problematiku umiestňovania odpadových nádob v blízkosti obytných domov. Podobne ako Všeobecné záväzné nariadenie mesta, ani tento zákon priamo nevymedzuje vzdialenosť, hovorí sa v ňom len toľko, že nádoby „nesmú byť umiestnené blízko kuchynských okien“.
Ako sme sa dozvedeli, blízkosť je pojem relatívny, závisí od posúdenia toho-ktorého odborníka. Riaditeľka nás však ubezpečila, že uvedené skutočnosti R. Núdzika a ďalších dotknutých obyvateľov prešetria. „Je to asi naozaj malá vzdialenosť. Občania sa na nás môžu obrátiť a ak zistíme, že výstavbou stojiska kontajnerov by bolo ohrozené ich zdravie, nariadime presun nádob na iné miesto.“ Zároveň dodala, že väčšinou sa k novovybudovaným stojiskám v obytných zónach vyjadruje aj Štátny zdravotný ústav. V tomto prípade sa o problematike dozvedeli až prostredníctvom našich novín, doteraz ich o stanovisko nikto nežiadal.
Smetiaky pod oknami na Štefánikovej ulici nie sú ojedinelou nepríjemnosťou. Podobných prípadov je v našich mestách viac. Občania by ale mali vedieť, že nie sú celkom bezmocní. Ak majú pocit, že kontajnery majú umiestnené príliš blízko bytu, môžu požiadať pracovníkov Štátneho zdravotného ústavu o prešetrenie. V hre totiž už zďaleka nie je len pohodlie, ale aj veľmi reálna hrozba nákazy.
- en -