SENICA. V Senici nedávno zreštaurovali legendárne súsošie sediacej rodiny. V pláne majú aj obnovu ďalších kultúrnych pamiatok.
Na Záhorí sa to vzácnymi sochami doslova hemží. Zväčša zobrazujú osobnosti, ktoré v minulosti vyhlásili za sväté.
Reštaurátor Peter Gregvorek hovorí, že svojou prácou chce robiť svet krajším. Na Záhorí je podľa neho takýchto pamiatok najviac v Zohore. Ide o 10 sôch a 17 krížov.
Robí svet krajším
Súsošie sediacej rodiny na Štefánikovej ulici „na vŕšku“ prešlo komplexnou rekonštrukciou a doslova žiari. Po približne troch mesiacoch reštaurovania si ho primátor mesta, spolu s pracovníčkami mestského úradu, prevzal od akademického reštaurátora.
Ďalšou fázou bude obnova záhona, v ktorom je objekt súsošia situovaný.
Pôvodný materiál súsošia imitoval bronz, preto odborný reštaurátor Peter Gregvorek, ktorý robí prácu s ušľachtilou myšlienkou.
V článku sa dozviete:
- Ako prebiehala obnova súsošia v Senici,
- zaujímavosti o pamiatkach zo Záhoria,
- čo ďalšie v Senici zreštaurujú.
„Cieľ v súvislosti s mojou prácou je skôr všeobecný ale jednoznačný. Skrášľovať svet. Je to príjemnejšie, ako to, čo čaká naše deti – Zachraňovať svet," vysvetlil.
Zvolil výslednú povrchovú úpravu - bronzovú patinu tak, aby korešpondovala s dochovanými materiálmi.
Súsošie rodiny
Súsošie sediacej rodiny patrí medzi kultúrne pamiatky evidované mestom Senica. Jeho autorom je už zosnulý akademický sochár Vladimír Farár (* 23. 4. 1935 Bratislava – † 23. 8. 2019), ktorý sa autorsky podpísal napríklad aj pod Pamätník SNP v Prietrži v časti U Rehušov.
Odhalili ho 10. septembra 1967. Pamätník pozostáva z duralových a hliníkových trubiek, obopnutých medeným reliéfom. Reliéf znázorňuje hrôzy vojny a ľudské obete. Trubky znázorňujú plameň, ktorý sa rozhorel v povstaní za oslobodenie našej vlasti.
Práce začali na súsoší v polovici mája a zahŕňali čistenie, plastické tmelenie chýbajúcich alebo poškodených častí, farebné retušovanie, záverečné konzervovanie a tiež opravu podstavca, na ktorom je objekt upevnený.
Obdobne dôsledne a citlivo mesto Senica pristúpilo k rekonštrukcii aj ostatných kultúrnych pamiatok v podobe krížov, sôch a súsoší na cintorínoch alebo verejných priestranstvách.
„Reštaurovanie súsošia Rodiny mi trvalo, keď to zoberiem so všetkou prípravou, výskumom , s cheicko - technickou analýzou, skúškami požitého polyméru, dokumentáciou a technologickými prestávkami - asi 3,5 mesiaca," vysvetlil.