GBELY. Gbely kedysi patrili k významnému panstvu Holíč, ktoré je spojené s rozsiahlymi aktivitami cisára Františka Štefana I. Lotrinského, manžela Márie Terézie.
Počas rozmachu panstva vzniklo približne 50 budov, zachovalo sa ich desať. Jednou z nich je Štábna budova z roku 1759 v Gbeloch.
Podľa archeológa Petra Grznára z Krajského pamiatkového úradu Trnava je dobrou ukážkou vojenskej kasárenskej architektúry.
Historik Radoslav Ragač vysvetlil, že budova má potenciál stať sa národnou kultúrnou pamiatkou.
Vedenie mesta chce obnoviť vizuál budovy z 18.storočia a súčasne v nej zriadiť stacionár pre seniorov, pretože na Záhorí je podobných zariadení málo. Všetko však závisí od dostupnosti európskych zdrojov.
Veľkolepé plány
Primátor mesta Gbely Martin Jahodka zhrnul, že aktuálne pracujú na projektovej dokumentácii, aby sa mohli uchádzať o príspevok v rámci Plánu obnovy vo výške 1,7 milióna eur. Predchádzalo tomu množstvo diskusií na pôde mesta, ale aj s odborníkmi.
„Často sa zaujímame na vzdialenejšie veci a zabúdame na to, čo máme v našej blízkosti,“ dodal.
Jahodka pomenoval dva najdôležitejšie body celého projektu. Chcú najmä citlivo a autenticky zrekonštruovať barokovú budovu z 18. storočia a súčasne zriadiť denný stacionár pre seniorov s rodinnou atmosférou a zázemím. Vníma to ako zlúčenie dvoch ušľachtilých myšlienok.
V článku sa dozviete:
- Prečo sú stacionáre pre seniorov na Záhorí potrebné,
- aký unikátny plán vymysleli v Gbeloch,
- čím je Štábna budova v Gbeloch výnimočná.
Iniciátorom projektu bol Filip Húšťava z oddelenia regionálneho rozvoja mesta. Zistenia o tejto barokovej pamiatke boli pre neho príjemným prekvapením. Chcel by naplno využiť potenciál mesta a prilákať doň aj turistov. Či už tých, ktorí sa vydali po linke panstva Holíč, alebo z neďalekej cyklotrasy.
V prípade získania financií budú podľa jeho slov potrebovať človeka, ktorý projektu odovzdá „dušu“ a bude tento druh služby viesť zodpovedne a najmä s citom. Obáva sa však toho, že podmienkou pri získaní financií z eurofondov je udržateľnosť desať rokov.
Komplexná ponuka služieb
Nie vždy sú však projekty zamerané na denné stacionáre úspešné. Pretože, ak sa už raz senior či jeho blízki rozhodnú neumiestniť ho do 24-hodinovej ústavnej starostlivosti, ale rozhodnú sa pre stacionár, mala by byť v regióne k dispozícii komplexná ponuka služieb – ambulantných a terénnych, ktoré so starostlivosťou o odkázané osoby súvisia - napríklad o odvoz seniorov, lekárske služby, zabezpečovanie stravy a iné.
Filip Húšťava doplnil, že práve vytvorenie takejto komplexnej ponuky sociálnych služieb majú v Gbeloch v úmysle.

Problémom pri tvorbe komplexných služieb sú zväčša financie. Filipová označila reformu financovania od 1. januára 2026 za šancu zmeniť situáciu na Slovensku.
Aj v prípade Gbelov je rozhodujúcim faktorom získanie financií, teda či budú s projektom úspešní. Alokácia vo výzve Plánu obnovy je aktuálne len 30 percent, čo by mohlo zvýšiť šance na získanie financií. Dôležitú rolu zohráva tiež verdikt mestského zastupiteľstva.