i na dva roky zastaviť akékoľvek iné rozvojové aktivity v obci. To je dnes už minulosťou a sprevádzkovanie čističky, plánované na koniec tohto roka, otvára možnosť na zrealizovanie kompletnej kanalizačnej siete.
Ďalšou zamýšľanou investíciou je zastrešenie časti Kultúrneho domu. V minulosti sa pre stavby v podhorských podmienkach navrhovali ploché strechy a s tým majú samosprávy teraz problémy, keďže pri takýchto strechách často do objektov zateká. Takže do budúcnosti majú podobné obce jasný scenár kam investovať prostriedky. Najmä na opravy, či skôr úpravy striech objektov, ktoré spravujú.
Plavecké Podhradie má predpoklady na rozvoj turistiky. Z obce vychádzajú turistické chodníčky, ak chcete presnejšie, žltá a modrá značka. Prvá je obľúbenejšia, dá sa ňou za približne dve a pol hodiny dostať na 748 metrov vysoký vrch Vápenná. Je to obľúbený cieľ, veď je odtiaľ pekný výhľad na okolité Karpaty a Borskú nížinu.
Nad obcou sa nachádza zrúcanina Plaveckého hradu, niekdajšieho sídla Pálfiovcov. Dnes je tento objekt ponechaný účinkom vetra a dažďa a každý, kto doň vkročí, riskuje svoj život. Našťastie sa doteraz nič vážnejšie nestalo. Vydrží to tak?
Plavecké Podhradie má aj kaštieľ, tiež pálfiovský. Bol postavený v 17. storočí a Pálfiovci ho vlastnili až do roku 1918 ako lovecký zámok. Od roku 1972 ho na svoju činnosť používa Ministerstvo vnútra SR, ktoré v ňom zriadilo štátny oblastný archív.
Z prírodných daností spomenieme Plaveckú jaskyňu, ktorú si možno prehliadať so sprievodom domácich jaskyniarov a ďalej prírodnú rezerváciu Roštún v okolí Plaveckého hradu.
- mb -