slúžiť rovnakému účelu a podobne ako v ostatných prípadoch, stavba podporí podnikateľský a uberie verejnému sektoru. Ich schválenie síce oficiálne znie ako „výstavba budovy pre občiansku vybavenosť”, ale či je v Senici až taký veľký dopyt po priestoroch či nákupný potenciál, je pochybné. Čo primälo protestujúcich občanov zmeniť názor a nakoniec s výstavbou súhlasiť?
Rozhodnutie o stavbe vykonal stavebný úrad na prvýkrát, ale kvôli zmene územného rozhodnutia mesta, ktorý vyčleňuje i miesta určené na výstavbu, musela záležitosť prejsť i mestským zastupiteľstvom (MZ). Plocha bola totiž vyčlenená na zeleň. „Zmena územného rozhodnutia musí nastať podľa Stavebného zákona. Taktiež musí mesto rozhodnúť o náhradnej výsadbe či zaplatení finančnej náhrady. Poradným orgánom MZ je Komisia pre výstavbu, územné plánovanie, dopravu a životné prostredie, ktorá stavbu domu odobrila,“ informovala nás tajomníčka spomínanej komisie Anna Šváčková.
Na MZ však vystúpila jeho členka Ľubica Krištofová (riaditeľka ZOS pôsobiaca v Strane zelených), ktorú občania zasiahnutej štvrte poverili podaním petície. Zeleň zaznačená i v územnom pláne je na mieste potrebná kvôli zaťaženiu prostredia výfukovými plynmi a hlukom z AS. MZ návrh výstavby na základe sťažností teda zamietlo.
Uskutočnila sa však domová schôdza občanov, na ktorej sa zúčastnil architekt, investor výstavby p. Vizváry a poslanec MZ za oblasť výstavby p. Šťastný a tí prišli s varovaním z MZ, že keď občania neschvália tento projekt, nastolený bude neskôr ďalší, ktorý by mal zaberať celú zeleň. A tak dospeli s vzájomnej “dohode”, že budova sa postaví, ale ďalších sto rokov sa v priestoroch pri AS už žiadna výstavba neuskutoční. A, samozrejme, uskutoční sa náhradná výsadba.
Občania sa však už nebudú mať možnosť dozvedieť, či by sa potencionálny projekt zaberajúci celú plochu pri AS nakoniec vôbec uskutočnil, keďže by išlo o ešte väčšiu zmenu územného rozhodnutia mesta a vyššie spomínané akceptovanie Stavebného zákona.
Bohdana Ondrášková