Šaštín-Stráže - Pontifikálnou omšou v šaštínskej bazilike sa dnes začala tradičná Púť k Sedembolestnej Panne Márii - patrónke Slovenska. Omšu asi pred desaťtisíc veriacimi celebroval pápežský legát kardinál Jozef Tomko, ktorý vo svojom príhovore k mariánskym pútnikom povedal, že na Slovensko a k Sedembolestnej Panne Márii, „našej spoločnej matke“, prichádza aj v mene pápeža Benedikta XVI., ktorý „s veľkou láskou spomína na Slovensko a náš národ pozná rovnako ako Ján Pavol II.“
Apoštolský nuncius Henryk Józef Nowacki potom v homílii vo veľmi peknej slovenčine hovoril o Panne Márii ako Matke Eucharistického Ježiša Krista. Podľa jeho slov je 21. storočie obdobím, v ktorom človek stráca orientáciu. Preto je dôležité mať dar viery a hľadať odpovede na otázky. Nuncius vyjadril radosť z toho, že stretáva také množstvo ľudí práve v dome Sedembolestnej Panny Márie. „Každý si chce od nej odniesť aspoň malú čiastočku jedinečnej lásky, ktorou obdarúvala svojho syna Ježiša po celý svoj život,“ povedal.
Pontifikálna omša sa na rozdiel od predchádzajúcich rokov konala v bazilike a nie na otvorenom priestranstve pred ňou. Tak sa väčšina pútnikov nedostala priamo k zážitku jej celebrovania významnými osobnosťami rímskokatolíckej cirkvi, čo mnohým, ktorí do Šaštína pricestovali, spôsobilo rozčarovanie.
Sedembolestnú Pannu Máriu vyhlásil za patrónku Slovenska pápež Pius XI. v roku 1927 pri príležitosti dvojstého výročia ustanovenia tohto sviatku. Vyhovel tým žiadostiam predstaviteľov katolíckej cirkvi na Slovensku, kde má úcta k Sedembolestnej Matke Božej dávnu tradíciu. Od roku 1994 je 15. september vyhlásený za štátny sviatok.
Dejiny Šaštína ako pútnického miesta siahajú do 16. storočia. Známa je Šaštínska pieta - socha sediacej Matky Božej s mŕtvym Kristom v náručí, pochádzajúca z roku 1564. Výstavba pútnického chrámu a kláštora v Šaštíne sa začala v roku 1733 a 15. augusta 1764 chrám posvätili. V roku 1964 pápež Pavol VI. vyhlásil šaštínsky chrám za tzv. menšiu baziliku - Basilicu Minor. Stala sa tak prvou bazilikou na Slovensku.
- r -