MALACKY. Falošné autonehody, falošní policajti, láska cez internet, ale aj falošní vnukovia. Prípady, keď ľudia naletia a prídu o desiatky až stovkytisícok eur, sa na Slovensku opakujú čoraz častejšie.
Žena z Malaciek prednedávnom ohlásila na polícii svoju skúsenosť s internetovou láskou. Prišla o 120-tisíc eur.
V Bratislavskom samosprávnom kraji (BSK) policajti v tom čase evidovali osem pokusov o podvody na senioroch.
Ľudí však môžu ohroziť podvodné SMS správy z banky, pošty či finančnej správy. Niekedy stačí kliknúť na podvodný email.
Pozreli sme sa na typy online podvodov a tiež na to, ako im nenaletieť.

Zneužívajú emócie
Podľa polície z legiend, ktoré na seniorov podvodníci skúšali, bol najväčší počet - štyri, práve príbeh s autonehodou rodinného príslušníka.
„Ďalej policajti zaznamenali dva prípady, keď podvodníci využili legendu o falošnom policajtovi, a dva prípady s legendou o vnukovi, ktorý žiadal o finančnú pomoc,” priblížila Jana Šimunková, hovorkyňa bratislavskej krajskej polície.
Podvodníkovi s legendou o vnukovi sa podarilo vylákať od seniora v druhom bratislavskom okrese 15 500 eur. Policajti v okrese Malacky prijali trestné oznámenie, ktorého obsahom bola škoda spôsobená podvodníkom – láskou cez internet, v celkovej výške 120 000 eur.
V článku sa dozviete:
- Aké online podvody sú na Slovensku najrozšírenejšie,
- spôsoby, ako podvodníkom nenaletieť,
- čo robiť, keď sa do podvodu nechtiac zapletieme.
Títo podvodníci sú totiž zdatní aj v emocionálnych manipuláciách. Vytvárajú u ľudí silný stav strachu, naliehavosti alebo dôvery. Následkom čoho sa znižuje schopnosť myslieť pokojne a racionálne, čo vedie k impulzívnemu konaniu.