Už viac ako rok totiž funguje v obci Horné Suroviny pri Senici unikátna farma na chov nosníc vo voľnom výbehu. Je najväčšou takouto farmou na Slovensku a zároveň v Strednej Európe. Slepačia farma SANAGRO Senica spadá do portfólia slovenskej poľnohospodárskej skupiny SANAGRO. Nachádza sa na nej 37-tisíc nosníc, ktoré denne vyprodukujú približne 33-tisíc vajec. „Mesačne tak na trh dodávame až milión vajec z voľného výbehu,“ vyčísľuje Tomáš Kohút, generálny riaditeľ skupiny SANAGRO. Vajcia z voľného výbehu pri Senici sa predávajú pod značkou Pipidu. Ľudia ich môžu nájsť v maloobchodných sieťach na Slovensku, ale putujú tiež do hotelov či reštaurácií.
Za prvý rok svojho fungovania tak z farmy smerovalo k slovenským spotrebiteľom viac ako 12 miliónov vajec, ktoré sa vyznačujú top kvalitou. Neobyčajnosť tohto chovu nosníc spočíva predovšetkým v humánnosti. Sliepkam majú na farme zabezpečené podmienky podobné životu vo voľnej prírode. „Farma pre nosnice vo voľnom výbehu má rozlohu 15 hektárov, sliepky majú na širokej trávnatej ploche k dispozícii viacero zimných záhrad a prístreškov, kde môžu odpočívať či skrývať sa pred slnkom. Zároveň je vybavená špičkovou technológiou a halou, v ktorej prebieha znáška či kŕmenie,“ dodáva Tomáš Kohút.
Vybudovanie takejto farmy si vyžiadalo investície vo výške 4,5 milióna eur. Slovenská agro skupina SANAGRO však pokračuje v budovaní fariem s nosnicami vo voľnom výbehu ďalej. Najnovšia pribudne v regióne Hlohovec. Aj takto sa SANAGRO snaží podporovať nezávislosť Slovenska od dovozu potravín zo zahraničia, ale chce to robiť s vysokým ohľadom na život zvierat. Zároveň sa dlhodobo usiluje o zmenu klasických družstiev na moderné farmy, ktoré prispievajú k produkcii domácich potravín. V predaji vajec sa pritom na Slovensku blížia zmeny. Viaceré domáce a zahraničné obchodné reťazce sa totiž pred niekoľkými rokmi zaviazali, že od roku 2025 už nebudú na slovenskom trhu predávať vajcia z klietkového chovu. Zákazníkom budú ponúkať iba vajcia z humánnejších chovov – podstielkového chovu, chovu vo voľnom výbehu či bio chovov. V súčasnosti však stále väčšina vajec, ktoré sa nachádzajú na pultoch slovenských predajní, pochádza práve z klietkových chovov, ktorý sa považuje za najmenej humánny.