SKALICA. Enviropolicajti vykonali na konci júla v okresoch Piešťany a Skalica policajnú akciu pod názvom Letec. Odhalili tak rozsiahly nelegálny obchod s chránenými živočíchmi. Vrátane chráneného druhu vtáka včelárika zlatého.
Medzi dôkazmi je aj stovka zamrazených uhynutých vtákov. Zvieratá majú obrovskú hodnotu. Zisťovali sme, chov akých zvierat je na Slovensku zakázaný a koho sa týka výnimka.
V hodnote státisícov eur
Enviropolicajti v spolupráci s pracovníkmi Štátnej ochrany prírody SR, Ministerstva životného prostredia SR, Slovenskej inšpekcie životného prostredia, veterinárnych lekárov a pracovníkov ZOO Bojnice a ZOO Košice vykonali niekoľko domových prehliadok a prehliadok iných priestorov a pozemkov.
V článku sa dozviete:
- Aké vzácne druhy zvierat našli a koľko ich bolo,
- do akej výšky vyčíslili ich hodnotu,
- chov akých druhov zvierat je na Slovensku zakázaný,
- koho sa dotýka výnimka pre takýto chov.
Akcia bola zameraná na odhalenie mimoriadne rozsiahleho nelegálneho obchodu s chránenými exemplármi voľne žijúcich živočíchov.
Pri domových prehliadkach a prehliadkach iných priestorov policajti odhalili miesto nelegálneho chovu rôznych druhov ohrozených druhov vtákov - CITES A, B, C, v predbežne vyčíslenej hodnote minimálne 300 000 eur.
Našli približne 500 živých exemplárov rôznych druhov vtákov a mrazničky, ktoré obsahovali viac ako 100 uhynutých vtákov, vrátane u nás sa vyskytujúceho chráneného druhu vtáka včelárika zlatého.
Policajti zadržali dve podozrivé osoby, jeden podozrivý holandskej národnosti je aktuálne na úteku. Policajná akcia bola výsledkom medzinárodnej spolupráce orgánov presadzujúcich právo v Slovenskej republike, Holandsku, Belgicku, Veľkej Británii a v Českej republike.
Vo veci je vedené vyšetrovanie pre trestný čin porušovania ochrany rastlín a živočíchov. Zaistené stopy sú v súčasnosti predmetom znaleckého skúmania.
Nezameniteľný druh
Včelárik zlatý patrí medzi najkrajšie vtáky, ktoré u nás žijú. Samec je farebne o čosi výraznejší ako samička – jej perie je o čosi matnejšie. Okrem živej farebnosti je pre včelárika charakteristický aj dlhý zahnutý zobák a jasne krojená silueta.
Pestrým sfarbením predstihuje aj mnohých nápadných operencov z exotických krajín. Je prísne sťahovavý a dáva si na čas. Prilieta k nám až v máji. Odlieta koncom augusta až začiatkom septembra.
Na oblohe je včelárik neprehliadnuteľný. Príznačné je preňho ustavičné vyludzovanie charakteristických žlbnkotavých zvukov, ktorými napĺňa svoje vzdušné teritórium. Tak ako je zďaleka ľahko rozpoznateľný sfarbením, aj jeho charakteristický spev počuť na vzdialenosť niekoľko stoviek metrov.
V roku 2020 sa vrátil aj na Záhorie. Bratislavské regionálne ochranárske združenie (BROZ) v spolupráci s nadáciou Green Foundation a Štátnou ochranou prírody SR (ŠOP SR) pripravilo podmienky pre návrat tohto jedinečného operenca v rámci Chráneného vtáčieho územia Záhorské Pomoravie. Projekt spočíval najmä v úprave pieskovej steny, ktorú včelárik využíva na hniezdenie.
Podobný prípad v Trnavskom kraji
Koncom roka 2023 zasahovala polícia v Hlohovci. V dome muža našli nelegálny chov papagájov a korytnačiek.
V priestoroch sa nachádzalo sedem kusov korytnačky zelenkastej, päť papagájov žako kongo, jeden papagáj a tri kadávery druhu ara marakana, jeden pancier korytnačky. Počas domovej prehliadky bola odobratá vzorka DNA u tridsiatky papagájov žako kongo z dôvodu preverenia pôvodu týchto jedincov chránených druhov živočíchov.
Ich pôvod nevedel 51-ročný podozrivý muž v zmysle príslušných právnych predpisov preukázať. V dome sa našli krúžky na nezameniteľné označenie vtákov a aj rôzne dokumenty k zvieratám. Spoločenská hodnota zvierat bola vyčíslená na takmer 12-tisíc eur.
Páchateľovi môže hroziť väzenie
Nelegálne obchodovanie s ohrozenými druhmi rastlín a živočíchov patrí medzi najrozšírenejšie svetové bezpečnostné hrozby z pohľadu obratu finančných prostriedkov.
Zákon hovorí jasne, akékoľvek nakladanie s ohrozenými druhmi živočíchov a rastlín je podmienené povoleniami a rozhodnutiami príslušných štátnych orgánov.
Za takéto konanie môže páchateľovi hroziť trest odňatia slobody až do výšky osem rokov v závislosti od rozsahu zisteného protiprávneho konania.
Do takéhoto obchodu bývajú podľa polície často zapojené rozsiahle siete medzinárodných zločineckých organizácií. Existuje tu totiž vidina vysokého zisku a relatívne nízkeho trestu.
Európsky parlament dokonca na jeseň minulého roka rozhodol, že chov zvierat, ktoré nie sú domáce, bude zakázaný. Európska komisia mala vypracovať zoznam povolených zvierat.
Do dvoch rokov by mal vzniknúť celoeurópsky zoznam zvierat, ktoré budú podľa Bruselu vhodné na chov.
Na Slovensku aktuálne platí od 1. marca 2022 zákaz chovu vybraných druhov ako napríklad tigrov, leopardov, levov, jaguárov, rysov, púm, gepardov, aj medveďov a primátov - tamarínov, kosmáčov, levíkov či lemurov.
Zákaz chovu sa nevzťahuje na zoologické záhrady, chovné stanice a rehabilitačné stanice, záchytné strediská, zariadenia prevádzkované osobou zapojenou do programu starostlivosti pre druhy, zariadenia na chov alebo držbu exemplárov druhov živočíchov používaných na vedecké účely, veterinárne ordinácie alebo kliniky.
