Prvých dvanásť asistentiek tu pracuje v rámci aktivačných prác. V súčinnosti Obvodného úradu práce a Slovenského Červeného kríža v Senici absolvovali školenie na Európsky ošetrovateľský certifikát. Vzdelávali sa aj v otázkach medziľudskej komunikácie. Kurz absolvovali dlhodobo nezamestnané ženy v rámci aktivačných prác. Pacienti ich môžu nájsť a osloviť pri hlavnom vchode do budovy. K dispozícii majú orientačné plány a pojazdné kreslo, na ktorom prepravujú ťažko postihnutých pacientov.
Ako nám povedala Veronika Kopúnková, riaditeľka Územného spolku Slovenského Červeného kríža v Senici, činnosť asistentiek je pre občanov bezplatná. Neskôr ju plánujú rozšíriť aj o poradenstvo v oblasti sociálneho práva. Množstvo zdravotne postihnutých totiž ani nevie, na čo majú podľa platnej legislatívy nárok, ako im môže pomôcť štát či rôzne neziskové organizácie.
Zaujímalo nás, ako pacienti využívajú novú službu. „Veľmi si ju pochvaľujú,“ povedala V. Kopúnková. „Už v prvé dni bol o ňu záujem, teraz si ľudia zvykajú a asistentky sa majú čo obracať. Sme radi, že si našli odozvu. Bolo to naozaj potrebné riešenie. V spojení s naším novým vozidlom na dopravu zdravotne postihnutých je to nová komplexná služba občanom mesta. O asistentky už prejavili záujem aj v skalickej a myjavskej nemocnici, čoskoro pribudnú aj tam.“
Vzhľadom na pôdorysné členenie polikliniky a zložitý informačný systém je pre mnohých nevyhnutný sprievod. Niektorí starší ľudia sa dosiaľ nestretli s výťahom a jeho obsluha im robí problémy. Bez asistentky by boli odkázaní na schodisko.
„Nevesta mi hovorila, ako ťažko v zime hľadala odborné ambulancie. Mne pomohli všetko nájsť a vybaviť hneď. Nemusela som nikde klopať a pýtať sa. Je dobré, že také niečo vymysleli pre nás starých,“ povedala nám pacientka Anna Krčová zo Senice.
Andrea Engelová