SENICA. Senica sa stala súčasťou prestížnej spoločnosti európskych miest a vedeckých inštitúcií z piatich krajín v rámci medzinárodného projektu s názvom ReBioClim.
Ten sa zameriava na obnovu mestských tokov s cieľom podporiť biodiverzitu, adaptáciu na klimatické zmeny a zlepšiť kvalitu života v mestách.
Záhorie sa už raz zapísalo do histórie v súvislosti s obnovou vodného toku rieky Rudavy. Išlo o historicky prvú obnovu prirodzeného tvaru rieky na Slovensku.
Záhorie a významný tok
Rieka Rudava je prvý vodný tok, ktorému bol po predošlej technickej úprave prinavrátený pôvodný tvar koryta. Nesúvisí s projektom ReBioClim, ale myšlienka je veľmi podobná.
Revitalizáciu úseku dlhého 2,2 kilometra na Záhorí vykonalo Bratislavské regionálne a ochranárske združenie (BROZ). Projekt začali 1. septembra 2017 a úspešne ukončili 31. augusta 2022.
Polovica dĺžky toku Rudavy bola v minulosti zregulovaná do podoby umelého napriameného kanála. Po viac než piatich rokoch úsilia však dnes rieka opäť nadobúda svoju pôvodnú tvár charakteristickú oblúkovými zatáčkami – meandrami.
V článku sa dozviete:
- Ako sa Záhorie zapísalo do histórie,
- o unikátnom projekte, do ktorého sa zapojila Senica,
- z akého dôvodu bude mesto na Záhorí príkladom pre Európu.
Trvalo to tri roky a 3970 osobohodín práce. Na príprave a realizácii projektu sa podieľali rezortné organizácie Ministerstva životného prostredia (MŽP SR), a to najmä Výskumný ústav vodného hospodárstva (VÚVH), štátny vodohospodársky podnik (SVP) a Štátna ochrana prírody - Správa CHKO Záhorie. MŽP vyčlenilo z Plánu obnovy a odolnosti financie na revitalizáciu takmer sto kilometrov riek do roku 2026. Vyčlenili na to 62,4 milióna eur.
Revitalizácia koryta následne preukázala pozitívny efekt aj na ryby žijúce v tejto oblasti. Krátko po revitalizácii v rieke zaznamenali 19 druhov rýb.