Obidvomi týmito výnimočnými farmami, ktoré patria do skupiny SANAGRO, sa pýši región Záhorie. „Naším cieľom je robiť udržateľné poľnohospodárstvo s ohľadom na životné prostredie,“ priblížil Lukáš Hertl, regionálny riaditeľ SANAGRO pre oblasť Záhorie.
Spadá po nich najväčšia slovenská eko farma BOS-POR AGRO v Húškach, ktorá hospodári na takmer 4-tisíc hektároch. Ide o skúsených eko farmárov, keďže v systéme ekologického poľnohospodárstva hospodária už od roku 2010. Produkujú tu bio vajcia, no najväčšou slepačou farmou je SANAGRO Senica, kde vo voľnom výbehu v Horných Surovinách chová SANAGRO až 37-tisíc nosníc. Denne tu sliepky vyprodukujú približne 33-tisíc vajec, čo ročne znamená 12 miliónov vajec z voľného výbehu.
Záhorie sa vďaka tomu môže pochváliť, že na svojom území má najväčšiu farmu svojho druhu v strednej Európe. Vajcia z nej sa predávajú pod značkou Pipidu a sú určené pre slovenského spotrebiteľa.
Dôraz na modernizáciu
SANAGRO má však na Záhorí spolu päť spoločností, okrem spomenutých BOS-POR AGRO v Húškach a SANAGRO Senica, pôsobí aj na farmách Roľnícke družstvo Častkov, Roľnícke družstvo Samuela Jurkoviča Sobotište a EUROAGRO Senica. „Na našich farmách v regióne Záhorie sa snažíme o rozvoj, modernizáciu a napredovanie aj v mechanizácii. Uprednostňujeme nákup moderných strojov s presnou GPS navigáciou, cielenou aplikáciou hnojív a chemickej ochrany a využívame systémy precízneho poľnohospodárstva,“ doplnil Lukáš Hertl.
Na farmách sa pestuje 21 druhov plodín, kŕmnych aj trhových. „Okrem pestovania klasických plodín ako sú pšenica, jačmeň, repka olejná, kukurica či cukrová repa sa špecializujeme aj na výrobu osív,“ vysvetlil. Na osivo tak pestujú napríklad ďatelinu, z tráv sú to najmä kostravy, mätonohy, tiež hrach, osivovú kukuricu alebo horčicu. Pestujú ich v bio kvalite aj konvenčným spôsobom.

Denne vyprodukujú tisíce litrov mlieka
V rámci boja s klimatickými zmenami SANAGRO na svojich farmách skúša aj pestovanie poľnohospodárskych plodín v symbióze so stromami. „Vysadili sme agrolesnícky systém spolu na výmere okolo 140 hektárov, kde sme zasadili minulý rok viac než 14-tisíc stromčekov. Na niektorých plochách realizujeme výskumnú činnosť s Národným lesníckym centrom,“ doplnil regionálny riaditeľ.
V súčasnosti sa zaoberajú aj chovom včiel. Majú 97 rodín a do budúcna plánujú až 300 včelích rodín. V regióne chovajú aj hovädzí dobytok na mäso i mlieko, denne vyprodukujú 12 až 13-tisíc litrov mlieka.
Práca pre ľudí z regiónu
Na farmách dáva SANAGRO prácu dovedna 87 miestnym obyvateľom. „Všetci pracovníci pochádzajú z nášho regiónu. Bývajú v blízkom okolí našich fariem, cesta do práce im trvá najviac 15 minút. Väčšina z nich chodí do práce pešo alebo na bicykli,“ opísal Lukáš Hertl. Zároveň na sezónnu prácu cez leto využívajú miestnych brigádnikov - stredoškolákov či vysokoškolákov.
Milióny preinvestované v regióne a státisíce odvedené štátu
Obhospodarovanie piatich fariem na Záhorí - to znamená aj investície - ktoré ostávajú v regióne. „V priebehu minulého roka predstavovali investičné náklady na farmách SANAGRO na Záhorí 1,2 milióna eur a v takejto výške boli aj v roku 2022,“ vyčíslil Lukáš Hertl. Zároveň farmy odvádzajú za prenájom pôdy ich majiteľom ročne takmer 400-tisíc eur a do štátnej kasy putovalo vlani 855-tisíc eur.
Farmy SANAGRO v regióne Záhorie
- Patrí sem BOS-POR AGRO v Húškach, Roľnícke družstvo Častkov, SANAGRO Senica, Roľnícke družstvo Samuela Jurkoviča Sobotište a EUROAGRO Senica
- Celkovo obhospodarujú 8 800 hektárov poľnohospodárskej pôdy
- BOS-POR AGRO je najväčšou ekologickou farmou na Slovensku
- Na farme SANAGRO Senica v Horných Surovinách je najväčší chov sliepok vo voľnom výbehu v strednej Európe, ktorých vajcia sa predávajú pod značkou Pipidu
- Na farmách sa chová 1 850 kusov hovädzieho dobytka a pestuje 21 druhov plodín
- Na farmách SANAGRO za posledné dva roky investovalo takmer 2,5 milióna eur
- Nájomné za prenájom pôdy ročne vyplatené prenajímateľom dosiahlo vlani výšku takmer 400-tisíc eur
- Za rok 2023 odviedli farmy štátu na daniach cez 800-tisíc eur