SKALICA. Krajská inovačná rozvojová agentúra (KIRA) Skalici schválila dotáciu na zaujímavý zámer s názvom "Okná do minulosti".
V centre Skalice pribudnú na troch rôznych miestach dizajnové sklenené tabule, ktoré poskytnú náhľad do minulosti prostredníctvom dobovej fotografie zobrazujúcej líniové kresby dnes už neexistujúcich objektov. Ide o ikony mesta.
Zisťovali sme, koľko bude celý projekt stáť a o aké legendárne historické objekty ide. Na Slovensku je takýchto okien už niekoľko. Ľudia tak majú možnosť vidieť už neexistujúce budovy, ulice či hradby.
Fascinujúci pohľad do histórie
Skaličania a návštevníci mesta sa tak môžu tešiť na novú atrakciu, ktorá im umožní nahliadnuť do bohatej histórie mesta neobvyklým spôsobom.
Prvé okno, umiestnené na Námestí slobody, ponúkne návštevníkom pohľad na bývalý Mestský hotel. Ten na začiatku 20. storočia vznikol vďaka prestavbe mestského hostinca. V roku 1906 zadalo mesto stavbu Milanovi Michalovi Harmincovi, ktorý ju realizoval na mieste staršieho zboreného hostinca v historizujúcom – neogotickom štýle.

Od roku 1908 hotel s množstvom vežičiek, veľkými členitými prízemnými oknami, fasádou členenou rímsami a zdobenou rozličnými plastickými prvkami oživoval vzhľad námestia.
V článku sa dozviete:
- Čo je projekt okná do minulosti,
- koľko bude projekt stáť,
- kto ho zafinancuje,
- čo sa vďaka oknám do minulosti ľudia dozvedia,
- kde všade na Slovensku sa takéto okná nachádzajú.
Na prízemí mal vlastné kasíno a kaviareň, izby a tanečnú sálu. Dobové pramene hovoria o skvelej hotelovej kuchyni a "uherskobrodskom" pive. Po roku 1930 však došlo k nešťastiu, kasíno vyhorelo a hotelu sa prestalo dariť. Počas vojny a po vojne mesto nemalo prostriedky na obnovu, v roku 1945 hotel predalo.
Prvé spoločenské podujatie sa tam konalo v roku 1947. Niesol meno Tlach, po prevzatí štátom ho premenovali na Tatran.
Druhé okno, nachádzajúce sa na Malom rínku, odhalí podobu dnes už neexistujúcej hasičskej zbrojnice.
Dobrovoľný hasičský spolok v Skalici vznikol vďaka podnikateľovi Rudolfovi Vrchovskému v roku 1881. Mesto následne nechalo prestavať budovu bývalých mestských bitúnkov na Malom, v minulosti Dolnom, rínku. V roku 1901 k nemu pristavali strážnu a cvičnú vežu. O rok neskôr sa napokon rozhodli postaviť novú, priestrannejšiu hasičskú zbrojnicu. Fungovala vyše 60 rokov.
Zrejme koncom roku 1962 sa začalo s asanáciami pre rozšírenie hlavného komunikačného ťahu cez mesto. Podľa ortofotomapy Skalice z roku 1963 to vyzerá tak, že v priebehu roku 1963, najneskôr v roku 1964, zbúrali druhú časť bloku spolu s hasičskou zbrojnicou, čím sa obe námestia spojili a Malý rínok zanikol.
