ŠAŠTÍN-STRÁŽE. Na sobotnej slávnosti blahorečenia Jána Havlíka sa v Šaštíne-Strážach v okrese Senica zúčastnilo podľa organizátorov približne 13-tisíc ľudí, prihlásených bolo viac ako 120 autobusov. Na tlačovej konferencii o tom informoval hlavný koordinátor prípravy slávnosti blahorečenia Peter Novák.
Registrovaných bolo približne 370 kňazov. "Boli tu stovky rehoľníkov a rehoľníčok, na pódiu ste mohli vidieť viac ako 30 biskupov z rôznych krajín sveta," priblížil Novák. Poukázal na to, že relikviár, v ktorom sú uložené ostatky Havlíka, váži približne 90 kilogramov.

Prezident SR Peter Pellegrini vníma blahorečenie Jána Havlíka ako silné morálne posolstvo človeka, ktorý sa nevzdal svojej viery, hodnôt a presvedčenia. Uviedol to na sociálnej sieti.

Bratislavský arcibiskup metropolita Stanislav Zvolenský vyzdvihol schopnosť blahoslaveného Jána Havlíka odpovedať na útoky tvorivo, dobrom. Povedal to v rámci sobotnej tlačovej konferencii po slávnosti blahorečenia Jána Havlíka v Šaštíne-Strážach v okrese Senica.
"Ján Havlík je mimoriadne aktuálny aj pre nás, aby sme premáhali ducha pomsty a aby sme sa aj na prípadné útoky snažili odpovedať tvorivo, nábožensky by sme to povedali, dobrom," zdôraznil Zvolenský.
Generálny predstavený Misijnej spoločnosti sv. Vincenta de Paul (vincentínov) Tomaž Mavrič poukázal na schopnosť Havlíka vytrvať vo svojom povolaní za každých okolností. Podotkol, že kresťania zažívajú aj v súčasnosti v mnohých krajinách prenasledovanie.
Provinciálny predstavený vincentínov na Slovensku Tomáš Brezáni podčiarkol, že slávnosti blahorečenia Jána Havlíka predchádzala duchovná príprava. "Deväť dní sme sa na celom Slovensku spájali v modlitbách, aby sme sa pripravili čo najlepšie nielen po tej vonkajšej stránke, ale aby to malo zásah aj do nášho vnútra," podotkol.
Havlík zostal hodnotám podľa Pellegriniho verný aj v tých najhorších časoch útlaku, aj za cenu straty vlastného života. "Títo tichí a nezlomní hrdinovia doby sú príkladom, ktorý nás v živote inšpiruje a robí duchovný život národa bohatším a hodnotnejším," skonštatoval.
Ján Havlík zomrel 27. decembra 1965 na následky psychickej a fyzickej tyranie vo väzení. Odpykal si 11 rokov väzenia za vlastizradu a misijnú službu medzi spoluväzňami. Slávnostný úkon blahorečenia sa uskutočnil v sobotu pred Bazilikou Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne-Strážach. Dekrét o mučeníctve Jána Havlíka schválil na základe výsledkov diecéznej a rímskej fázy procesu blahorečenia pápež František.