láctvom“ sa rozumie zanedbávanie povinnej školskej dochádzky dieťaťa pred ukončeným 10. rokom. Tento problém v súvislosti s prídavkami na dieťa spravuje nariadenie „Metodický pokyn pre zabezpečenie aplikácie o prídavku na dieťa“.
Po vzniknutí problému oznamuje škola žiaka úradu (obecnému alebo mestskému), koľko dieťa vymeškalo hodín. Oznámenie potom smeruje na Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorý môže rozhodnúť o pozastavení vyplácania prídavku na dieťa a o ďalšom sledovaní a kontrolovaní javu sociálnou kuratelou (kurátormi).
Sledovanie sa realizuje tri mesiace, s dieťaťom sa pracuje, k jeho správaniu a prospechu sa vyjadruje i škola. Kurátori navrhujú pedagogickú poradňu a pohovory na ich oddelení alebo v domácnostiach, napomínajú, prípadne umiestnia dieťa do výchovného ústavu (podľa počtu zameškaných hodín). Keď nastane zlepšenie, obnovuje sa výplata prídavku. Suma, čo sa zamedzila za uplynulé mesiace, je nahradená naturálne – nakúpenými školskými pomôckami alebo hygienickými potrebami pre dieťa, ktoré uskutočňuje MsÚ alebo OcÚ. Podľa Ivana Lajdu, zastupujúceho Spoločný školský úrad na MsÚ v Senici, pozastavenie výplaty prídavku a jeho náhrada nakúpením potrebných vecí je pre dieťa prospešnejšia, pretože rodičia často tento prídavok (540 Sk) minú sami na seba a dieťa nezaobstarajú.
V Obvodnom úrade v Senici pracujú tri sociálne kurátorky – jedna pre dospelých a dve pre maloleté deti a tri pracovníčky sociálno-právnej ochrany pre deti a rodinu. O ich práci vás budeme informovať nabudúce.
- bon -